ÚvodAktualityČesko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?
Gurmánská turistika

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

  • 10. září 2023
Víno, dobré jídlo a jižní Morava: to je skvělá kombinace nejenom pro výlet na víkend nebo dovolenou, ale také pro filmaře. Vydejte se s Kudy z nudy do vinařství, kde se natáčely české filmy a seriály spojené s vínem – samozřejmě hlavně film Bobule a jeho dvě pokračování, a seriál Vinaři.
Vinařství U Kapličky v Zaječí kdysi…
…a nyní
Pokud jste zmíněné filmy neviděli, určitě jste o nich alespoň slyšeli nebo četli – třeba u nás na Kudy z nudy. Filmová trilogie Bobule z vinařského prostředí vznikala v letech 2008, 2009 a 2020, režii si postupně předali Tomáš Bařina, Vlad Lanné a Martin Kopp. Do světa vína a vinařství se filmaři znovu vydali v roce 2014 v seriálu Vinaři; celkem vznikly dvě série po šestnácti epizodách. Od jejich natáčení není žádné vinařství na jižní Moravě tak proslulé jako vinařství U KapličkyZaječí. Znáte ho totiž nejenom jako Františkovo vinařství z Bobulí, tak jako Vlčkovo vinařství ze seriálu Vinaři. Přijeďte se sem podívat a budete překvapení, jak se od té době změnilo a rozrostlo.
 

Vinařství U Kapličky

Nikoli filmové, ale skutečné Vinařství U Kapličky vzniklo v roce 2005 jako rodinná firma, o rok později proběhlo první vinobraní. Podnik založil a vybudoval Rostislav Žďárský, od začátku se ale na jeho chodu podíleli všichni členové rodiny. Záměr? Vyrábět výborná vína a tím přesvědčit zákazníky, že na jižní Moravě objeví nejkrásnější vína v celé Evropě.

I když to původně mělo být malé vinařství, firma se neustále rozrůstala. Z několika desítek hektarů vlastních vinohradů se stala stovka, a to v tratích U Kapličky, Plochovy, Kalvárie, Novomlýnský svah, Nová hora a Růžový vrch. Kromě vinic areál zahrnuje zpracovatelské haly, restauraci, vinotéku, penzion, sklepy s rotundou a další reprezentační a degustační prostory. Sklenici vína si můžete vychutnat jak při západu slunce a příjemném letním vánku na venkovní terase restaurace, tak ve vinném sklepě nebo třeba u kapličky sv. Urbana a rozhledny Dalibor nad vinařstvím s oslnivým výhledem na Novomlýnské nádrže a Pálavu.
 

Adámkovo vinařství ve Višňovém

Role vinařství v oblíbených filmech je pro milovníky vína skvělou vizitkou, a tak se mnozí ke Kapličce opakovaně vrací. Stejně jako oni se můžete ze Zaječí vydat na výlet po stopách filmu Bobule, autem, pěšky nebo třeba na kole. Nedaleko najdete filmové Křetice aneb Pavlov, a další místa, kde se natáčel seriál Vinaři, z Bobulí zase budete znát vinné sklepy na Vrbici anebo penzion Klárka, ve skutečnosti Penzion HájovnaDolních Věstonicích.

Bobule ovšem zasáhly také do života Adámkova vinařství: hlavní postavy, tedy Honza (Kryštof Hádek) a jeho děda (Lubomír Lipský) se totiž jmenují Adámkovi, takže ve filmu mají Adámkovo vinařství. Pokud chcete navštívit skutečné Adámkovo vinařství, musíte se vypravit do městečka Višňové, které leží mezi Moravským Krumlovem, Miroslaví a Znojmem. Spolumajitelem rodinného podniku s vinařským penzionem Bobule je Tomáš Vican, producent snímků Bobule i seriálu Vinaři. Díky jeho dlouholetému přátelství s Karlem Rodenem vznikla unikátní edice vín nesoucí hercovo jméno, ve spolupráci s Vinnou galerií v Brně vinařství rovněž připravilo červené víno Bonarda pro film Rafťáci.
 

Do vinařství přímo k filmaři: Vinařství Vican v Mušlově

Další cesta proto povede do Mušlova do vinařství Vican, kde na vlastní kůži zažijete totéž jako hrdinové legendární trilogie Bobule. Přímo ve Vinařském dvoře a v okolních vinohradech můžete kráčet po stopách Terezy Ramba, Kryštofa Hádka, Lukáše Langmajera nebo třeba posedět na lavičce kmotra vinařství Václava Postráneckého. K posezení a ochutnávkám vína láká Vinařský dvůr, k vinařství patří i sýrárna Farma Pálava.

Když k různým druhům posezení – na slunci, pod přístřeškem, pod stromy, na lehátku, v pytlích anebo uvnitř ve vinárně – připočítáte širé vinohrady, slunce, výhledy na malebnou krajinu, klid a pohodu, vážně se budete cítit jako ve filmu. A podobně jako herci a filmaři se do míst s jedinečnou atmosférou budete rádi vracet.
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Národní park Podyjí společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání přibližně 40 kilometrů dlouhé údolí řeky Dyje – hluboké a romantické, s nesčetnými meandry, řadou nádherných luk a skal. Pokladem národního parku jsou především vyhlídky: každá je spojená se zajímavým příběhem nebo pověstí. Kromě nich v národním parku objevíte značené stezky pro pěší i cyklisty, pár zajímavých drobných památníků a staveb, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí, a dokonce i několik hradů – u nás i u sousedů.

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Možná jste nikdy žádnou báseň Jaroslava Vrchlického nečetli a říkáte si, co má propána společného se známým filmovým muzikálem? Pak vás čeká velké překvapení: společného toho mají víc, než byste čekali. Film totiž vznikl podle Vrchlického divadelní hry, která měla premiéru už v květnu 1884.

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů Gurmánská turistika

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařská obec Zaječí je odpradávna zajímavá svou polohou na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí "Velkopavlovická" a "Mikulovská". Zdejší kraj je zcela protkán vinařskými stezkami a určitě nadchne každého milovníka vín. Zdejší sklepy skrývají mnohdy nádherná a zajímavá vína.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety do vinic a za vínem

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety do vinic a za vínem

Máte rádi víno, vinařskou turistiku, sklepní uličky a malebná zákoutí s vinnou révou? Pak se s námi vydejte na toulky po vinicích. Najdete je totiž skutečně všude, nejenom na jižní Moravě, na Mělnicku a Litoměřicku, ale i v krajích, kde byste je vůbec nečekali. A protože budete cestovat s Kudy z nudy, samozřejmě nebudou chybět další vinařské zajímavosti a tipy.

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Film 3Bobule volně navázal na letní komedie Bobule a 2Bobule. S Terezou Ramba, Kryštofem Hádkem, Lukášem Langmajerem a Miroslavem Táborským se opět podíváte do prosluněných jihomoravských vinic, do kraje vinných sklepů a rázovitých vinařů.

Česko ve filmu: zámek Milotice ožil natáčením pokračování Poslední aristokratky

Česko ve filmu: zámek Milotice ožil natáčením pokračování Poslední aristokratky

V těchto dnech zámek Milotice na Hodonínsku žije natáčením pokračování veleúspěšného filmu Poslední aristokratka. Filmaři se následně přesunou na zámek Lemberk v Libereckém kraji a zámek Rájec na Blanensku. Diváci se na Aristokratku ve varu mohu těšit začátkem příštího roku.

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si nyní Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem.

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Do českých kin vstupuje nový slovenský film Služka, na jehož natáčení se jako koproducent podílela i Česká televize. Většina filmu se natáčela během protipandemických opatřeních na zámku Slatiňany na Chrudimsku. Okouknout interiéry, které představovaly panský dům v Praze, vám vřele doporučujeme.

Česko ve filmu: 10 tipů na místa, kde se natáčelo drama Na západní frontě klid oceněné cenou BAFTA

Česko ve filmu: 10 tipů na místa, kde se natáčelo drama Na západní frontě klid oceněné cenou BAFTA

Válečné drama Na západní frontě klid z produkce Netflix se z velké části natáčelo v Česku. Snímek bodoval na cenách Britské filmové akademie, kde ze čtrnácti nominací získal sedm a stal se tak vůbec nejúspěšnějším filmem. Sošku s divadelní maskou mimo jiné získal tým zvukařů, mezi kterými byl i Čech Viktor Prášil. A kam vás putování po filmových lokacích zavede? Kromě Prahy i na Sychrov, do Podbořan nebo Brd.

#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska

#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska

Na cestě Moravským Toskánskem vás budou provázet měkce zvlněné kopce, vinice, aleje a osamělé remízky. Někomu možná budou chybět cypřiše nebo Florencie, ale to podstatné tu je: malebná krajina, kde se budete cítit příjemně. A navíc stejně jako v italském Toskánsku vás i tady bude provázet víno – kdo by odolal?

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?

Salon vín je nejpopulárnějším TOP vinařským cílem roku 2022

Salon vín je nejpopulárnějším TOP vinařským cílem roku 2022

Vítězem prestižní soutěže o nejpopulárnější TOP vinařský cíl se pro rok 2022 stal Salon vín České republiky. Rozhodlo o tom hlasování veřejnosti, když příznivci vinařské turistiky organizátorům zaslali více než 20 tisíc platných hlasů.

V hlavní roli víno a jižní Morava: inspirace na výlety s novým seriálem Pálava

V hlavní roli víno a jižní Morava: inspirace na výlety s novým seriálem Pálava

Užijte si výlety na místa ze seriálu Pálava a život zalitý sluncem. Seriál, který startuje na obrazovkách televize Prima na konci prázdnin, slibuje hvězdné obsazení. Diváci se tak mohou těšit na Bolka Polívku, Pavla Zedníčka, Jaromíra Dulavu, Tomáše Matonohu, Miroslava Táborského, Janu Krausovou, Janu Paulovou, Roberta Jaškówa, Jana Brožka a další. Producentem seriálu je Tomáš Vican. O režii se podělí tři režiséři – Jaroslav Fuit, Petr Kolečko a Petr Nikolaev. Tvůrci seriálu jsou Petr Kolečko a Tomáš Vávra. Objevujte Česko ve filmu!

Na kole po stopách filmu Bobule

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.

Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor v Zaječí Památky

Kaplička sv. Urbana a rozhledna Dalibor v Zaječí

Rozhledna s kapličkou se nacházejí na jihozápadě obce Zaječí, na zalesněném kopečku Kalvárie (262 m.n.m.), nad Vinařstvím „U kapličky“.

Vinařství Vican v Mikulově Gurmánská turistika

Vinařství Vican v Mikulově

Spojení minulosti a budoucnosti, úcta k tomu, co nám zanechali předci, a zároveň moderní přístup. To charakterizuje Vican rodinné vinařství.

Další aktuality

V Mikulově se opět chystá festival barokního divadla

Festival barokního divadla Moravský Parnas připomíná bohatou barokní divadelní historii města a poodkrývá dobu, kdy Mikulov patřil k důležitým středoevropským divadelním centrům s rozkvetlou zámeckou a díky piaristům i školskou divadelní kulturou. Letos se koná od 26. do 27. července 2024 na zámku Mikulov a v galerii Konvent.
25. červenec 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ponocný přeje dobrou noc ve Znojmě již sedmnáctou sezónu

Během letních měsíců můžete ve Znojmě opět potkat ponocného. V současnosti ponocný přispívá atraktivitě města, ale v minulosti měla nočního hlídače každá větší obec. Noční hlídač je připomínkou dnes již zaniklého povolání a již 17. sezónu nedílnou součástí letních večerů ve Znojmě.
25. červenec 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

10 tipů na letní dovolenou v rekreační oblasti Nové Mlýny

Na Pálavě není větší vodní plochy, než jsou Nové Mlýny, soustava tří přehradních nádrží na řece Dyji, o celkové rozloze 3 226 ha. Horní a dolní nádrž slouží k rekreaci a rybolovu, střední je přírodní rezervací s ostrůvky pro hnízdění ptáků. Břehy Novomlýnských nádrží lemují stezky pro pěší i pro cyklisty, k výletům lákají rozlehlé vinice, ovocné sady i zříceniny několika hradů. Z vodních sportů je tu populární windsurfing, ke koupání lákají travnaté i písčité pláže. Vody rozlehlých nádrží brázdí výletní lodě a na své si zde přijdou i rybáři, kteří ze zdejší vody vytahují především cejny a kapry. Inspirujte se našimi tipy a naplánujte si tu nejkrásnější letní dovolenou u Nových Mlýnů!
25. červenec 2024 6:24
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Mikulovské výtvarné sympozium Dílna zve na Den otevřených ateliérů

Mikulov žije od poloviny července výtvarným uměním. Umělkyně a umělci pilně pracují na svých výtvarných dílech a pořadatelé sympozia zvou veřejnost v rámci doprovodných akcí na mikulovský zámek, kde se v sobotu 27. 7. 2024 od 10:00 do 18:00 hodin bude konat Den otevřených ateliérů.
25. červenec 2024 6:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
24. červenec 2024 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků proběhnou na vrcholu Bílých Karpat

XXXII. slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině se letos uskuteční od 27. do 28. 7. 2024. Dominanta a nejvyšší vrchol Bílých Karpat – Velká Javořina (970 m.n.m.) se opět stane místem konání oblíbených slavností. Už po desetiletí se místní řídí heslem: "Tu bratia vždy sa stretať budú..." V přírodním amfiteátru je na neděli 28. července 2024 připraven bohatý folkloní program a na malém pódiu vás potěší veselá lidová hudba či country.
24. červenec 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Mikulov není jen městem vína: ochutnejte vůně a chutě národů Podyjí

Již tradičně se koná každé léto v Mikulově Festival kultur národů Podyjí, na němž všechny zde žijící národnostní skupiny představují své hudební, taneční, divadelní i kulinářské výtvory. Ten letošní se koná od 19. do 21. července 2014.
19. červenec 2024 12:25
Zážitky, Jihomoravský kraj

Hrad Cornštejn chystá na víkend jarmark

V sobotu 20. července 2024 se na hradě Cornštejně nad Vranovskou přehradou bude konat oblíbený jarmark s ukázkami řemesel. K ochutnání budou středověké pokrmy, ale i domácí zavařeniny a sirupy, přírodní kosmetika nebo domácí chléb. A děti vezměte určitě s sebou – bude tu pro ně připraven bohatý program.
18. červenec 2024 10:00
Památky, Jihomoravský kraj