ÚvodAktualityTradice: svátky vína, piva a koktejlů aneb kdy a s čím můžete připíjet a slavit
Gurmánská turistika

Tradice: svátky vína, piva a koktejlů aneb kdy a s čím můžete připíjet a slavit

Poslechněte si audio verzi článku
K pořádné oslavě patří přípitky a cinkající skleničky. Na Kudy z nudy slavíme leccos – připomínáme vám mezinárodní dny přátelství, polibků, hadů, slonů, psů, koček, i archeologie, dosud jsme se ale vyhýbali tomu, co je v těch cinkajících skleničkách. Ano, přichází čas pro oslavy vína, piva a dalších rozmanitých druhů alkoholu. Víte, že třeba 13. května slavíme Světový den koktejlů? Tak na zdraví!
Než se ale začne pít, zastavíme se ještě u těch mezinárodních dnů. Jejich počet raketově roste a už jich je tolik, že v některých dnech se setkává třeba pět témat. Na ty nejzajímavější kombinace vás upozorníme – ale teď už hurá do víru oslav v čele s vínem.
 

Únor: Noc otevřených lahví

Leden ani únor nic zajímavého ohledně svátků vína nepřinášejí, nadějně vypadá až konec druhého měsíce. 22.2. slavíme den Margarity, koktejlu z tequily, limetové šťávy, pomerančového likéru a trošky soli. 27.2. přichází takzvaná Noc otevřených lahví. Celosvětová oslava láká milovníky vína, aby buď otevřeli láhev své oblíbené odrůdy anebo naopak ochutnali něco nového, a třeba se přiučili něco nového o víně a jeho výrobě, vinicích a všem, co s vínem souvisí.
 

Březen: měsíc whisky, žen a vody

Podle kalendáře významných dnů 3.3. slaví svátek irská whisky, 27.3. je Mezinárodní den whisky a 5.3. Mezinárodní den absinthu. Důvodů k oslavám ale nabízí březen víc než dost, od Mezinárodního dne žen 8.3. přes 17.3. a Den svatého Patrika (nezapomeňte na zelené pivo!), 20.3. a Světový den štěstí až po Svátek vody. Ten připadá na 23.3.
 

Duben: svátek vína odrůdy Malbec

Barmani mají štěstí: o 13.4. a Světový den barmanů se nemusí dělit s žádnou konkurencí. 17.4. se každý rok slaví Den Malbecu, odrůdy, která sice vznikla v jihozápadní Francii, hned vedle regionu Bordeaux, ovšem dnes je vlajkovou lodí argentinských vín. Vína odrůdy Malbec jsou hedvábně plná a mají intenzivní, třešňově červenou barvu, vůni a chuť po černém bobulovém ovoci, lesních plodech a sladkém koření.
 

Květen: svátek Sauvignonu, Muškátu a Chardonnay

Z francouzského regionu Bordeaux či z vinařských oblastí na Loiře pochází odrůda Sauvignon Blanc, která slaví svůj Mezinárodní den vždy první pátek v květnu. 9.5. pak je Mezinárodní den Muškátů – a tím rozhodně nemyslíme muškáty za okny stylových roubenek v našich skanzenech, i když i ony by si zasloužily svůj svátek, ale Muškát žlutý, Muškát Ottonel, Moscato d’Asti vyráběné z odrůdy Moscato Bianco, či náš Muškát moravský, vyšlechtěný ve Šlechtitelské stanici v Polešovicích. 24.5. má svůj Mezinárodní den odrůda bílých vín Chardonnay; u nás ji najdeme ve všech podoblastech, zejména pak na Mikulovsku, Slovácku nebo Mělnicku.
 
 

Květen: Národní den vína a zdraví

V den svátku sv. Urbana, oblíbeného patrona vinařů, tedy 25.5., slavíme Národní den vína a zdraví. Společně se všemi vinaři a milovníky vína si připomeňte, že přiměřená konzumace vína je zdraví prospěšná, a že občas bychom se v životě měli umět zastavit, odpočinout si, najít si čas sami na sebe a užít si hezké chvíle s rodinou či s kamarády bez stresu u sklenky dobrého moravského nebo českého vína.

Ovšem květen nepatří jen vínu: 7.5. je Den Cosmopolitanu, koktejlu z citronové vodky, pomerančového likéru Cointreau, limetové šťávy a brusinkového džusu. 13.5. slavíme Světový den koktejlů, 16.5. je Den koktejlu Mimosa ze šampaňského a pomerančového džusu, a 19.5. se ještě přidává Světový den whisky. Zkrátka v květnu může život být jedna nekonečná oslava!
 

Červen: svátek růžových vín

Přestože léto je čas otevřených vinných sklepů, obcházení sklepů a prvních vinařských slavností, po štědrém květnu v červnu a červenci slaví své dny většinou jiné druhy alkoholu. Výjimkou je jen 11.6. a Mezinárodní den růžových vín, a 21.6., kdy má svátek Lambrusco, odrůda révy vinné s modrými hrozny, která se pěstuje v italských krajích Emilia-Romagna a Lombardie.

A jaké jsou ty slibované jiné druhy? 3.6. je den whisky Ardberg, která se vyrábí už od 18. století, o den později přichází Den koňaku. 12.6. slavíme Světový den ginu, 19.6. Den Martini a 24.6. Mezinárodní den borovičky. 19.7. je Den Daiquiri, 24.7. v Mexiku slaví den Tequily a 27.7. svět slaví Skotský den.
 

Srpen: svátky odrůd Pinot Noir a Cabernet

Oslavy vína se zase rozjedou až v srpnu. Od prvního do pátého srpna probíhají Mezinárodní dny odrůdy bílého vína Albarino, která se pěstuje na severozápadě Španělska. Mezitím 4.8. přichází Den bílého vína, a 6.8. Mezinárodní den piva. 13.8. je Mezinárodním dnem Prosecca, šumivého vína ze severu Itálie, z regionů Veneto a Friuli. 16.8. slaví svůj Mezinárodní den rum, 19.8. koktejl Aviation z ginu, višňového likéru a citronové šťávy. 18.8. můžeme společně slavit Mezinárodní den odrůdy Pinot Noir a 30.8. Mezinárodní den odrůdy Cabernet. V Moravské Nové Vsi dokonce můžete navštívit památník modré odrůdy Cabernet Moravia, kterou vyšlechtil místní vinař Lubomír Glos.
 

Říjen: svátek šampaňského a šumavých vín

Září sice patří oslavám vinobraní, ale také Oktoberfestu, největšímu pivnímu festivalu světa, který se koná v Mnichově. 4.10. slavíme Den vodky, 9.10. den úmrtí Jacka Danielse (1850–1911), ikonického výrobce whisky, a 19.10. Den Gin Tonicu, klasického drinku z ginu, toniku a šťávy z limetky. 27.10. slaví svátek Mezcal, destilovaný alkoholický nápoj vyráběný z agáve, a 28.10. je Den šampaňského. Vy můžete prozkoumat výrobu oblíbených sektů značky Bohemia Sekt ve Starém Plzenci.
 

Listopad: Svatomartinské, Merlot a francouzské Beaujolais

Mezinárodní den odrůdy Merlot přichází každý rok 7.11. a my dodáme, že je jednou z vůbec nejstarších odrůd na světě, voní po lesním ovoci s jemnou stopou koření a čokolády, a u nás se pěstuje především na Mikulovsku a na Slovácku. 11.11. přichází svátek Svatomartinských vín, prvních vín nového ročníku. Třetí čtvrtek v listopadu pak je tradiční Den Beaujolais Nouveau, kdy se začínají prodávat mladá svěží francouzská vína z vinařské oblasti Beaujolais.

V čase adventu 4.12. slaví svůj den ještě jedno víno: Cabernet Franc, starobylá odrůda používaná k výrobě elegantních a plných červených vín. Po Mikuláši přichází ještě 20.12. Den sangrie, lahodného nápoje z červeného vína z nakrájeného ovoce a červeného vína; jeho domovinou je Španělsko a Portugalsko. A pak? Vánoce, Silvestr, spousty přípitků a jízda plnou parou do dalšího roku plného oslav.
 

Další příležitosti k oslavám?

  • Dvaadvacátého února neslavíme jen den Margarity, ale také Evropský den obětí.
  • Třetího března slaví svátek irská whisky a divoká příroda. 
  • Zatímco barmani se o třináctý duben a Světový den barmanů dělit nemusí, odrůda Malbec takové štěstí nemá: sedmnáctý duben totiž je den této odrůdy a zároveň Světový den hemofilie.
  • Šestého srpna je Mezinárodní den piva a spravedlivě také Den kocoviny.
  • Třináctý srpen je Mezinárodním dnem Prosecca, ale také Dnem šicích strojů.
  • Třicátého srpna slaví svůj Mezinárodní den odrůda Cabernet, ale připomínáme si i Mezinárodní den zmizelých.
50 tipů, kde najdete letní otevřené sklepy a ochutnáte první burčák

50 tipů, kde najdete letní otevřené sklepy a ochutnáte první burčák

Blíží se čas, kdy se zarážají hory a burčák začíná dunět v sudech. Mimo to přes léto vinaři na jižní Moravě otevírají doširoka své sklepy návštěvníkům. Vychutnejte si vynikající víno a zazpívejte si známé lidovky s cimbálovou muzikou. Z tipů portálu Kudy z nudy si vyberete velké vinařské akce na jižní Moravě, otevřené vinné sklepy a sklípky a neunikne vám nic ani na dalších místech Česka, kde také ochutnáte skvělá vína.

100 tipů, kam jít letos na vinobraní

100 tipů, kam jít letos na vinobraní

Myslíte, že za dobrým vínem musíte až do Francie? Zkuste nejprve zůstat doma. V Česku najdete zástupce lahodného moku, za něž by se zahraniční konkurence rozhodně nestyděla. Pěstování a zpracování hroznů rozvíjeli na jižní Moravě již staří Římané. Slavnosti vinobraní lákají na víno, burčák, dobré jídlo nebo i na pochodňovou show, historické průvody, řemesla, dobové tržnice, národopisné soubory, cimbálovou muziku i dechové hudby, koncerty hvězd české hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastro specialitami. Vyberte si z nejlepších tipů na vinobraní na jižní Moravě, v Praze i na dalších místech Česka!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2024

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2024

Mát rádi dobré jídlo a pití? My také, a navíc právě pro vás máme tipy na food festivaly ze všech krajů České republiky. Užijte si s rodinou a přáteli báječné gastronomické akce pod širým nebem. Dopřejte si českou klasiku, zahraniční laskominy i jídla z neobvyklých surovin, a zažijte ono pověstné „nebe v hubě“. Portál Kudy z nudy vám přeje skvostné gurmánské zážitky a dobrou chuť!

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!

Tradice: veselé, zábavné i hodně divné mezinárodní dny

Tradice: veselé, zábavné i hodně divné mezinárodní dny

Každý den je důvod k oslavě. I když zrovna nemáte svátek nebo narozeniny, určitě si vyberete z neskutečně dlouhého seznamu mezinárodních či světových dnů. Své dny slaví potraviny, zelenina, příroda, zvířata, švihlá chůze, a dokonce i toaletní papír, orgasmus, suché zipy nebo Star Wars.

Tradice: pivo a víno bez alkoholu aneb zábava s lehkou hlavou

Tradice: pivo a víno bez alkoholu aneb zábava s lehkou hlavou

Zažili jste v poslední době letní akci nebo festival, kde by chyběl stánek s nealkoholickými koktejly a kde byste nesehnali nealkoholické pivo? Zřejmě jen těžko, a pokud náhodou, příště už to určitě bude jinak. Nápoje bez alkoholu jsou rok od roku oblíbenější, ať už se rozhlédnete po světě piva, vína, sektů nebo lihovin.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější náměstí a co na nich zažít

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější náměstí a co na nich zažít

Vybrali jsme pro vás čtrnáct krásných náměstí, v každém kraji jedno. Co mají společného? Jsou výjimečná, zajímavá a plná života. Jsou pevně spojená s životem místních obyvatel, odehrávají se na nich trhy, festivaly, koncerty, sportovní akce, městské slavnosti i demonstrace. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy pestrou podívanou, spoustu zážitků i krásné léto plné hudby, trhů a dalších akcí na náměstích.

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

Česko je rájem šumivých vín! Sektem si tradičně připíjíme při rodinných i pracovních oslavách a samozřejmě nesmí chybět ani o Vánocích a na Silvestra. Domácí dlouhodobě nejoblíbenější značkou sektů je Bohemia Sekt sídlící ve Starém Plzenci. Sekty vyrábí už víc než 80 let a každý milovník šumivých bublinek by se sem měl vypravit na exkurzi. A věřte, že projít si výrobu sektů společně s věrnými dlouholetými pracovníky je opravdu zážitek!

Nastává doba vinobraní – burčák již netrpělivě duní v sudech!

Nastává doba vinobraní – burčák již netrpělivě duní v sudech!

Podzimní slavnosti vinobraní mají u nás dlouhou tradici. Na Moravě i v Česku se sklizeň vína spojená s burčákem a rozličnými radovánkami stala každoroční vítanou kratochvílí. Nedílnou součástí mnoha vinobraní se stává kromě ochutnávek skvělých vín a burčáků také pestrý doprovodný program spolu s průvody králů, folklórní hudbou nebo prohlídkami sklepů. Přehled těch nejatraktivnějších akcí vám přináší portál Kudy z nudy – stačí si jen vybrat a dobře rozplánovat. Slavnosti vinobraní se konají až do konce září!

Obložený chlebíček – nejchutnější český vynález a stálice silvestrovských oslav

Obložený chlebíček – nejchutnější český vynález a stálice silvestrovských oslav

Kdyby prý měla první republika svou typickou chuť, vyhrály by obložené chlebíčky z lahůdkářství Jana Paukerta (1888–1972) na pražské Národní třídě. Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice je dokonalá ve své jednoduchosti.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

50 tipů, kam za ochutnávkami všeho možného

50 tipů, kam za ochutnávkami všeho možného

Pojďte se dívat a ochutnávat, co jste ještě neviděli a neochutnali. Vychutnejte si jedinečné vzorky vín, piva, sektů, likérů, koktejlů, výrobků z medu, vynikající marmelády, čokoládu nebo lahodné čaje a spoustu dalších regionálních produktů. Farmářské i regionální produkty jsou nyní tak blízko!

Za sektem na prohlídku i ochutnávku do Starého Plzence

Za sektem na prohlídku i ochutnávku do Starého Plzence

Ve stínu gotického hradu Radyně se rozkládá malebné městečko Starý Plzenec, ideální cíl výletu z nedaleké Plzně. Jeho velkou zajímavostí je přemyslovské hradiště s rotundou sv. Petra z poloviny 10. století. K návštěvě zve turisty i vinařský podnik Bohemia Sekt, kde během dvouhodinového programu ochutnáte sekty z nabídky společnosti a poodhalíte tajemství výroby nejznámějších českých jakostních šumivých vín. Na prohlídku je nutná předchozí rezervace.

Další aktuality

Tipy na podzimní výlety za dýněmi

Také s přicházejícím podzimem ujíždíte na dýních? Milujete dýňovou polévku, koláče nebo jiné zaručené recepty z dýní či do nich vyřezáváte zubaté úsměvy a zdobíte jimi zahrádku a okolí svých domů? Na portálu Kudy z nudy najdete inspiraci k návštěvě několika míst i zajímavých akcí na letošní podzim, kde dýně hrají hlavní roli!
11. září 2024 15:06
Gurmánská turistika

Objevte s námi sklípek po sklípku! Kam na návštěvu moravských sklípků?

Kdo má rád víno ví, že nejlepší je chutnávka vín s výkladem sklepmistra ve sklepě. Ty nejlepší nebo něčím zajímavé vám nyní nabízíme. A na mlsné jazýčky navíc čekají nejen sudová nebo archivní vína, ale i nabídka z dlouhé řady menu. Klobásky z udírny, uzené, chléb s domácím sádlem či moravské hodové koláčky...
8. září 2024 15:00
Gurmánská turistika

Na konci léta je ideální čas pro pivní turistiku

Česko je zemí piva, takže ať se rozjedete do kteréhokoliv koutu, vždy tam najdete místo, kde se vaří dobré pivo. Září patří v Česku k nejkrásnějším měsícům. Příroda se začíná oblékat do úchvatných podzimních barev a venkovní teploty jsou natolik příjemné, že doslova vybízejí k výletům. Co takhle se vydat na návštěvu některého z pivovarů či se zúčastnit pivních slavností?
7. září 2024 12:00
Gurmánská turistika

Kam za vínem na jižní Moravu: vinobraní, otevřené sklípky i retro sběr hroznů

Na začátku září se některé vinařské obce na vinobraní teprve chystají, ale jinde už jsou oslavy v plném proudu. V některých vesnicích vinaři otevírají vinné sklepy, zatímco ve Valticích se chystá retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů na čas. Na tyto a další vinařské akce vás zve portál Kudy z nudy.
6. září 2024 18:00
Gurmánská turistika

Několik voňavých tipů, kam se vypravit na jablečné slavnosti

Slavností jídla není nikdy dost a fandí jim i babí léto a nadcházející podzim. Portál Kudy z nudy vás proto zve na záplavy dobrot z jablek. Že podzim voní a chutná po jablkách se přesvědčíte hned na několika místech, přestože letošní úroda je kvůli jarním mrazům nižší.
5. září 2024 14:50
Gurmánská turistika

Česká města zvou na vinobraní... Které si vyberete?

Nejen Morava žije časem vinobraní... Vinařská oblast Čechy patří k nejsevernějším výspám evropského vinohradnictví. Iniciátorem rozvoje českého vinařství se stal císař Karel IV., který mu dal základ svými nařízeními z roku 1358. Největšího rozvoje dosáhlo české vinařství za vlády Rudolfa II., kdy bylo v Čechách kolem 3500 ha vinic. Tehdy bylo nejvíce vinic v Praze a okolí, v Mělníku, Litoměřicích, Mostě a v Lounech... I dnes jsou některá z těchto měst centry největších vinobraní v Čechách. Stranou však nezůstává například ani Plzeň nebo Kutnohorsko. Vyberte si z našich tipů a objevte chutě Vinařské oblasti Čechy!
2. září 2024 14:30
Gurmánská turistika

Sladká a voňavá: výletní tipy, kam za čokoládou

Čokoláda je považována za pochoutku králů i bohů. Její blahodárný vliv na lidský organismus je všeobecně znám již 3000 let. Jestliže milujete mléčnou nebo hořkou čokoládu v pevné i tekuté podobě, pralinky a další sladké neřesti, vydejte se společně s našimi deseti tipy do míst, určených právě pro vás – do čokoládoven, pralinkáren a muzeí čokolády.
2. září 2024 13:00
Gurmánská turistika

Víno, hrady a zámky: nejen jižní Morava láká na snoubení památek a vína

Že je Česká republika památkovou velmocí, všichni víme. Když k tomu přidáme i vynikající víno z regionálních vinic, nemůžeme si přát lepší podmínky pro perfektní dovolenou. Zkuste si naplánovat výlet nebo několikadenní putování na některé z našich předních zámků či hradů a po prohlídce památky ochutnejte o kousek dál dobré moravské nebo české víno od místního vinaře. Možností je spousta, ty nejzajímavější vám přináší Kudy z nudy.
31. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika