ÚvodAktuality#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska
Životní styl

#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska

Na cestě Moravským Toskánskem vás budou provázet měkce zvlněné kopce, vinice, aleje a osamělé remízky. Někomu možná budou chybět cypřiše nebo Florencie, ale to podstatné tu je: malebná krajina, kde se budete cítit příjemně. A navíc stejně jako v italském Toskánsku vás i tady bude provázet víno – kdo by odolal?

Jedno z nejfotogeničtějších míst na světě! Poradíme vám, jak a kde objevovat nejkrásnější místa Moravského Toskánska

Kyjovsko
Toskánsko
O Moravském Toskánsku mluví fotografové i cestovatelé už řadu let v superlativech: nejfotogeničtější krajina Česka uchvátila kdekoho. Je tak krásná, že mnozí ani nevěří, že by ležela někde v České republice.

Teprve když časopis Condé Nast Traveller malebně zvlněné kopce v okolí Kyjova zařadil mezi padesát nejkrásnějších míst světa, i ti největší pochybovači uvěřili: na jižní Moravě se objevil nový poklad.
 

Účel, krása a radost: Šardické biokoridory

Ač je Moravské Toskánsko prastará kulturní krajina, po staletí obdělávaná a citlivě formovaná lidskýma rukama, většinu typických terénních vln má na svědomí důlní činnost. Leckterým uším to zní neuvěřitelně, ale i tady v srdci Slovácka se těžil lignit a hnědé uhlí. Krajinu změnil i minulý režim: zmizely meze, úvozy, polní cesty a další krajinné prvky. Ty se nyní zvolna vrací: obnovují se jezírka, louky u pramenišť i remízky, vysazují se nové stromy. To je případ jednoho z nejoblíbenějších míst Moravského Toskánska, šardických biopásů. Biokoridory, které snižují větrnou erozi, umožňují návrat původních rostlinných druhů a migraci zpěvných ptáků, zajíců, srn, koroptví a křepelek, najdete v polích severně od Šardic a jižně od Stavěšic. Z ryze účelného díla se stalo fotogenické lákadlo.
 

Tři toskánské nevěsty

Docela jiný pohled nabízí kaplička svaté Barborky, schovaná mezi stromy v remízku v polích západně od Kyjova (GPS 49.0048294N, 17.0695592E), zajímavá například v podzimních měsících v kombinaci barevného listí a svěže zeleného čerstvého osení. Sice k ní nevede žádná cesta, ale námaha s jejím hledáním se vyplatí. Stačí totiž popojít kousek k jihu a otevře se před vámi výhled na tři mirabelky jižně od Strážovic (GPS 48.9947858N, 17.0579261E). Legendární trojice stromů, která na jaře rozkvétá jako první v údolí, se objevila na nesčetném množství snímků a je známá pod názvem tři nevěsty nebo tři dámy v bílém. Náš tip? Vydejte se sem ze Svatobořic před západem slunce a hlídejte si terénní vlnky ve svahu nad mirabelkami. Čím níž budete sestupovat, tím budou nejasnější, takže správné místo je potřeba chvíli hledat.
 

Oříšek pro zkušené fotografy: karlínské kaštany

Ještě v 19. století pod nimi vedla cesta od karlínského hospodářského dvora k Násedlovicím, dnes řada mohutných kaštanů stojí v zatravněném pruhu uprostřed polí (GPS 48.9860281N, 16.9642886E). Od míst, kde se rodí nejhezčí fotky, jsou stromy poměrně daleko, navíc se do záběrů plete silnice a vedení vysokého napětí. Opět platí, že najít to správné místo dá trochu práci, ale i tady se námaha vyplatí. Totéž se ale dá říci i o dalších skvělých místech: o Hovoranských lukách (GPS 48.9648444N, 16.9734231E), Šardickém remízku (GPS 48.9545850N, 17.0365239E), vinohradech kolem Svatobořic-Mistřína, Čejkovic, Vrbice nebo Velkých Bílovic či zvlněných polích kolem Násedlovic. Pokud jedete na Kyjovsko poprvé, vyzkoušejte pár záběrů nanečisto třeba v krajině mezi Strážovicemi a Svatobořicemi-Mistřínem nebo mezi Stavěšicemi a Šardicemi. Tam všude na vás čeká Moravské Toskánsko.
 

Roční doby, barvy a víno

  • Nejlepší čas pro fotografování Moravského Toskánska? Nadšenci se shodují, že to je jaro se záplavou svěžích zelených tónů i jasně žluté řepky. Jenže na podzim zase vynikne hněď zoraných polích a zelené linie mezi nimi, často v mlžném oparu. Každopádně platí, že nejlepší fotografie vznikají v době, kdy dlouhé stíny vyčarují v kopcích plastickou krajinu, tedy těsně po svítání a pár hodin před západem slunce.
  • Když je řeč o hnědé: Toskánsko dalo světu název zemité barvy siena pálená, pojmenované po jednom ze slavných toskánských měst.
  • V Toskánsku se pije Chianti, těžké červené víno z hroznů zdejší odrůdy Sangiovese – Jupiterova krev, anebo bílé svěží víno Vernaccia di San Gimignano, které voní jako kytice lesních květů a psal o něm Dante Alighieri v Božské komedii. V Moravském Toskánsku ochutnejte třeba bílé Chardonnay, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský či Tramín červený, z červených vín pak Rulandské modré. S výběrem vám poradí ve vašem oblíbeném vinařství anebo ve Slovácké galerii vín ve sklepení renesanční radnice přímo na náměstí v Kyjově.
Tipy na jarní toulání přírodou pro fotografy

Tipy na jarní toulání přírodou pro fotografy

Jarní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit první jarní kvítka, jako jsou sněženky, bledule, koniklece nebo šafrány, jarní tání dá vyniknout zurčícím vodopádům a skalní vyhlídky ještě nejsou zakryté mladým listovím. Dnes vám tedy přinášíme několik tipů na místa, která se budou všem fotografům určitě líbit. Nechte se inspirovat a udělejte si výlet do přírody.

Noční otevřené sklepy v Šardicích

5. 7.
Noční otevřené sklepy v Šardicích

Srdečně zveme 5. července 2023 na noční otevřené sklepy do Šardic, a to od 17:00 do 24:00 hod. Třetí ročník.

Otevřené sklepy – Šardické sklepy dokořán

3. 8.
Otevřené sklepy – Šardické sklepy dokořán

Již XVI. ročník vinařské akce. Navštivte kouzelnou krajinu Moravského Toskánska, které potěší nejen oko, ale i Váš čich a chuť. Šardičtí vinaři zvou všechny příznivce dobrého vína k návštěvě svých sklepů.

Hovoranskými vinohrady za vínem

10. 5.11. 5.
Hovoranskými vinohrady za vínem

Akce s jedinečnou atmosférou přímo mezi vinohrady našich vinařů v Moravském Toskánsku v výhledem na chráněnou krajinnou oblast Hovoranské lúky. Přijeďte si dát víno přímo mezi řádky.

Vyhlídka Soudek u Šardic Příroda

Vyhlídka Soudek u Šardic

Vyhlídka Soudek stojí nedaleko Šardic mezi vinicemi v trati Požární čtvrtě ve výšce 252m nad mořem. Je z něj krásný výhled do okolí.

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel (20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Jeho životem a dílem se zabývá Mendelianum, interaktivní muzeum a centrum G. J. Mendela lokalizované v autentických prostorách Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy Památky

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Strážovice

Strážovice

Obec Strážovice leží na jihozápadním svahu strážovského kopce Babí lom o nadmořské výšce 417 metrů. Od města Kyjova jsou Strážovice vzdáleny 7 km západním směrem.

Svatobořice-Mistřín

Svatobořice-Mistřín

Obec Svatobořice-Mistřín leží u Kyjova (zhruba 4 km na jih). Prozkoumejte její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Obec je vyhledávaná mezi milovníky vinařské turistiky.

Šardice

Šardice

Prozkoumejte obec Šardice ležící nedaleko od Kyjova, v malebném kraji Moravského Slovácka a nabídku turistických atraktivit. Obec je významnou vinařskou obcí, prochází tudy Mutěnická vinařská stezka. V průběhu 19. a 20. století se zde těžil lignit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, v tomto kraji zpěvu, vína, folklóru a dobrých lidí určitě najdete něco pro sebe.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami Zážitky

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Krajina podobného rázu jako v okolí města Kyjova, přezdívaná též Moravské Toskánsko, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, která protínají různé linie, remízky a ostrůvky, a zdobí je osamělé kapličky či boží muka. Zdejší krajinu si oblíbili fotografové a všichni milovníci pěkných pohledů na přírodní krásy. Patříte-li také k obdivovatelům tohoto kousku naší země, ale přesně nevíte, kde hledat ta nejlepší místa pro fotografování, zkuste se projet Moravským Toskánskem po naší trase, která vám nabízí ta nejatraktivnější místa celé oblasti.

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka Příroda

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Kaplička sv. Barborky u Strážovic v Moravském Toskánsku Památky

Kaplička sv. Barborky u Strážovic v Moravském Toskánsku

Kaplička svaté Barborky se nachází v polích nedaleko Strážovic na Kyjovsku a stala se vděčným cílem mnoha fotografů zachycujících krásy Moravského Toskánska.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína Letní sporty

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.

Mendelův vinařský spolek Šardice Gurmánská turistika

Mendelův vinařský spolek Šardice

Vinařství v obci je doloženo již od 13. století. V kronice obce jsou v 16. Století zaznamenány vinařské trati Dubová, Hejdy, Nové, Kamenné, v 17. století Šumperky, Červenice, Přední, Dlouhé a Krátké Úlehle.

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů Kultura

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně vzniklo v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. V Rezidenci společně s dalšími augustiniány přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky.

Objevujte s námi #světovéČesko

Objevujte s námi #světovéČesko

Do exotických koutů celého světa se s portálem Kudy z nudy dostanete snadno a za chvilku: #světovéČesko zve na výlety třeba na horu Fudži, do údolí Moravského Toskánska, lesů České Kanady nebo romantických zahrad malého Versailles. Víme i o Bílém domě, který vypadá jak vystřižený z amerického Washingtonu, skalních věžích z pohádkové země Narnie nebo o soutěskách českého Grand Canyonu. Někde je to hříčka v detailu, jinde zajímavý snový příběh anebo podobnost čistě náhodná. Čtěte a užívejte si společně s námi #světovéČesko.

Kyjov – srdce Slovácka Kultura

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

#světovéČesko – 20 tipů, kam se vydat po Česku kolem světa

#světovéČesko – 20 tipů, kam se vydat po Česku kolem světa

Nechte se inspirovat našimi tipy a připojte se k pátrání po místech v Česku, která připomínají vzdálené exotické kouty naší planety. Objevujte Světové Česko: přehled velmi zajímavých lokalit, která naši předci pojmenovali podle známých světových destinací. U nás se zkrátka najde všechno – od Sahary přes Grand Canyon, Jadran nebo Sibiř. Nevěříte? Přesvědčte v našich tipech… a nutno dodat, že podobnost není čistě náhodná. Vypravte se společně s portálem Kudy z nudy na skalní věže pohádkové země Narnie nebo do soutěsek českého Grand Canyonu, do údolí Moravského Toskánska, lesů České Kanady nebo romantických zahrad malého Versailles.

Sklepní uličky v Kyjově Památky

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Degustario uprostřed Moravského Toskánska Gurmánská turistika

Degustario uprostřed Moravského Toskánska

Zažijte nádhernou krajinu Toskánska i na Moravě. Kousek od Slavkova u Brna se rozkládá obec Archlebov.

Boží muka v Kyjově-Bohuslavicích Památky

Boží muka v Kyjově-Bohuslavicích

Drobný sakrální objekt nahrazující původní kapličku, který byl proveden podle děl funkcionalistického architekta Josefa Poláška a abstraktního malíře Vladimíra Vašíčka.

Slovácká chalúpka čp. 97 v Šardicích Památky

Slovácká chalúpka čp. 97 v Šardicích

V Šardicích na Slovácku naleznete významnou památku lidové architektury Chalúpku čp. 97. Jedná se o jeden z nejstarších památkových domků – existence domku je doložena od roku 1656.

Houpačky na kyjovském Slovácku – rozhoupaná kyjovská krajina Zážitky

Houpačky na kyjovském Slovácku – rozhoupaná kyjovská krajina

Nová turistická atraktivita na vás čeká v přírodě kyjovského Slovácka. Při procházkách narazíte na úžasné houpačky na stromech, většinou s krásným výhledem do krajiny.

Další aktuality

Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

Zavítáte-li na Slovácko, určitě si nechte čas na návštěvu obce Prušánky a přilehlých Nechor. Nechory, vzdálené asi 1 km od Prušánek, jsou unikátní vesnicí, jež je tvořena jen a pouze vinnými sklepy.
21. červen 2024 13:46
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Patříte k milovníkům folkloru, lidových krojů a muziky? Pak nesmíte chybět na největší akci obce Kobylí, která připravuje od soboty 15. do pondělí 17. června 2024 tradiční krojované hody!
13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Návštěvu Brna si můžete ozvláštnit prohlídkou netradičního místa, a to hrobky v klášteře kapucínů, kde uvidíte mumifikované ostatky mnichů a významných osobností města. Své zvláštní místo zde má také obávaný velitel pandurů František baron Trenck.
12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 15. – 16. června 2024. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9:00 do 16:00 hodin, a to za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihomoravského kraje: Aqualand, zámek Lednice a Vida!

Nejnavštěvovanějším místem Jihomoravského kraje je Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Na desítkách skluzavek a tobogánů si tu užijete nekončící adrenalin a zábavu, milovníci relaxu si pak vychutnají termální bazény s výhledem na krásnou krajinu Pálavských vrchů. Další místa patří zámku v Lednici a Science centru Vida! v Brně.
6. červen 2024 20:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brno pro vyznavače ohňostrojových show: Ignis Brunensis přiváží nejlepší světelné umělce

Sedmadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé přehlídky ohňostrojů Regiojet Ignis Brunensis se opět chystá rozzářit noční nebe nad Brněnskou přehradou. Od soboty 8. června 2024 se přihlížející mohou těšit na čtyři umělecké ohňostroje a dvě dronové světelné show s premiérou 250 dronů!
6. červen 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 5. do 9. června 2024 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na jubilejním 25. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
4. červen 2024 10:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

Concentus Moravaie již téměř třicet let patří k tuzemským nejvýznamnějším festivalům klasické hudby. Posluchači díky němu spojují výjimečné hudební zážitky s návštěvou inspirativních míst jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. Přes tři desítky koncertů se letos v v termínu od 31. 5. do 10. 7. 2024 odehrají v architektonicky atraktivních prostorech dvou desítek měst: mezi dějišti nechybějí zámky, chrámy ani synagogy, nádvoří paláců či radnic, hraje se také v městských divadlech, ale třeba i mezi obrazy Slovanské epopeje v Mikulově, na středověkém hradě Pernštejn nebo v zámecké knihovně v Náměšti.
31. květen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj