Úvod > Aktuality > #světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska
Životní styl

#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska

  • Vydáno23. dubna 2020
Na cestě Moravským Toskánskem vás budou provázet měkce zvlněné kopce, vinice, aleje a osamělé remízky. Někomu možná budou chybět cypřiše nebo Florencie, ale to podstatné tu je: malebná krajina, kde se budete cítit příjemně. A navíc stejně jako v italském Toskánsku vás i tady bude provázet víno – kdo by odolal?

Jedno z nejfotogeničtějších míst na světě! Poradíme vám, jak a kde objevovat nejkrásnější místa Moravského Toskánska

Kyjovsko
Toskánsko
O Moravském Toskánsku mluví fotografové i cestovatelé už řadu let v superlativech: nejfotogeničtější krajina Česka uchvátila kdekoho. Je tak krásná, že mnozí ani nevěří, že by ležela někde v České republice. Teprve když časopis Condé Nast Traveller malebně zvlněné kopce v okolí Kyjova zařadil mezi padesát nejkrásnějších míst světa, i ti největší pochybovači uvěřili: na jižní Moravě se objevil nový poklad.
 

Účel, krása a radost: Šardické biokoridory

Ač je Moravské Toskánsko prastará kulturní krajina, po staletí obdělávaná a citlivě formovaná lidskýma rukama, většinu typických terénních vln má na svědomí důlní činnost. Leckterým uším to zní neuvěřitelně, ale i tady v srdci Slovácka se těžil lignit a hnědé uhlí. Krajinu změnil i minulý režim: zmizely meze, úvozy, polní cesty a další krajinné prvky. Ty se nyní zvolna vrací: obnovují se jezírka, louky u pramenišť i remízky, vysazují se nové stromy. To je případ jednoho z nejoblíbenějších míst Moravského Toskánska, šardických biopásů. Biokoridory, které snižují větrnou erozi, umožňují návrat původních rostlinných druhů a migraci zpěvných ptáků, zajíců, srn, koroptví a křepelek, najdete v polích severně od Šardic a jižně od Stavěšic. Z ryze účelného díla se stalo fotogenické lákadlo.
 

Tři toskánské nevěsty

Docela jiný pohled nabízí kaplička svaté Barborky, schovaná mezi stromy v remízku v polích západně od Kyjova (GPS 49.0048294N, 17.0695592E), zajímavá například v podzimních měsících v kombinaci barevného listí a svěže zeleného čerstvého osení. Sice k ní nevede žádná cesta, ale námaha s jejím hledáním se vyplatí. Stačí totiž popojít kousek k jihu a otevře se před vámi výhled na tři mirabelky jižně od Strážovic (GPS 48.9947858N, 17.0579261E). Legendární trojice stromů, která na jaře rozkvétá jako první v údolí, se objevila na nesčetném množství snímků a je známá pod názvem tři nevěsty nebo tři dámy v bílém. Náš tip? Vydejte se sem ze Svatobořic před západem slunce a hlídejte si terénní vlnky ve svahu nad mirabelkami. Čím níž budete sestupovat, tím budou nejasnější, takže správné místo je potřeba chvíli hledat.
 

Oříšek pro zkušené fotografy: karlínské kaštany

Ještě v 19. století pod nimi vedla cesta od karlínského hospodářského dvora k Násedlovicím, dnes řada mohutných kaštanů stojí v zatravněném pruhu uprostřed polí (GPS 48.9860281N, 16.9642886E). Od míst, kde se rodí nejhezčí fotky, jsou stromy poměrně daleko, navíc se do záběrů plete silnice a vedení vysokého napětí. Opět platí, že najít to správné místo dá trochu práci, ale i tady se námaha vyplatí. Totéž se ale dá říci i o dalších skvělých místech: o Hovoranských lukách (GPS 48.9648444N, 16.9734231E), Šardickém remízku (GPS 48.9545850N, 17.0365239E), vinohradech kolem Svatobořic-Mistřína, Čejkovic, Vrbice nebo Velkých Bílovic či zvlněných polích kolem Násedlovic. Pokud jedete na Kyjovsko poprvé, vyzkoušejte pár záběrů nanečisto třeba v krajině mezi Strážovicemi a Svatobořicemi-Mistřínem nebo mezi Stavěšicemi a Šardicemi. Tam všude na vás čeká Moravské Toskánsko.
 

Roční doby, barvy a víno

  • Nejlepší čas pro fotografování Moravského Toskánska? Nadšenci se shodují, že to je jaro se záplavou svěžích zelených tónů i jasně žluté řepky. Jenže na podzim zase vynikne hněď zoraných polích a zelené linie mezi nimi, často v mlžném oparu. Každopádně platí, že nejlepší fotografie vznikají v době, kdy dlouhé stíny vyčarují v kopcích plastickou krajinu, tedy těsně po svítání a pár hodin před západem slunce.
  • Když je řeč o hnědé: Toskánsko dalo světu název zemité barvy siena pálená, pojmenované po jednom ze slavných toskánských měst.
  • V Toskánsku se pije Chianti, těžké červené víno z hroznů zdejší odrůdy Sangiovese – Jupiterova krev, anebo bílé svěží víno Vernaccia di San Gimignano, které voní jako kytice lesních květů a psal o něm Dante Alighieri v Božské komedii. V Moravském Toskánsku ochutnejte třeba bílé Chardonnay, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský či Tramín červený, z červených vín pak Rulandské modré. S výběrem vám poradí ve vašem oblíbeném vinařství anebo ve Slovácké galerii vín ve sklepení renesanční radnice přímo na náměstí v Kyjově.
Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Krajina podobného rázu jako v okolí města Kyjova, přezdívaná též Moravské Toskánsko, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, která protínají různé linie, remízky a ostrůvky, a zdobí je osamělé kapličky či boží muka. Zdejší krajinu si oblíbili fotografové a všichni milovníci pěkných pohledů na přírodní krásy. Patříte-li také k obdivovatelům tohoto kousku naší země, ale přesně nevíte, kde hledat ta nejlepší místa pro fotografování, zkuste se projet Moravským Toskánskem po naší trase, která vám nabízí ta nejatraktivnější místa celé oblasti.

Kaplička sv. Barborky u Strážovic v Moravském Toskánsku

Kaplička sv. Barborky u Strážovic v Moravském Toskánsku

Kaplička svaté Barborky se nachází v polích nedaleko Strážovic na Kyjovsku a stala se vděčným cílem mnoha fotografů zachycujících krásy Moravského Toskánska.

Boží muka v Kyjově-Bohuslavicích

Boží muka v Kyjově-Bohuslavicích

Drobný sakrální objekt nahrazující původní kapličku, který byl proveden podle děl funkcionalistického architekta Josefa Poláška a abstraktního malíře Vladimíra Vašíčka.

Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Kyjov – srdce Slovácka

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Bukovanský mlýn – areál zážitků pod lopatkami

Rozhledna ve stylu větrného mlýna holandského typu vysoká 15 m je zdaleka viditelnou dominantou nad obcí Bukovany. Kolem mlýna vyrostl areál hotelu s restaurací nabízející krajovou kuchyni, jízdy na koních, zahrát si zde můžete také minigolf.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Další aktuality

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 16. a 17. září 2023 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
Jihomoravský kraj | Kultura

Výstavy, koncerty, pivo a vinobraní: Špilberk žije i během babího léta a podzimu

Brněnské památky ve správě Muzea města Brna hlásí rekordní návštěvnost. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, proč stojí za návštěvu hrad Špilberk a vila Tugedhat. Můžete vyrazit na klasické prohlídkové okruhy, navštívit letní scénu, která má ještě přichystaných pár koncertů, nebo si prohlédnout zajímavé výstavy.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Znojemska

Třetí zářijovou sobotu, tedy 16. září 2023, se uskuteční výlet Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska. Pokračuje tak podzimní sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách. Díky nim se dostanete do různých koutů jižní Moravy a na výletě svěžími vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznáte místní kulturu a folklor.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Babí léto láká na toulky barevnou a voňavou Moravou

Babí léto je ideální příležitostí k tomu, abychom si ještě v aktuálním roce naplno užili výlety do přírody v kraťasech a teniskách, ideálně doprovázení hřejivými slunečními paprsky. Když už jsme u slunného počasí, co takhle vyrazit do voňavé a barevné moravské krajiny?
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem na krásná místa: moderní architektura zasazená uprostřed vinic, kde najdete kvalitní víno

Milujete víno a patříte i k příznivcům moderní architektury? Pak se vám budou hodit naše tipy na místa, kde se lahodná vína jižní Moravy snoubí s moderním designem. Mnohá vinařství se mohou pochlubit stylovými a ryze současnými budovami návštěvnických center či degustačních prostor přímo uprostřed vinic. Vydejte se za originální architekturou a kvalitními víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete o víkendu možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika