Úvod > Aktuality > Deset míst, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto
Deset míst, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Deset míst, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto

  • Vydáno4. června 2021
Už jste někdy putovali po otevřených vinných sklepech a bylo vám líto, že taková akce trvá jen jediný den? Pak vám udělá radost zjištění, že někde mají sklepy otevřeno celou sezónu. Portál Kudy z nudy vás zve do míst, kde během letních měsíců nezůstanete stát před zavřenými dveřmi.
V některých vesnicích a městech se vinaři domluvili a od jara do podzimu tak máte jistotu, že zejména v pátek, v sobotu a v neděli bude otevřený alespoň jeden sklep. Skleničky vám půjčí jednotliví vinaři, ochutnávka zpravidla stojí 100 až 150 Kč a vína, která vám zachutnají, si samozřejmě můžete koupit ve větším množství. Někde se nabídka liší, například v Mutěnicích a ve Velkých Bílovicích mají vinaři otevřeno i ve všedních dnech a ve Velkých Pavlovicích si k vínu můžete vedle obvyklého pohoštění nabídnout vynikající meruňky. Doba jejich zrání přichází na přelomu června a července.


Za vinařem do Velkých Bílovic

Velké BíloviceI když neznáte samotné Velké Bílovice, zřejmě víte alespoň o zdejší kapličce na vrchu Hradištěk, která se například objevila ve filmu Bobule. Po stopách akce Ze sklepa do sklepa si křížem krážem můžete projít pitoreskní areál vinných sklepů Belegrady – a kdo má chuť na zdejší lahodné víno, ten se vydá za vinaři do Velkých Bílovic. V rámci uvolňování vládních nařízení se od 20. 5. 2021 může akce "Za vinařem" konat bez omezení ve venkovních i vnitřních prostorech. Zde budete mít možnost degustovat min. 8 druhů vín za 200 Kč na osobu. Po zaplacení degustačního poplatku vám vinař zapůjčí skleničku a po ukončení ochutnávky si skleničku vinař vezme zpět.

Kvinařstvídyž přijedete do Velkých Bílovic, v infocentru a na informační tabuli na náměstí Osvoboditelů (anebo na internetové stránce velkobílovických vinařů) zjistíte, kdo má právě otevřený sklep. Ze stojanu si vezmete mapu sklepních uliček, najdete příslušné vinařství a pak už můžete ochutnávat, co hrdlo ráčí. Vinaři pro vás mají otrvřeno až do 25. 8. 2021. Po tuto dobu se postupně otevře dveře 54 vinařství. Každý týden 4 až 5 vinařství, od čtvrtka do středy, ve vedlejší sezóně od 15:00 – 19:00 h a v hlavní sezoně po dobu 10 týdnů od 14:00 do 19:00 hodin.
 

Letní otevřené sklepy ve Velkých Pavlovicích

VínoVelké Pavlovice proslavily meruňky, víno a moderní ulička „opilých“ vinných sklepů – určitě se v ní zastavte, protože něco takového v jiné vinařské obci zkrátka neuvidíte. Od 3. května až do 3. října 2021 vyzkoušejte Letní otevřené sklepy, kdy místní vinaři každý týden otvírají dvě vinařství, a to od 18:00 do 21:.00 hodin. Kde je právě otevřeno zjistíte v Turistickém informačním centru a také na internetových stránkách sdružení.

Velkopavlovičtí vinaři vás kromě toho zvou na Víno v oranžovém (noční otevřené sklepy), akci, která začíná v sobotu 3. července v 17:00 hodin a při níž můžete obejít dvacet vinných sklepů.
 

K Šidlenám za vinařem

Milotice vinohradVinohradnická vesnička Šidleny leží jihozápadně od Milotic pod bájným vrchem Náklo. Z jediné sklepní uličky postupně vyrostl rozsáhlý malebný areál s přibližně 250 vinnými sklepy. K Šidlenám za vinařem se můžete vypravit od 4. června, sezóna končí po Burčákovém pochodu 18. října.

Rozpis služeb jednotlivých vinařství najdete na internetových stránkách milotických zahrádkářů (kteří se na rozdíl od jiných zahrádkářů již dlouhá léta specializují především na vinohradnictví a vinařství), otevřeno je nonstop o víkendech, ve všedních dnech po telefonické dohodě.
 

Léto otevřených sklepů v Pavlově

PavlovDo Pavlova, jedné z vinařských obcí na úbočí Pálavy, vás zvou vinaři ze spolku Vinitores Palaviensis na Léto otevřených sklepů. Od 18. června do 29. srpna 2021 bude každý týden otevřeno jedno vinařství, a to v pátek od 16:00 do 20:00 hodin, v sobotu od 10:00 do 18:00 hodin a v neděli od 10:00 do 14:00 hodin.

Poznáte nejenom pavlovská vína přímo v místě jejich vzniku, ale také se osobně seznámíte s místními vinaři a prohlédnete si jejich historické sklepy. Ochutnává se zpravidla deset až dvanáct vzorků, v ceně ochutnávky je výklad vinaře k jednotlivým vínům, voda a pečivo. Rozpis vinařství najdete například na internetových stránkách vinařského spolku nebo v pavlovské vinotéce.  nezapomeňte se do Pavlova vydat také v sobotu 3. července, kdy zde bude probíhat Den otevřených sklepů!
 

Do Blatnice k vinařovi

VínoDo Blatnice pod Svatým Antonínkem, areálu vinných sklepů Stará hora, se můžete vypravit po celé léto od 29. května do 13. září 2021 v rámci akce Blatnice k vinařovi. Vinaři vás budou čekat ve svých sklípcích – během léta bude možné navštívit přibližně tři desítky.

Otevřeno je vždy v pátek od 17:00 do 19:00 hodin, v sobotu od 13:00 do 19:00 hodin a v neděli od 13:00 do 17:00 hodin. Za 100 Kč, které zaplatíte přímo na místě, ochutnáte alespoň šest vzorků vín.

A pozor! V  sobotu 14. srpna 2021 se můžete těšit na Blatnické búdy pod hvězdami.
 

Léto otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích a Březí

koštýřVinaři v Dolních Dunajovicích a Březí si pro návštěvníky a milovníky vín připraví od 28. 6. do 29. 8. 2021 možnost posezení a ochutnání ve vinném sklepě bez předchozího objednání každý den v týdnu. Každé vinařství má dle rozpisu služeb otevřeno pro možnou degustaci vždy celý týden. Přesný rozpis otevření jednotlivých vinařství najdete již brzy na webu dunajovskekopce.cz.

Během sezóny je pro zájemce nachystáno několik dalších akcí, například 10. přehlídka otevřených sklepů ve dnech 26. – 27. 6. 2021 anebo Za vinařem do vinice 2021 v sobotu 21. 8. 2021.
 

Okoštujte u vinaře v Mutěnicích

MutěniceChloubou mutěnických vinařů je areál téměř pěti set vinných sklepů zvaný Búdy. V létě od 25. 6. do 3. 9. 2021 můžete poznávat jednotlivé sklepy a vinaře podrobně v rámci akce Okoštujte u vinařa. Každý týden bude otevřeno jedno vinařství, kde ochutnáte přibližně šest až deset vzorků v ceně 10 Kč za jeden, chybět nebude ani drobné pohoštění. Otevřeno je od pátku do neděle od 18:00 do 21:00 hodin. Rozpis najdete například na internetových stránkách mutěnických vinařů.

Navíc v se v sobotu 21. 8. 2021 můžete těšit na Den otevřených sklepů, kdy se najednou otevře téměř třicet sklepů drobných vinařů.
 

Otevřené sklepy v Hustopečích

VínoS víny hustopečských vinařů se seznámíte jak ve stálé vinařské expozici a při podzimních Burčákových slavnostech, tak o letních prázdninách, kdy se otevřou zdejší vinné sklepy. Každý den má otevřeno několik vinařství, kde se vám budou jejich majitelé věnovat od 18:00 do 21:00 hodin, dle dohody i déle.

Kalendář otevřených sklepů bude návštěvníkům Hustopečí k dispozici na recepcích hotelů, v penzionech i v turistickém informačním centru, které stejně jako vinařská expozice sídlí na Dukelském náměstí v renesančním domě u Synků.
 

Na skok k vinaři do Mikulčic

vínoBěhem srpna si můžete také postupně obejít jednotlivá vinařství v Mikulčicích. V sobotu 21. 8. 2021 se zde koná oblíbená akce Víno a burčák z otevřených sklepů v Mikulčicích. Seznam otevřených vinařství naleznete na stránkách Mikulčicích vinařů. Výlet můžete spojit s prohlídkou blízkého Slovanského hradiště, které patřilo k centrům Velkomoravské říše. Mají tu návštěvnické centrum s rozhlednou, z Mikulčic je to jen pár kilometrů na kole nebo pěšky.
Okoštujte u vinařa v Mutěnicích

24.6.
2.9.
Okoštujte u vinařa v Mutěnicích

Letní otevřené sklepy Mutěnice. Každý týden bude otevřeno jedno vinařství, kde ochutnáte přibližně šest až deset vzorků. Otevřeno je ve všedních dnech po telefonické dohodě, o víkendech od 18.00 do 21.00 hodin.

Léto otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích

4.7.
Léto otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích

Možnost posezení a ochutnávky vín ve vinném sklepě bez předchozího objednání každý den v týdnu. Celá akce probíhá ve všech vinařstvích Dolních Dunajovic a Březí. Každé vinařství má dle rozpisu služeb otevřeno pro možnou degustaci vždy celý týden.

Do Blatnice k vinařovi

27.5.
25.9.
Do Blatnice k vinařovi

Celé léto můžete v rámci akce Do Blatnice k vinařovi navštívit přibližně tři desítky vinařů přímo v jejich sklepech; otevřeno je vždy v pátek od 17.00 do 19.00 hodin, v sobotu od 13.00 do 19.00 hodin a v neděli od 13.00 do 17.00 hodin.

Den otevřených sklepů v Pavlově

26.11.
Den otevřených sklepů v Pavlově

Tradiční „Den otevřených sklepů“ připravují jihomoravští vinaři z vinařského spolku VINITORES PALAVIENSIS v Pavlově u Mikulova poslední listopadovou sobotu. Od 11.00 do 18.00 hod. bude otevřeno 15 pavlovských sklepů.

Léto otevřených sklepů v Pavlově

17.6.
Léto otevřených sklepů v Pavlově

Pavlovští vinaři již několik let zvou milovníky vína, aby poznali pavlovská vína přímo v místě jejich vzniku – historických vinných sklepích a měli možnost ochutnat a vybrat si víno přímo s vinaři. V letní sezónu bude mít každý týden otevřeno jedno vinařství.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Novosedelské sklepy open

18.6.
Novosedelské sklepy open

Den otevřených sklepů.

Mikulovské sklepy open

2.7.
Mikulovské sklepy open

Den otevřených sklepů s nabídkou místních vín a gastrospecialit.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic

Bájný vrch Náklo u Ratíškovic

Náklo (265 m) je vrch nedaleko obcí Ratíškovice a Milotice. Své okolí převyšuje asi o 58 metrů a z jeho vrcholu jsou hezké rozhledy směrem na Chřiby i Bílé Karpaty. Právě zde se mohlo, dle jedné z teorií, v minulosti nacházet bájné slovanské megaměsto Veligrad.

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic se nachází na vinařská trati Nadzahrady nedaleko Velkých Pavlovic v nadmořské výšce 225 m. Z rozhledny se otevírají panoramatické výhledy na Pálavu, na Lednicko – valtický areál a okolní vinařské obce s přilehlými vinohrady.

Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Mezi Prahou a Vídní, poblíž královského města Znojma je za obcí Nový Šaldorf nenápadné malé údolí. Malé údolí poseté mnoha stavbami nejrůznějších tvarů, barev, stáří a stylů. Malé údolí, jemuž se odedávna říkalo Blaue Keller, posledních necelých sto let pak Modré sklepy.

Vinařská obec Pavlov

Vinařská obec Pavlov

Na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy, Děvína (550 m n. m.), leží obec Pavlov, kterou proslavuje především víno, památky a archeologie. Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím a už v 15. století byl největší vinařskou obcí mikulovského panství.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Mutěnické Búdy v Mutěnicích

Mutěnické Búdy v Mutěnicích

Mutěnické Búdy jsou sklepní lokalitou na okraji obce pod Mutěnskými vinohrady. Sklepy různého stáří i provedení obhospodařuje téměř 600 vinařských rodin. Najdete zde malebné sklepy našich dědů, ale i sklepy vybavené modernim zařízením, degustačními místnostmi a také pokoji skýtající ubytování.

Opilé sklepy – Vinařská ulička Pod Starou Horou ve Velkých Pavlovicích

Opilé sklepy – Vinařská ulička Pod Starou Horou ve Velkých Pavlovicích

Vinařské město Velké Pavlovice na Břeclavsku se může pochlubit novou moderní vinařskou uličkou. Ta se nachází na úpatí nejznámější vinařské trati Stará hora.

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Významnou obcí Moravského Slovácka je Blatnice pod Svatým Antonínkem s památkovou rezervací vinných sklepů. Leží na úpatí Bílých Karpat pod kopci Svatý Antonínek, Střečkův kopec a Roháč. Kostel s poutní kaplí sv. Antonína Paduánského (lidově nazývaného Antonínek) je jedním z nejznámějších poutních míst na Moravě.

Vycházka ke kapličce sv. Urbana

Vycházka ke kapličce sv. Urbana

Velké Pavlovice – městečko na jihu Moravy, jež je proslulé lahodným vínem dosahujícím mimořádných kvalit světové úrovně, sladkými meruňkami a bohatým folklórním, společenským a kulturním životem.