Úvod > Aktuality > Deset míst, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto
Gurmánská turistika

Deset míst, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto

  • Vydáno28. června 2023
Už jste někdy putovali po otevřených vinných sklepech a bylo vám líto, že taková akce trvá jen jediný den? Pak vám udělá radost zjištění, že někde mají sklepy otevřeno celou sezonu. Portál Kudy z nudy vás zve do míst, kde během letních měsíců nezůstanete stát před zavřenými dveřmi.
V některých vesnicích a městech se vinaři domluvili a od jara do podzimu tak máte jistotu, že zejména v pátek, v sobotu a v neděli bude otevřený alespoň jeden sklep. Skleničky vám půjčí jednotliví vinaři, ochutnávka zpravidla stojí 100 až 250 Kč a vína, která vám zachutnají, si samozřejmě můžete koupit ve větším množství. Někde se nabídka liší, například ve Velkých Bílovicích mají vinaři otevřeno i ve všedních dnech a ve Velkých Pavlovicích si k vínu můžete vedle obvyklého pohoštění nabídnout vynikající meruňky. Doba jejich zrání přichází na přelomu června a července.


Za vinařem do Velkých Bílovic

I když neznáte samotné Velké Bílovice, zřejmě víte alespoň o zdejší kapličce na vrchu Hradištěk, která se například objevila ve filmu Bobule. Po stopách akce Ze sklepa do sklepa si křížem krážem můžete projít pitoreskní areál vinných sklepů Belegrady – a kdo má chuť na zdejší lahodné víno, ten se vydá za vinaři do Velkých Bílovic. Zde budete mít možnost degustovat min. 8 druhů vín za 250 Kč na osobu. Po zaplacení degustačního poplatku vám vinař zapůjčí skleničku a po ukončení ochutnávky si skleničku vinař vezme zpět.

Kvinařstvídyž přijedete do Velkých Bílovic, v infocentru a na informační tabuli na náměstí Osvoboditelů (anebo na internetové stránce velkobílovických vinařů) zjistíte, kdo má právě otevřený sklep. Ze stojanu si vezmete mapu sklepních uliček, najdete příslušné vinařství a pak už můžete ochutnávat, co hrdlo ráčí. Vinaři pro vás mají otevřeno až do 31. 8. 2023. Po tuto dobu se postupně otevře dveře 54 vinařství. Každý týden 4 až 5 vinařství, od čtvrtka do středy, v hlavní sezoně (od 29.6.) po dobu 10 týdnů od 14:00 do 19:00 hodin.
 

Letní otevřené sklepy ve Velkých Pavlovicích

Velké Pavlovice proslavily meruňky, víno a moderní ulička „opilých“ vinných sklepů – určitě se v ní zastavte, protože něco takového v jiné vinařské obci zkrátka neuvidíte. Od 1. května až do 1. října 2023 vyzkoušejte Letní otevřené sklepy, kdy místní vinaři každý týden otvírají alespoň pět vinařství. Kde je právě otevřeno zjistíte v Turistickém informačním centru a také na internetových stránkách sdružení. Vinaři zároveň upozorňují, že i když je oficiální otevírací doba od pondělí do neděle – 18.00 až 21.00 hodin, avšak po dohodě vás ochotně přivítají kdykoliv! Ve vinařství máte možnost ochutnat několik vzorků (vzorek á 0,5 dl). Skleničky dostanete samozřejmě od vinaře zapůjčeny. Přijďte ochutnat skvělá moravská vína během své letní dovolené, jste srdečně zváni!

Navíc 1. července se zde koná 9. ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i pojídání meruňkových belešů. Kromě jídla, bude samozřejmě košt vín, nebo rukodělné aktivity pro děti.
 

Léto otevřených sklepů v Pavlově

Do Pavlova, jedné z vinařských obcí na úbočí Pálavy, vás zvou vinaři ze spolku Vinitores Palaviensis na Léto otevřených sklepů. Od 23. června do 3. září 2023 bude každý týden otevřeno jedno vinařství, a to v pátek od 16:00 do 20:00 hodin, v sobotu od 10:00 do 18:00 hodin a v neděli od 10:00 do 14:00 hodin. Poznáte nejenom pavlovská vína přímo v místě jejich vzniku, ale také se osobně seznámíte s místními vinaři a prohlédnete si jejich historické sklepy. Ochutnává se zpravidla deset až dvanáct vzorků, v ceně ochutnávky je výklad vinaře k jednotlivým vínům, voda a pečivo. Rozpis vinařství najdete například na internetových stránkách vinařského spolku nebo v pavlovské vinotéce. Nezapomeňte se do Pavlova vydat také 11. a 12. srpna, kdy zde budou probíhat Krojované hody!
 

Do Blatnice k vinařovi

Do Blatnice pod Svatým Antonínkem, areálu vinných sklepů Stará hora, se můžete vypravit po celé léto od 27. května do 25. září 2022 v rámci akce Blatnice k vinařovi. Vinaři vás budou čekat ve svých sklípcích – během léta bude možné navštívit přibližně tři desítky. Otevřeno je vždy v pátek od 17:00 do 19:00 hodin, v sobotu od 13:00 do 19:00 hodin a v neděli od 13:00 do 17:00 hodin. Za 150 Kč, které zaplatíte přímo na místě, ochutnáte alespoň šest vzorků vín. A pozor! V  sobotu 12. srpna 2023 se můžete těšit na Blatnické búdy pod hvězdami.
 

Léto otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích a Březí

Mezi jihomoravskými obcemi Březí, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí se táhne ve směru severojižním úzký pás kopců, jejichž úpatí jsou většinou pokryta vinohrady: Národní přírodní památka Dunajovické kopce. Vinaři v Dolních Dunajovicích a Březí si pro návštěvníky a milovníky vín připraví od 3.7. do 3.9. 2023 možnost posezení a ochutnání ve vinném sklepě bez předchozího objednání každý den v týdnu. Každé vinařství má dle rozpisu služeb otevřeno pro možnou degustaci vždy celý týden. Přesný rozpis otevření jednotlivých vinařství najdete na webu dunajovskekopce.cz. Na tuto akci se nevybírá žádné vstupné, ale ochutnávka ve vinařství je zpoplatněna.
 

Okoštujte u vinaře v Mutěnicích

Chloubou mutěnických vinařů je areál téměř pěti set vinných sklepů zvaný Búdy. V létě od 28. 6. do 1. 9. 2023 můžete poznávat jednotlivé sklepy a vinaře podrobně v rámci akce Okoštujte u vinařa. Každý týden bude otevřeno jedno vinařství, od pátku do neděle od 18:00 do 21:00 hodin. Rozpis najdete například na internetových stránkách mutěnických vinařů.

Navíc v se od pátku do neděle 18.20. 8. 2023 můžete těšit na Letní vinné Mutěnice, kdy se otevře devět sklepů drobných vinařů i regionálním minipivovarů!
 

Otevřené sklepy v Hustopečích

S víny hustopečských vinařů se seznámíte jak při podzimních Burčákových slavnostech, tak o letních prázdninách, kdy se otevřou zdejší vinné sklepy. Od 20. května do 30. září otevřeno několik vinařství, kde se vám budou jejich majitelé věnovat od 18:00 do 21:00 hodin, dle dohody i déle. V červenci a srpnu každý den, v červnu a září pouze o víkendu se se za vínem můžete vypravit do ulice Na Hradbách či Vinařská. Kalendář otevřených sklepů bude návštěvníkům Hustopečí k dispozici na recepcích hotelů, v penzionech i v turistickém informačním centru.
 

Na kole do Bojanovic 

Cyklisti, turisti, domácí či přespolní mohou každý víkend navštívit otevřené sklepy v Dolních Bojanovicích. Od 9. června do 10. září je tu akce Na kole do Bojanovic. Vždy jsou dva otevřené sklepy každý víkend s nabídkou výborných vín a různého občerstvení. Informace o aktuálně otevřených sklepech najdete na mapách a poutačích na cyklostezce a v obci a na webových stránkách spolku.
 

Za vínem do Moravské Nové Vsi

Vinařský spolek Vinaříček srdečně zve všechny milovníky dobrého a kvalitního vína k návštěvě Moravské Nové Vsi, kde od pátku do neděle vždy jedno vinařství drží službu v rámci akce Letní otevřené sklepy. Turisty i místní vítají od 17 do 21 hodin. Akce se koná od 26. května do 3. září 2023.

Navíc 29. července se v Moravské Nové Vsi koná Hodovní veselí, které začíná v 13 hodin a končí v 19 hodin. Po ochutnávce vín mohou zájemci v hodovním veselí pokračovat večer na předhodovním zpívání u cimbálové muziky pod zeleným.
Letní vinné Mutěnice 2024

16.8.
18.8.
Letní vinné Mutěnice 2024

Vítejte na třetím ročníku akce Letní vinné Mutěnice! Spolek vinařů Búdy Mutěnice vás srdečně zve na jedinečný víkend plný vín, zábavy a kultury.

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov

Vesnická památková rezervace Pavlov – za historií vinařské obce Pavlov

Na úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy, Děvína (550 m n. m.), leží obec Pavlov, kterou proslavuje především víno, památky a archeologie. Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím a už v 15. století byl největší vinařskou obcí mikulovského panství.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Moravská Nová Ves

Moravská Nová Ves

Jedna z největších obcí Moravského Slovácka se nachází v národopisné oblasti zvané Podluží, v rovině mezi městy Břeclaví a Hodonínem. Leží v široké nivě řeky Moravy v nejjižnějším cípu jižní Moravy a je proslulá díky vínu, místním vinařům a vinařským tradicím.

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní kolonie Výmol, Zátiší a U trati tvoří zlatý kříž zdejšího vinařského společenství.

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Významnou obcí Moravského Slovácka je Blatnice pod Svatým Antonínkem s památkovou rezervací vinných sklepů. Leží na úpatí Bílých Karpat pod kopci Svatý Antonínek, Střečkův kopec a Roháč. Kostel s poutní kaplí sv. Antonína Paduánského (lidově nazývaného Antonínek) je jedním z nejznámějších poutních míst na Moravě.

Mutěnické Búdy v Mutěnicích

Mutěnické Búdy v Mutěnicích

Mutěnické Búdy jsou sklepní lokalitou na okraji obce pod Mutěnskými vinohrady. Sklepy různého stáří i provedení obhospodařuje téměř 600 vinařských rodin. Najdete zde malebné sklepy našich dědů, ale i sklepy vybavené modernim zařízením, degustačními místnostmi a také pokoji skýtající ubytování.

Vycházka ke kapličce sv. Urbana

Vycházka ke kapličce sv. Urbana

Velké Pavlovice – městečko na jihu Moravy, jež je proslulé lahodným vínem dosahujícím mimořádných kvalit světové úrovně, sladkými meruňkami a bohatým folklórním, společenským a kulturním životem.

Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Modré sklepy v Novém Šaldorfě

Mezi Prahou a Vídní, poblíž královského města Znojma je za obcí Nový Šaldorf nenápadné malé údolí. Malé údolí poseté mnoha stavbami nejrůznějších tvarů, barev, stáří a stylů. Malé údolí, jemuž se odedávna říkalo Blaue Keller, posledních necelých sto let pak Modré sklepy.

Opilé sklepy – Vinařská ulička Pod Starou Horou ve Velkých Pavlovicích

Opilé sklepy – Vinařská ulička Pod Starou Horou ve Velkých Pavlovicích

Vinařské město Velké Pavlovice na Břeclavsku se může pochlubit novou moderní vinařskou uličkou. Ta se nachází na úpatí nejznámější vinařské trati Stará hora.

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic se nachází na vinařská trati Nadzahrady nedaleko Velkých Pavlovic v nadmořské výšce 225 m. Z rozhledny se otevírají panoramatické výhledy na Pálavu, na Lednicko – valtický areál a okolní vinařské obce s přilehlými vinohrady.

Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět

Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět

Mezi jihomoravskými obcemi Březí, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí se táhne ve směru severojižním úzký pás kopců, jejichž úpatí jsou většinou pokryta vinohrady. Nadmořská výška oblasti však nepřesahuje 285 m n. m.

Další aktuality

Tajemné Brno? Prozkoumejte brněnské podzemí!

Bloudit v labyrintu, meditovat v kostnici, procházet se lapidáriem, tiše stát v hrobce – to vše zažijete v Brně! Sestupte do podzemí moravské metropole. Už to není jen Labyrint pod Zelným trhem nebo tajemná kostnice pod kostelem sv. Jakuba. Vydejte se do historických vodojemů na Žlutém kopci. Monumentální prostory evokují proslulou Tolkienovu Morii z Pána prstenů. Komentovaná prohlídka je velký zážitek!
Jihomoravský kraj | Památky

Zámek Lednice zve na zimní prohlídku

Státní zámek v Lednici během prosince opět zve do svých interiérů milovníky památek. O adventních víkendech je možné navštívit I. prohlídkový okruh a skleník, památky jsou otevřeny denně až do 17. prosince 2023. Zahrady a zámecký park jsou volně přístupné.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnský orloj vydává o Vánocích dvě speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí okolo čtyř set skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2023. Ale pozor! Letos to není jen jeden druh! Z brněnského orloje padají jak "běžné" vánoční kuličky, tak tentokrát i zcela nová raritní skleněnka s fosforovými prvky, takže ve tmě světélkuje! První letošní vánoční kulička vypadla z orloje 24. listopadu, další jí následují až do 24. prosince.
Jihomoravský kraj | Památky

Drak ve vánočním svetru, kapři u divadla: Brno láká na originální vánoční výzdobu

V podloubí u Staré radnice je jeden ze symbolů Brna, dřevěný okřídlený krokodýl neboli drak. Letos poprvé je oblečen do vánočního svetru. Prostor fontány u Janáčkova divadla je zaplněn kapříky, kteří jsou symbolem Brněnských Vánoc. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co dalšího jihomoravská metropole pro své obyvatele i turisty připravila.
Jihomoravský kraj | Památky

V Brně se projedete na obřím vyhlídkovém kole

Adventní stánky u Jošta jsou věnované především neziskovým organizacím. Podpořit je můžete nákupem jejich výrobků. Najdete zde také slámovou horu a kolotoč pro děti. Novinkou letošního roku je pódium s kulturním programem. Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidíte nad střechy starého Brna, dohlédnete i na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí můžete navštívit během adventu i po Vánocích. Kolo bude v provozu až do 8. ledna 2023.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Nejlepším vínem České republiky 2024 je Ryzlink vlašský Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic. V sídle Národního vinařského centra ve Valticích o tom rozhodlo hodnocení finalistů této největší soutěže vín v České republice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky