Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: zámek Milotice ožil natáčením pokračování Poslední aristokratky
Památky

Česko ve filmu: zámek Milotice ožil natáčením pokračování Poslední aristokratky

V těchto dnech zámek Milotice na Hodonínsku žije natáčením pokračování veleúspěšného filmu Poslední aristokratka. Filmaři se následně přesunou na zámek Lemberk v Libereckém kraji a zámek Rájec na Blanensku. Diváci se na Aristokratku ve varu mohu těšit začátkem příštího roku.
Film režíruje na základě knižní předlohy Evžena Bočka opět Jiří Vejdělek a diváci se mohou těšit na známé postavy z prvního dílu. Ten v kinech vidělo půl milionu diváků. Rozpočet filmu je 35 milionů korun.

Boček se kromě spisovatelské profese věnuje práci na zámku Milotice, kde je kastelánem již 31 let. A má se objevit i v novém filmu, mimochodem k vidění byl již v prvním dílu. Poznali jste ho?

Na výlet do Milotic si spousta lidí veze knížky, které Bočkovi dává k podpisu, a otázky na podrobnosti a další veselé příběhy z kastelánské praxe často neberou konce. Zatím jich spisovatel vydal šest – poslední vyšel v říjnu 2022 a nese název Aristokratka pod palbou lásky. Zda podle jeho bestsellerových knih vzniknou i další filmy, zatím nikdo neví. 

Zámek Milotice byl pro autora knih inspirací a právě i proto filmaři většinu scén druhého filmu natáčí zde. Nicméně děj se odehrává na vymyšleném zámku Kostka, který dle knih není v tak dobrém stavu, proto se následně filmaři přesunou do dalších lokací, kde natočí exteriérové záběry. Konkrétně ke svému záměru využijí zámky Lemberk, a Rájec-Jestřebí. Nicméně jakmile s hrdiny filmů projedete bránou, ocitnete se na nádvoří s drůbeží, které už hrají Milotice.
 

Historie zámku Milotice

Kvůli natáčení je zámek Milotice do 29. dubna 2023 uzavřen. Barokní stavba vznikla v polovině 17. století, ale její konečná podoba je téměř o sto let mladší. Posledními soukromými držiteli milotického zámku byl rod Seilernů, jemuž byl majetek konfiskován na základě Benešových dekretů. Veřejnosti byl zámek zpřístupněn již roku 1948.

Kvůli natáčení Aristokratky ve varu je celý zámek přestavěň a filmaři ovlinili jeho podobu i při minulém natáčení, kdy tu vznikla kuchyně. Ta se následně stala součástí prohlídkové trasy. Během ní projdete 17 místností včetně zámecké kaple Jana Nepomuckého. Vstupné stojí 180 Kč dospělí, děti 50 Kč a senioři a studenti 140 Kč. 

K lákadlům zámku Milotice patří kostýmované prohlídky, kde zájemce a zájemkyně oblékají do historických oděvů. Je však nutné se předem zarezervovat. V kostýmu prince/princezny popřípadě hraběte/hraběnky se návštěvníci mohou individuálně projít francouzskou zahradou, anglickým parkem a exteriéry zámeckého areálu Milotice. Samozřejmě každý, kdo vlastní fotoaparát, se může při této procházce zvěčnit. Kostymérna disponuje více jak 160 kostýmy různých velikostí
 

Filmy o aristokratce

Pokračování Poslední aristokratky Aristokratka ve varu přímo navazuje tam, kde první díl končí. Bude se tedy odehrávat na jaře a setkáme se s oblíbeným manželským párem Kostkových, kteří zámek v restituci získali, hrají je opět Hynek Čermák a Tatiana Dyková.

Příběh filmu Poslední aristokratka začal na sklonku roku 1996 ve chvíli, kdy rodilý Newyorčan Frank získá díky svým šlechtickým předkům v restituci zpět dávné rodové sídlo – zámek Kostka. Hrabě František Antonín Kostka z Kostky, potomek emigrantů, se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien na velký návrat do Čech. Mimochodem – křestní jméno Marie je v rodě Kostků prokleté, protože žádná z jejích jmenovkyň se nedožila více než dvaceti let. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast znají jen z vyprávění svých předků, záležitosti spojené s restitucí zámku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek).

Poslední aristokratkaPo příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky jsou kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář a zahradník pan Krása (Pavel Liška).

Nejblíže v okolí, na sousedním zámku Hvězda, bydlí mladý šlechtic Max (Zdeněk Piškula) z početného rodu Launů. Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních let, samotní Kostkovi stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit Kostku zachránit. Ve filmu dále hrají Tatiana Pauhofová nebo Zdenka Procházková. 

Bočkova Aristokratka měla také divadelní podobu. V režii Arnošta Goldflama ji uvádělo pražské Divadlo Na Jezerce a představení s Annou Polívkovou, Janem Hrušínským a Miluší Šplechtovou v hlavních rolích bývalo téměř neustále vyprodané.
Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zahradnictví na zámku v Miloticích

Zahradnictví na zámku v Miloticích

Na zámku v Miloticích bylo otevřeno nově zrekonstruované zámecké zahradnictví, jehož celková plocha je 0,6 hektaru. Najdete zde okrasné keře, růže, vzrostlé ovocné stromy nebo habrové stěny.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Serényiové nejsou Kostkové z Kostky aneb film Poslední aristokratka

Serényiové nejsou Kostkové z Kostky aneb film Poslední aristokratka

Hvězdné herecké obsazení, příjemná až pohádková atmosféra a hlavně humor, který jste si zamilovali už v knížce Evžena Bočka: to všechno nabízí filmový přepis knižního hitu Poslední aristokratka. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na zámek Milotice, kde je pan Boček kastelánem, a nahlédněte do soukromí dávných šlechtických majitelů.

Další aktuality

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika