Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

  • Vydáno13. března 2023
Do českých kin vstupuje nový slovenský film Služka, na jehož natáčení se jako koproducent podílela i Česká televize. Většina filmu se natáčela během protipandemických opatřeních na zámku Slatiňany na Chrudimsku. Okouknout interiéry, které představovaly panský dům v Praze, vám vřele doporučujeme.

Trailer k filmu Služka

Oficiální trailer k filmu Služka, který se odehrává v časech skomírající rakousko-uherské monarchie a vypráví příběh dvou dívek z opačných pólů společnosti. Slovanská služka Anka a pražská panská dcerka Resi jsou zmítané problémy dospívání i citovou nejistotou a podlehnou vzájemné přitažlivosti bez ohledu na rozdíly v jejich sociálním postavení a národnosti. Zatímco se v roce 1918 svět koupe v krvavé válce, zápasí služka a panská slečna o právo svobodně žít a milovat. Do českých kin film vstupuje 16. března 2023.
Film vznikl dle stejnojmenné knihy Hany Lasicové, dcery slavných herců Milana Lasicy a Magdy Vašáryové. Spisovatelka knihu vydala v roce 2013. Příběh je inspirovaný vychovatelkou její matky a tety. Lasicová je s režisérkou Marianou Čengel Solčanskou spoluautorkou scénáře. Hlavní hrdinkou je patnáctiletá Anka, která ze Slovenska přijíždí pracovat jako služka do domu vysokého úředníka v Praze.

V hlavní roli uvidíte Danu Droppovou a Radku Caldovou, ve vedlejších pak Annu Geislerovou, Vicu Kerekes, Karla Dobrého, Cyrila Dobrého a Zuzanu Mauréry. 

Vznikl filmu nebyl jednoduchý, natáčelo v době přísným proticovidových opatření. Téměř tři čtvrtiny vznikly na zámku ve Slatiňanech. Většina štábu zde byla uzavřena. 

Vy si kromě některého z okruhů můžete projít rozsáhlý zámecký park, který vznikl na konci 18. století. Mezi léty 2017 a 2020 proběhla rekonstrukce nejen zámku, ale právě i parku. Navrátily se sem původní bohatost dřevin. 

Když se do Slatiňan vydáte, nezapomeňte navštívt hřebčín, kde jsou k vidění starokladrubští koně. Návštěvníci mohou zavítat na komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska.

Na zámek ve Slatiňanech se lze podívat i mimo turistickou sezonu, takzvané zimní prohlídky probíhají od listopadu do března od čtvrtka do soboty od 10, 13 a 15 hodin (v sobotu i od 11 hodin), vstupné pro dospělé stojí 140 Kč, snížené 110 Kč. 
Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele – knížete Karla Auersperga. Od roku 2017 do 2020 probíhala obnova zámeckého parku. Navrátila se původní sbírková bohatost dřevin, byly zrekonstruovány drobné stavby a parky byl rozdělen na volně přístupnou a placenou část.

Další aktuality

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

Od 24. března do 23. dubna 2023 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomene ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Pardubický kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Pardubického kraje

Jaké proměny prožil Pardubický kraj během posledních třiceti let? Velké úspěchy slavily zápisy na seznam UNESCO: vedle Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se ocenění dočkaly i krajina pro chov koní, tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku a zámek Litomyšl. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na Stezku v oblacích, horskou dráhu a nejdelší visutý most na světě na Dolní Moravě, do pitoreskního Portmonea v Litomyšli anebo do Keltského skanzenu v Nasavrkách. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Pardubickým krajem rok za rokem!
Pardubický kraj | Zážitky

Dostihové závodiště Pardubice si prohlédnete s průvodcem

Pro všechny dostihové nadšence nabízí Dostihové závodiště Pardubice možnost prohlídky dostihové dráhy s odborným historickým výkladem. Budete mít jedinečnou možnost dozvědět se vše o bohaté historii Velké pardubické a celého závodiště. Projít se můžete po celé trase světoznámého dostihu se zastávkou u těch nejznámějších překážek.
Pardubický kraj | Zážitky

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře až v dubnu, na hrad Svojanov se můžete vypravit již v sobotu 4. března. V březnu pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10 do 17 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
Pardubický kraj | Památky

Perníková chaloupka u Pardubic zahajuje v sobotu novou sezonu

Ježibaba z Perníkové chaloupky u Pardubic procitne z dvouměsíčního zimního spánku v sobotu 4. března v 10:00 hodin a až do 15:00 se bude oslavovat. I tentokrát se v útulně U Všech čertů chystají vepřové hody. Ježibaba se prý na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění.
Pardubický kraj | Zážitky

České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas

Botasky, sportovní obuv s ozdobným proužkem na boku, jsou tak slavné, že tak říkáme pevným šněrovacím botám od řady jiných firem. A hlavně botasky, původně určené profesionálním sportovcům, jsou oblíbené i pro volný čas a nosíme je běžně na procházky a výlety.
Pardubický kraj | Zážitky

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 21. února 2023 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Součástí programu bude ocenění nejlepších masek i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura

10 tipů na nejlepší sjezdovky Králického Sněžníku a Hrubého Jeseníku

Hledáte příjemné místo, kde si zalyžovat? Vyzkoušejte Králický Sněžník! Možná vás překvapí, že je třetím nejvyšším pohořím v Česku. Členitá hornatina na pomezí Čech, Moravy a Polska není příliš rozlehlá, ale nabízí kvalitní lyžování v několika areálech. A ti, co vyhledávají náročné lyžařské terény mohou zavítat do blízkého Hrubého Jeseníku. Tipy na ty nejlepší sjezdovky obou oblastí vám přináší Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Zimní sporty