Úvod > Aktuality > Brněnská muzejní noc oživí sobotní večer v muzeích a galeriích
Brněnská muzejní noc oživí sobotní večer v muzeích a galeriích
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Brněnská muzejní noc oživí sobotní večer v muzeích a galeriích

  • Vydáno20. května 2022
V sobotu 21. května 2022 se od 18 hodin opět otevírají prostory mnoha muzeí, galerií a dalších kulturních objektů v Brně i okolí v rámci Festivalu muzejních nocí. Až do půlnoci budou moci návštěvníci vybírat z rozmanitého kulturního a zábavného programu zapojených institucí, mezi kterými je zdarma přepraví autobusy Dopravního podniku města Brna.

brnoPo loňském ročníku, jehož forma byla do značné míry ovlivněna covidovou pandemií, se letošní Brněnská muzejní noc svým rozsahem i termínem konání navrací do své tradiční podoby. O programovou nabídku se postará celkem 27 zapojených kulturních institucí, mezi kterými tentokrát už nebude chybět ani hojně navštěvované Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum či Muzeum města Brna, které se v loňském roce z provozních důvodů zúčastnit nemohly. Letošní program doplňují také dvě zcela nové lokality, kterými je Muzeum města Tišnova a Galerie Josefa Jambora, obě ve správě Městského kulturního střediska Tišnov. Další novinku nadcházející Muzejní noci nabídne také Moravská galerie, která návštěvníky pozve do nově zrekonstruovaného ​Uměleckoprůmyslového muzea se stálou expozicí Art Design Fashion.

Brno v nociTématem 18. ročníku Muzejní noci je Mobilita, která odkazuje na čilý pohyb návštěvníků nočním městem. Dopravu mezi jednotlivými muzei a galeriemi zajistí jako obvykle autobusy Dopravního podniku města Brna a IDS JMK. Vedle nich budou moci návštěvníci opět využít také sdílená kola Nextbike, se kterými byla navázaná spolupráce už během loňského ročníku. Díky slevovému kódu, jehož platnost bude omezena pouze na večer 21. května, si budou moci zájemci dopřát až 4 x 30 minut jízdy na kole zdarma.
 

Za zážitky do nočního Brna!

Brněnská muzejní nocVedle stálých expozic a aktuálních výstav si návštěvníci budou moci vybrat také z pestrého doprovodného programu. Jedná se například o rukodělné workshopy v ateliéru Artissimo, kabaretní queer show v Industře nebo laserovou projekci v Domě umění. Hojné zastoupení mají také programy pro děti, na které čeká například workshop výroby vlastních skicářůMoravské galerii, dinosauří dílničku v  Muzeu ve Šlapanicích či napínavou cestu za pokladem ve VIDA! science centru.

Špilberk BrnoKompletní program jednotlivých institucí je zájemcům k dispozici na webových stránkách brnenskamuzejninoc.cz, kde naleznete také jízdní řády a programovou brožuru ke stažení. Osobně se o Brněnské muzejní noci můžete podrobně informovat v historickém autobuse na náměstí Svobody od 18. do 20. května (10.00-18.00) a 21. května (16.00-22.00) na Moravském náměstí, které už tradičně slouží také jako centrální přestupní bod pro dopravu v rámci Muzejní noci.

V reakci na válečný konflikt na Ukrajině je snahou organizátorů také rozšířit povědomí o této akci mezi ukrajinskou komunitou, která v důsledku ruské invaze našla v Brně svůj nový domov. V programové brožuře Brněnské muzejní noci je vyčleněna sekce v ukrajinském jazyce, která nabízí praktické informace o konané akci i stručný přehled zapojených institucí, které nabízejí vybraný program také v ukrajinském jazyce či jazykově bezbariérové formě. Například Kino Art zve na hraní videoher na filmovém plátně a pásmo pohádek pro ukrajinské děti a mládež.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Muzeum města Tišnova – Müllerův dům

Muzeum města Tišnova – Müllerův dům

Müllerův dům je nejen kulturní památkou, ale od roku 2011 také sídlem Muzea města Tišnov. Müllerův dům získal svůj název po bývalém tišnovském starostovi Františkovi Müllerovi, který dům vlastnil a provozoval zde koželužnu.

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.

Kino Art v Brně

Kino Art v Brně

Budova posledního městského kina prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Od začátku listopadu, po ukončení festivalové sezóny v Sálu B. Bakaly, tak bude pravidelně působit v prostorách Galerie TIC v Radnické ulici.

Jamborova galerie v Tišnově

Jamborova galerie v Tišnově

Josef Jambor, jeden z nejosobitějších malířů Vysočiny, žil od roku 1931 v Tišnově v domě, v němž dnes sídlí Jamborova galerie. Jako odkaz zanechal městu Tišnovu celkem 40 obrazů, 14 kusů drobné grafiky a 7 obrazů z tvorby jiných malířů.

Stará radnice v Brně

Stará radnice v Brně

Obdivovat vzácný gotický portál, nahlédnout do freskového sálu, vystoupat na věž, kochat se pohledem na celé Brno. Zastavit se na Staré radnici stojí za to!

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury se nachází v brněnské čtvrti Zábrdovice. Muzeum nabízí stálou expozici Příběh Romů, která prezentuje dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost. Konají se zde výstavy, přednášky, besedy, filmové projekce, koncerty, módní přehlídky, programy pro děti a kurzy romštiny.

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! science centrum bude mít novou stálou venkovní expozici.

Centrum umění nových médií Vašulka Kitchen Brno

Centrum umění nových médií Vašulka Kitchen Brno

Centrum umění nových médií Vašulka Kitchen Brno je novým prostorem pro výzkum, umělecký experiment a neformální vzdělávání v oblasti umění nových médií.

Mendelovo muzeum Brno

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie, či šlechtění včel.

Letohrádek Mitrovských v Brně

Letohrádek Mitrovských v Brně

Navštivte místo, kde se scházela brněnská aristokratická smetánka, a které navštívil 8.12.1805 i sám císař Napoleon. Ve freskové výzdobě hlavního sálu můžete objevit i skryté a tajemné symboly zednářské lóže. Přilehlé sály lákají na pravidelné atraktivní výstavy.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Mahenův památník v Brně

Mahenův památník v Brně

V roce 1992 byl vybudován jako trvalá připomínka osobnosti Jiřího Mahena v souladu s odkazem paní Karly Mahenové, vdovy po Mahenovi, v domě na Mahenově ulici č. 8 v Brně – Masarykově čtvrti, kde Jiří Mahen bydlel do své smrti.

Diecézní muzeum Brno – Vita Christi – sakrální umění brněnské diecéze

Diecézní muzeum Brno – Vita Christi – sakrální umění brněnské diecéze

Stálá expozice Vita Christi – Život Kristův, vypráví příběh života Ježíše Krista. Více než čtyři desítky obrazů, plastik a liturgických předmětů z období od 13. do 19. století představuje bohaté umělecké dědictví brněnské diecéze.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Virtuální expedice Zoo Brno v Radnické ulici

Virtuální expedice Zoo Brno v Radnické ulici

Zoo Brno nabízí v Radnické ulici, v centru Brna, ojedinělý zážitek – expozici Virtuální expedice. Pomocí speciálních brýlí se přenesete do různých koutů planety, ve kterých budete pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.