Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum ve Šlapanicích
Kultura

Muzeum ve Šlapanicích

Muzeum ve Šlapanicích je součástí organizace Muzeum Brněnska. V muzeu najdete etnografické sbírky, pozůstalost malíře Aloise Kalvody, výšivková tiskátka nebo koněspřežné kočáry.
Muzeum sídlí ve starobylé budově někdejší šlapanické scholasterie. V jeho sbírkách se nachází mimo jiné pozůstalostní fond významného českého krajináře Aloise Kalvody, který se v městečku Šlapanice narodil. Součástí etnografických sbírek muzea je pozoruhodná kolekce výšivkových tiskátek.

Šlapanice a jejich okolí jsou také spojovány se známou bitvou "tří císařů". Budova scholasterie, v níž muzeum sídlí, sloužila před bitvou jako štáb maršála Soulta, velitele IV. francouzského armádního sboru. Ve vestibulu muzea jsou nově vystaveny dva restaurované koněspřežné kočáry pocházející z přelomu 19. a 20. století.

V současné době se v muzeu konají krátkodobé tematické výstavy a muzeum se ve své činnosti dlouhodobě zaměřuje na dětské návštěvníky. Ke všem výstavám jsou připravovány doprovodné programy pro školy, dětské dílny či herny, muzeum pořádá soutěže pro děti a spolupracuje s okolními základními a mateřskými školami.

K návštěvě muzea můžete využít pravidelnou městskou linku MHD - trolejbus č. 31 Brno, hlavní nádraží do obce Šlapanice, konečná zastávka. 

Muzeum Brněnska
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2005 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2005 – za stálou expozici Památníku Mohyla míru „Bitva tří císařů. Slavkov / Austerlitz 1805.“
2005 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2005 – za Památník písemnictví na Moravě v Rajhradě

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Hnízdo

Restaurace Hnízdo

Brno-Slatina, Jihomoravský kraj
Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jihomoravský kraj
Panský pivovar Sokolnice

Panský pivovar Sokolnice

Sokolnice, Jihomoravský kraj
Hotel Velká Klajdovka

Hotel Velká Klajdovka

Brno, Jihomoravský kraj