Úvod > Co chcete dělat? > Letohrádek Mitrovských v Brně
Zážitky

Letohrádek Mitrovských v Brně

Navštivte místo, kde se scházela brněnská aristokratická smetánka, a které navštívil 8.12.1805 i sám císař Napoleon. Ve freskové výzdobě hlavního sálu můžete objevit i skryté a tajemné symboly zednářské lóže. Přilehlé sály lákají na pravidelné atraktivní výstavy.
Ojedinělá stavba v přechodném stylu Ludvíka XVI., s unikátním freskovým sálem s exotickými motivy, byla původně obklopená okrasnou zahradou s prvním skleníkem na ananasy na Moravě, dnes však stojí ve stínu socialistické džungle. Stavby hospodářského dvora i užitkové zahradní stavby byly zbořeny v průběhu 20. století.

Ačkoliv je stavba umělecky velmi hodnotná a nemá na Moravě obdobu, byla veřejnosti dlouho nepřístupná. Nyní ji máte možnost navštívit v rámci různých kulturních akcí - jakými jsou prohlídky historických prostor, komorní koncerty, přednášky apod.

Prostory jsou vhodné pro firemní prezentace, školení, semináře, rauty, bankety apod. Zahájili jsme také pořádání romantických večeří při svíčkách při příležitosti zásnub, výročí seznámení či sňatku nebo narozenin. Konat se zde může i svatební obřad.
 

Z historie budovy

V průběhu 80. a 90. let 18. století si příslušník starobylého šlechtického rodu Mitrovských – svobodný pán Antonín Arnošt z uherské linie tohoto rodu – nechal v blízkosti augustiniánského kláštera na Starém Brně postavit elegantní stavbu pozdně barokního (klasicizujícího) letohrádku, v tehdy módním dekorativním stylu Ludvíka XVI., který se „nápadně odlišuje od ostatní pozdně barokní architektonické produkce města Brna i celého regionu“ a zároveň je jedinečný na celé Moravě.

Letohrádek, jehož autorství není prozatím jednoznačně určeno, plnil funkci tzv. zahradního kasina a krášlil kdysi rozlehlou zahradu hrabat Mitrovských, jejíž součástí byla rovněž oranžérie nebo skleník na ananasy. Letohrádek je stavbou, jejíž ojedinělý stylový charakter bezprostředně souvisí s její funkcí. Je to stavba umělecky velmi kvalitní a vizuálně zajímavá.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí