Úvod > Aktuality > Brněnská muzejní noc oživí sobotní večer v muzeích a galeriích

Brněnská muzejní noc oživí sobotní večer v muzeích a galeriích

Vydáno 16. května 2018 Kultura
Pokud zavítáte v sobotu 19. května mezi 18:00 a 24:00 na Brněnskou muzejní noc do Moravské galerie v Brně, Moravského zemského muzea nebo třeba do Technického muzea v Brně, zjistíte, že i ve večerních hodinách mohou být výstavní expozice zábavné. Kromě prohlídky aktuálních výstav a expozic připravují organizátoři také rozmanitý doprovodný program.

BrnoRok 2018 je pro celou zemi mimořádný – slavíme významná jubilea spjatá s českou státností. Také v Brně se budou konat tematické oslavy a právě Muzejní noc poskytne jednu z příležitostí, kdy mohou lidé navštěvovat kulturní instituce a dozvídat se zajímavosti o české historii, umění, vědě či vzdělávání. Samozřejmostí budou i doprovodné programy – koncerty, výtvarné dílny, komentované prohlídky výstav a další. To vše za příjemné večerní atmosféry květnové soboty. Expozice muzeí a galerií se otevřou tradičně v 18 hodin a návštěvníci jimi mohou procházet až do půlnoci.

Do Brněnské muzejní noci se v letošním roce zapojilo 27 institucí. Samozřejmostí jsou zakládající instituce jako Moravská galerie, Moravské zemské muzeum, Technické muzeum, Diecézní muzeum, Dům umění města Brna nebo Muzeum romské kultury. Postupně se přidávají další instituce, novinkou pro rok 2018 je zapojení Židovského muzea nebo Domu Jiřího Gruši v Medlánkách. Otevřena bude ale také Zetor Gallery, Science centrum VIDA, Česká národní banka, Muzeum mučících nástrojů a útrpného práva, Káznice na Cejlu, Mohyla Míru, Uměleckoprůmyslové muzeum a další řada míst.
 

Za zážitky do nočního Brna!

BrnoKromě prohlídky aktuálních výstav a expozic připravují organizátoři také rozmanitý doprovodný program – návštěvníky čeká například workshop stínového divadla na nádvoří Místodržitelského paláce, módní přehlídka na Špilberku, textilní workshop v Industře nebo hudební vystoupení kapely MR. Swing u Dietrichsteinského paláce. Noční veselí si užijí i děti, pro něž pravidelně připravuje bohatý program zábavný vědecký park VIDA! nebo Muzeum ve Šlapanicích, vyzkoušet si budou moci také novou šifrovací hruPražákově paláci. Program spjatý s osmičkovými výročími chystá Muzeum města Brna na Špilberku, kde návštěvníkům prostřednictvím dobové módy i šermířských vystoupení připomenou období 30. leté války nebo také revoluční rok 1848, Moravská galerie zase výstavou 1968:computer.art upozorní na progresivitu československého umění v éře socialismu.

JakBrněnská muzejní noco praktický průvodce Brněnskou muzejní nocí bude návštěvníkům sloužit tištěná brožura, v níž najdete mapku s vyznačenými pořádajícími institucemi a také jízdní řád speciální autobusové dopravy, která bude opět zdarma. Kompletní informace budou k dispozici také na webu brnenskamuzejninoc.cz a Facebooku. Na většině míst bude vstupné dobrovolné, některé akce a výstavy budou zpoplatněny symbolickou částkou nebo s výraznou slevou.
Moravská galerie v Brně - druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně - druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr - jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác (1)

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Moravská galerie v Brně - Pražákův palác (1)

Moravská galerie v Brně - Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravské zemské muzeum - Dům Jiřího Gruši

Moravské zemské muzeum - Dům Jiřího Gruši

Moravskému zemskému muzeu se díky dobrým vztahům s Jiřím Grušou a na základě jeho osobního přání podařilo získat do sbírek jeho archiv, který je uložený v objektu Moravského zemského muzea v Hudcově ulici 76 v Brně. Objekt je proto pojmenován Dům Jiřího Gruši.

Museum mučicích nástrojů a útrpného práva v Brně

Museum mučicích nástrojů a útrpného práva v Brně

V nově zpřístupněném brněnském podzemí, pod palácem Padowetz, naleznete nevšední expozici mučení a útrpného práva. Rozličných mučicích nástrojů, které používala inkvizice a hrdelní soudy po celém světě. Naleznete zde přes 200 exponátů ze všech koutů světa, z nichž většina jsou dochované originály.

Muzeum Brněnska ve Šlapanicích

Muzeum Brněnska ve Šlapanicích

Muzeum ve Šlapanicích je součástí organizace Muzeum Brněnska. V muzeu najdete etnografické sbírky, pozůstalost malíře Aloise Kalvody, výšivková tiskátka nebo koněspřežné kočáry.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury se nachází v brněnské čtvrti Zábrdovice. Muzeum nabízí stálou expozici Příběh Romů, která prezentuje dějiny a kulturu Romů od Indie po současnost. Konají se zde výstavy, přednášky, besedy, filmové projekce, koncerty, módní přehlídky, programy pro děti a kurzy romštiny.

Diecézní muzeum Brno - Vita Christi - sakrální umění brněnské diecéze

Diecézní muzeum Brno - Vita Christi - sakrální umění brněnské diecéze

Stálá expozice Vita Christi – Život Kristův, vypráví příběh života Ježíše Krista. Více než čtyři desítky obrazů, plastik a liturgických předmětů z období od 13. do 19. století představuje bohaté umělecké dědictví brněnské diecéze.

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.

Dietrichsteinský palác v Brně (1)

Dietrichsteinský palác v Brně

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Zetor Gallery Brno - nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery Brno - nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. Tradiční výrobce zemědělské techniky zde představuje nejen pohled do bohaté historie traktorů Zetor, ale především přehlídku moderní techniky, kterou přiblíží atraktivní formou.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

V budově Uměleckoprůmyslového muzea se nachází stálá expozice užitého umění od středověku po současnost, zastoupeny jsou sbírky skla, keramiky a porcelánu, textilu, nábytku, kovů a grafického designu. Z důvodu rekonstrukce je muzeum až do podzimu 2020 uzavřeno.

Zábavní vědecký park Vida v Brně

Zábavní vědecký park Vida v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavném vědeckém parku Vida! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor - možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.