Úvod > Výlety > Výlety za každého počasí > Vinné toulky jižní Moravou

Vinné toulky jižní Moravou

O tom, že láska k jižní Moravě prochází také žaludkem, vás přesvědčí krajové speciality i skvělé víno. Vychutnat si je můžete pod klenbami vinných sklepů a vináren, při tradičních akcích anebo přímo ve vinicích. Spousty pěkných míst na svých cestách určitě objevíte sami, my vám však poradíme, kde najdete ta nejzajímavější.

Na proslulou vinici Šobes a do říše fantazie v Šatově

Vinice ŠobesZačněte tam, kde vinná réva roste – přímo na vinici Šobes v srdci národního parku Podyjí, kterou znalci řadí mezi deset nejlepších vinařských poloh v Evropě. V letních měsících můžete přímo na vinici ochutnat místní vína.

V blízkém Šatově musíte navštívit unikátní Malovaný sklep, ve kterém se víno kupodivu nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. V podzemí je však jakási podivuhodná říše mořských panen, trpaslíků a alpských krajinek. Obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salonků totiž zdobí fantasticky barevné plastické obrazy, které tu vytvořil Maxmillian Appeltauer, šatovský rodák, pověstný výtvarným nadáním.

Na prohlídku muzea bednářství a vinařství i rozlehlých sklepů jste zváni do Louckého kláštera ve Znojmě. V široké nabídce vín společnosti Znovín zde najdete vína odrůdová, pozdní sběry, výběry z hroznů a výběry z bobulí, vína ledová i slámová, sekty vyráběné klasickou metodou kvašení v láhvi.
 

Za ušlechtilou plísní i obřím sudem

Křížový sklep PříměticeV nedalekých Příměticích pak objevíte jedinečný Křížový sklep s půdorysem ve tvaru kříže. Svými rozměry sklep představuje světovou raritu: hlavní chodba s obrovskými sudy po obou stranách je 110 metrů dlouhá a necelých deset metrů široká, rameno kříže pak měří 56 metrů, klenby jsou šest a půl metru vysoké, v kopuli ještě o jeden a půl metru vyšší.

Jedinečné je i zdejší klima – stěny a stropy Křížového sklepa totiž pokrývá silná vrstva ušlechtilé sklepní plísně Rhacodium cellarae, která je tak dokonalým regulátorem vlhkosti, že není potřeba žádné klimatizační zařízení. Uvidíte tu nejmodernější technologii výroby vína společnosti Znovín Znojmo i uložené archivní lahve staré několik desítek let.

Obří sud v MikulověHluboko ve sklepích zámku v Mikulově spatříte obří vinný sud z roku 1634 o objemu 1014 hektolitrů, který je součástí expozice vinařství a vinohradnictví. Jeho stavbu si objednal majitel mikulovského panství Maximilián kníže z Dietrichsteina (1596 – 1655). Do sudu ukládal víno, vybrané jako daň od poddaných, kteří měli pronajaté jeho vinice. Sud měří na délku 621 cm, průměr hlavy je 447 cm, průměr přes střed neboli břicho 524 cm. Vyroben je z mohutných fošen (dužin) o tloušťce 15 cm, širokých v některých případech až 35 cm.

Po svém dokončení byl sud několik let nepřetržitě plněn desátkovým vínem. Traduje se 30 let, existuje však i údaj hovořící o 50 letech. Pravděpodobně neúroda v nepříznivém roce způsobila, že sud nemohl být naplněn, zůstal několik let prázdný a rozeschnul se. Jeho oprava se nepovedla, takže se přestal využívat jako obří nádoba. V roce 1719 přestál sud bez poškození požár, který zničil část zámku, a zůstal zachován jako kuriozita až do dnešních dní.
 

Vyberte si z degustačních programů ve Valticích

Degustační programVinařské putování můžete zakončit ve Valticích, jimž se někdy říká hlavní město vína. Proslulé jsou každoroční Valtické vinné trhy, prestižní přehlídka vín, přímo v zámku sídlí Salon vín České republiky, kde se s celou kolekcí vín se můžete seznámit prostřednictvím několika degustačních programů – buď tzv. volné degustace, nebo při některém z degustačních programů řízených sommelierem.

Velmi zajímavá je také 5 km dlouhá naučná vinařská stezka vás přes vinice dovede k monumentální klasicistní kolonádě na Rajstně, odkud se otvírá nádherná vyhlídka na úrodný kraj plný vinic.