ÚvodČeská nejKulturníOlbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha
Kulturní

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Bronz, cín, olovo a cement, zlatá barva a postavy inspirované antickými sochami: to jsou díla Olbrama Zoubka (21. dubna 1926, Praha – 15. června 2017, Praha), jednoho z nejvýraznějších sochařů naší doby. Přestože dílo Olbrama Zoubka je velmi různorodé a sahá od reliéfů a malých komorních plastik až k monumentálním sochám v nadživotní velikosti, většinou je poznáte na první pohled.
Olbram Zoubek, k jehož neobvyklému křestnímu jménu rodiče inspirovala novela o biskupovi z pražského rodu Olbramů, se narodil roku 1926 v Praze na Žižkově. Studoval sochařství u profesora Josefa Wagnera na Vysoké škole umělecko-průmyslové. Kromě volné plastiky a reliéfů se Zoubek věnoval také restaurování; pracoval například na obnově barokní výzdoby Vrtbovské zahrady a míčovny Pražského hradu. Jeho vlastní tvorbu ovlivnily návštěvy Řecka a středomořské mýty. Pořádal řadu výstav, ateliér měl v Salmovské ulici na Novém Městě.

V roce 1969 Olbram Zoubek sejmul posmrtnou masku Jana Palacha a vytvořil i bronzový náhrobek na Janův hrob, ale ten StB odstranila a nechala roztavit. Tak začaly Zoubkovy potíže s režimem: byla rozpuštěna umělecká skupina Trasa a běžnou součástí jeho života se staly výslechy. Složité časy normalizace prožil jako restaurátor v Litomyšli.

V 90. letech se Zoubek stal žádaným výtvarníkem. Jeho díla zdobí parky, náměstí a další veřejné prostory, najdete je v mnoha galeriích i soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Olbram Zoubek je držitelem medaile Za zásluhy a titulu Rytíř české kultury. Jeho poslední velká retrospektivní výstava se konala v Jízdárně Pražského hradu na přelomu let 2013 a 2014.

První ženou Olbrama Zoubka byla sochařka Eva Kmentová (1928–1980). V roce 1954 se jim narodila dcera Polana a v roce 1956 syn Jasan, který se stal též sochařem. Po smrti první ženy se Zoubek v roce 1981 se oženil s galeristkou Marií Edlmanovou, rok na to se jim narodila dcera Eva. Sochař střídavě žil v Praze a v Litomyšli, svá oblíbená města neopustil ani po smrti: polovina jeho popela byla rozptýlena na Olšanských hřbitovech, druhá polovina v Litomyšli.
 
Nejznámější sochy Olbrama Zoubka
  • „Rád dělám sochy živé, které patří na déšť, mráz a vítr,“ říkal Zoubek. Platí to pro Pomník obětem komunismu na pražském Újezdě, sochy v Klášterních zahradách v Litomyšli i Pomník obětem holocaustuKroměříži.
  • Repliku posmrtné masky Jana Palacha si prohlédnete na pamětní desce na budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na Palachově náměstí v Praze. Zoubek se teprve později dozvěděl, že Jan byl vlastně jeho příbuzný – jeho otec a Palachova matka byli bratranec a sestřenice. O snímání Janovy masky sochař v jednom z rozhovorů řekl, že to nebyl čin tvůrčí, ale občanský. „Říká se tomu výzva, tomu, co jsem cítil, když Jan Palach zemřel. Byl to takový předěl v mém životě, cítil jsem, že už se nedá žít jako předtím. Tak mě napadlo, že bych mohl poskytnout službu, kterou umí jen málo lidí, nebo je ochotno udělat málo lidí, tedy sejmout jeho posmrtnou masku.“
  • Plastika pátera Josefa Toufara v kostele sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde Toufar působil v letech 1940–1948.
  • Socha biblické Evy před Klicperovým divadlem v Hradci Králové.
  • Známá je socha Ifigenie, dívky se zářícími vlasy, která zdobila prezidentskou kancelář Václava Havla.
Kam za dějinami slavného českého národa?

Kam za dějinami slavného českého národa?

Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.

10 tipů, kde objevíte sochařské galerie pod širým nebem aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů, kde objevíte sochařské galerie pod širým nebem aneb ve stínu i na výsluní

Na výstavy soch nemusíte chodit jen do muzeí a galerií, někdy stačí vypravit se docela obyčejně ven, do ulic nebo do přírody. Někde budete obdivovat umění starých mistrů, jinde nápaditost současných autorů. Kam vás na Kudy z nudy pozveme na přehlídku soch pod širým nebem?

10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti

10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti

Každý rok v lednu si připomínáme výročí upálení Jana Palacha. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze chtěl dát roku 1969 najevo svůj nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy a apatií ve společnosti. Dne 16. ledna se u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil. Popáleninám poté podlehl 19. ledna. Výročí Palachova činu si můžete připomenout vzpomínkovým výletem do míst, kde Jan Palach žil či si prohlédnout několik zajímavých památníků a seznámit se s příběhy, které je provázejí.

Jan Palach – student a politický aktivista

Jan Palach – student a politický aktivista

Každý rok v lednu si připomínáme výročí smrti Jana Palacha (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha). Student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chtěl svým činem probudit národ z letargie po okupaci v srpnu 1968 a vyburcovat lid k odporu proti nastupující normalizaci.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka Příroda

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově Památky

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově na Opavsku je od roku 2019 prohlášen kulturní památkou. Náhrobek je symbolem boje za svobodu a pochází z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Dětské hřiště s herními prvky Olbrama Zoubka Zážitky

Dětské hřiště s herními prvky Olbrama Zoubka

V pražské Stromovce si mohou děti pohrát na zrekonstruovaném dětském hřišti s herními prvky ze 60. let, jejímiž autory je umělecká dvojice Eva Kmentová a Olbram Zoubek. Sám autor rekonstrukci přihlížel.

Památník Jana Palacha Všetaty Kultura

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Zámecké sklepení v Litomyšli Kultura

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

Galerie ART v Chrudimi Kultura

Galerie ART v Chrudimi

Reálná i virtuální galerie v centru Chrudimi. Návštěvníci zde spatří současné české a evropské umění. Galerie se nachází v obchodně-bytovém centru Balustráda na náměstí Josefa Ressela.

Sousoší Radost ze života v Krnově Památky

Sousoší Radost ze života v Krnově

Sousoší Radost ze života sochaře Olbrama Zoubka, které místní říkají Tři grácie, dominuje prostranství před Koncertní síní Svatého Ducha.

10 tipů, kde najít sochy Olbrama Zoubka

10 tipů, kde najít sochy Olbrama Zoubka

Letos uplynulo 95 let od narození jednoho z nejvýraznějších sochařů naší doby, Olbrama Zoubka. Zároveň je 15. červen dnem, kdy tento významný umělec opustil roku 2017 náš svět. Jeho sochy jsou nezaměnitelné a poznáte je na první pohled – obvykle se jedná o dlouhé, hubené postavy se zlatou polychromií. Oblíbeným materiálem byl pro Zoubka bronz, olovo a cement. Jeho postavy, inspirované především antickými sochařskými typy „kúrem“ a „koré“ v sobě nesou určitou náladu, gesto nebo pohyb. Pojďme se za jeho sochami vypravit do českých i moravských měst a městeček.

Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou Památky

Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou

Sochu pro Josefa Toufara najdete v kostele sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde byla odhalena v den výročí knězova umučení komunistickou státní bezpečností. Národní památkový ústav sochu dostal darem od předního českého sochaře Olbrama Zoubka.

Pomník Milady Horákové na Smíchově Památky

Pomník Milady Horákové na Smíchově

Pomník Milady Horákové na Smíchově tvoří bronzová socha se skloněnou hlavou v mírně nadživotní velikosti, která je otočena zády do ulice. Nedaleko ní na další desce leží zlatá růže a oprátka. Pomník sochaře Olbrama Zoubka byl odhalen roku 2010.

Pomník kroměřížským obětem holocaustu Památky

Pomník kroměřížským obětem holocaustu

Pomník kroměřížským obětem holocaustu je zároveň připomínkou jedné ze tří kroměřížských synagog, postavené začátkem 20. stol. známým vídeňským architektem J. Gartnerem. Tu vyhodili do vzduchu nacisté roku 1942. Pomník je dílem sochaře Olbrama Zoubka, který jej zhotovil roku 1994.

Lev u vysílače v Ostravě – Hošťálkovicích Památky

Lev u vysílače v Ostravě – Hošťálkovicích

Dominantou Hlučínské pahorkatiny, dobře viditelnou z řady míst, je červenomodrobílý televizní vysílač v Ostravě-Hošťálkovicích. Málokdo ale ví, že jeho areál zdobí socha dvouocasého lva pocházející z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Socha Evy před letní scénou Klicperova divadla Památky

Socha Evy před letní scénou Klicperova divadla

Socha biblické Evy zdobí prostranství před Klicperovým divadlem v Hradci Králové. Roku 1996 ji vytvořil sochař Olbram Zoubek. Jedná se o postavu štíhlé ženy se zlatými vlasy.

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem Památky

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Pomník obětem komunismu na Újezdě Památky

Pomník obětem komunismu na Újezdě

Pomník od sochaře Olbrama Zoubka a architektů Zdeňka Hölzla a Jana Kerela tvoří zužující se schodiště. Stojí na něm sedm vyzáblých postav muklů, tedy mužů určených k likvidaci.

Hrob Jana Palacha na Olšanech Památky

Hrob Jana Palacha na Olšanech

Náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech tvoří bronzová deska s reliéfem lidské postavy. Autorem náhrobku je sochař Olbram Zoubek. Prvotní náhrobek byl vytvořen 1. července 1970, zásahem StB v listopadu 1970 došlo k jeho odstranění a zničení. Opět byl na Olšany umístěn až v roce 1990.

Andělské neděle v Litomyšli 2024

O adventních nedělích můžete strávit příjemné odpoledne na Zámeckém návrší v andělské společnosti.
Litomyšl, Pardubický kraj

Andělské neděle v Litomyšli 2024

O adventních nedělích můžete strávit příjemné odpoledne na Zámeckém návrší v andělské společnosti.
Litomyšl, Pardubický kraj

Andělské neděle v Litomyšli 2024

O adventních nedělích můžete strávit příjemné odpoledne na Zámeckém návrší v andělské společnosti.
Litomyšl, Pardubický kraj

Andělské neděle v Litomyšli 2024

O adventních nedělích můžete strávit příjemné odpoledne na Zámeckém návrší v andělské společnosti.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zabijáci autenticity aneb Tělo jako komunikační nástroj i zbraň

Inspirativní přednáška – populárně-naučný koncept nabitý praktickými ukázkami, svěží teorií vycházející z letité herecké a lektorské praxe, okořeněný profesionálními radami a zajímavými (hereckými) triky
Litomyšl, Pardubický kraj

Sokolský běh republiky – Dolní Újezd

Jsme oslavou založení Československa a 28. října slavíme pohybem! Akce slavila instantní úspěch a stala novodobou sokolskou tradicí, která se každoročně rozrůstá na více míst v Česku i mezi krajanskými komunitami ve světě. Přidejte se k nám a oslavte vznik republiky pohybem, nazdar 28. října!
Dolní Újezd, Olomoucký kraj

Sokolský běh republiky – Česká Třebová

Jsme oslavou založení Československa a 28. října slavíme pohybem! Akce slavila instantní úspěch a stala novodobou sokolskou tradicí, která se každoročně rozrůstá na více míst v Česku i mezi krajanskými komunitami ve světě. Přidejte se k nám a oslavte vznik republiky pohybem, nazdar 28. října!
Česká Třebová, Pardubický kraj

Toulky Českou Třebovou a návštěva muzea

Patříte mezi milovníky historie? Navštívili jste již muzeum v České Třebové a další zajímavé památky? Poznáváte rádi známá místa očima odborníků?
Česká Třebová, Pardubický kraj

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.
Litomyšl, Pardubický kraj

Svatební den na zámku v Litomyšli

Státní zámek Litomyšl nabízí kromě klasické prohlídky zámku také příležitost pro zamilované, kteří mohou využít nabídku konání svatebního obřadu a celý den si zde užít při zorganizované oslavě.
Litomyšl, Pardubický kraj

Prázdninové chytání ryb v Litomyšli

Chytání ryb na sádkách Rybářství Litomyšl probíhá v letních měsících. Pro sportovní rybáře jsou každoročněvyhrazeny 4 rybníky k lovu ryb na udici. Jsou to rybníky Budislavský dolní, Zimka, Strakovský u Litomyšle a Přívratský dolní u České Třebové.
Litomyšl, Pardubický kraj

Muzeum domečků, panenek a hraček Litomyšl

Na Zámeckém návrší v Litomyšli najdete nové Muzeum domečků, panenek a hraček sběratelky MUDr. Dobromily Filové. Muzejní expozice navazuje na úspěšné výstavy konané na druhém okruhu Státního zámku Litomyšl.
Litomyšl, Pardubický kraj

Červená věž v Litomyšli – Muzeum restaurování a historických technologií.

Červená věž, součást opevnění z doby kolem roku 1490.
Litomyšl, Pardubický kraj

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.
Litomyšl, Pardubický kraj

Škola na zámku – zážitková pedagogika v Litomyšli

Škola na zámku je jedinečným projektem propojujícím zážitkovou pedagogiku a genius loci lokality zámecké návrší v Litomyšli. Využívá vazby na dobové reálie, památky, kulturní dědictví a významné osobnosti, které ve městě pobývaly.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Apartmán Unesco Litomyšl

Ubytování přímo v historickém areálu zámku Litomyšl.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké apartmány v Litomyšli

Tři velké apartmány v areálu zámku Litomyšl, památce zapsané na seznamu UNESCO, v nichž samotná návštěva je kulturním a cestovatelským zážitkem. Ideální pro rodinné pobyty, svatební cestu, romantický výlet.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování Za Hubičku v Litomyšli

Levné ubytování pro nenáročné hosty přímo na dosah zámku Litomyšl. Hledáte něco takového? Litomyšl je město, které si vás získá a budete jej chtít poznat co nejvíc – a na to vám jeden den určitě stačit nebude.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.
Litomyšl, Pardubický kraj

Nekuřácká restaurace Veselka v Litomyšli

Restaurace Veselka z Litomyšle vás na ně zve na kvalitní piva servírovaná na původních keramických podšálcích z minulého století. Ochutnejte piva z minipivovarů a restauračních pivovarů z celé republiky, ale i z místního minipivovaru.
Litomyšl, Pardubický kraj

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností

Hotel Aplaus vznikl rekonstrukcí a dostavbou tří památkově chráněných objektů v historickém centru Litomyšle. Právě propojení a dialog bohaté historie se současností se staly mottem hotelu Aplaus.
Litomyšl, Pardubický kraj

Restaurace Bohém v Hotelu Aplaus

Restaurace Bohém sídlí ve skvěle situovaném Hotelu Aplaus v centru nádherné historické Litomyšle.
Litomyšl, Pardubický kraj

Antik Hotel Sofia Litomyšl

Ubytování v centru Litomyšle nedaleko Klášterních zahrad, v sousedství Portmonea a na dohled od zámku.
Litomyšl, Pardubický kraj