!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Smetanova Litomyšl 2021
Smetanova Litomyšl 2021
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
10.6.
6.7.
+ Přidat foto
Festivaly

Smetanova Litomyšl 2021

Kdy 10. červen 2021 – 6. červenec 2021
Festival Smetanova Litomyšl zná termín dalšího ročníku - uskuteční se od 10. června do 6. července.
Smetanova Litomyšl se má konat od 10. června do 6. července a v nabídce by měla mít 44 pořadů s nejlepšími tuzemskými, ale i zahraničními umělci. Hlavním tématem dramaturgie jsou Klíče od domova, jako symbol možnosti návratu, ukotvení k jistotám a pevnému zázemí. Volně navazuje na loňské téma Múza naděje, které se tak mimořádně trefilo do pocitů, které všichni na počátku léta prožívali.

Kromě Rusalky snad uvedeme nové inscenace Hubičky, Rigoletta, Bohémy, Evžena Oněgina a jednáme také o Figarově svatbě. V cyklu Hvězdy operního nebe vystoupí slavný americký tenorista Charles Castronovo a bude provedena oblíbená Orffova kantáta Carmina Burana. Společně s Českou filharmonií si připomeneme 75 let od 1. koncertu Smetanovy Litomyšle a kompletním provedením Slovanských tanců také výročí Antonína Dvořáka. Z letošního zrušeného programu máme pro rok 2021 přislíbeno hostování andaluského baletu s Carmen ve víru flamenca, koncert Když chrám rozezní žestě a v Nových Hradech projekt 3x Ariadna. A těmto pořadům musí uvolnit termíny některé původně plánované projekty.

Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast zazní na festivalu hned dvakrát. V podání České filharmonie a také v úpravě pro čtyřruční klavír. A nejen Smetanou se může program pyšnit. Nabízí mnohé další hudební lahůdky a výkony špičkových umělců: koncert fenomenálního pěvce Charlese Castronovy, dále například Pavel Haas Quartetu, Adama Plachetky či souboru Collegium 1704. Divadla přivezou Bernsteinovu West Side Story, Dvořákovu Rusalku, Smetanovu Hubičku nebo třeba Mozartovu Figarovu svatbu.

V letošním roce jsme se pořadatelé rozhodli navázat na koncept podvečerních koncertů v trávnících. Naplánovány jsou koncerty Anety Langerové, Novoměstské filharmonie, Východočeského akademického orchestru nebo kapely Jelen. Celodenní víkendové programy se připravuje ve spolupráci s partnery a těšit se tak můžete i na pravidelná čtení divadla Drak, hudební dílny nebo na oblíbené plyšové televizní kamarády.

Smetanova výtvarná Litomyšl do města pozvala přední české výtvarníky, kteří využijí snad každý místní výstavní prostor. A jak popisuje ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková, výstavním sálem se znovu stane i samotné město: Ve veřejném prostoru budou vystavovat Eva Koťátková, Milena Dopitová, Richard Wiesner a mnoho dalších.
 

Historie festivalu Smetanova Litomyšl

Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, jeho unikátním divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá nevšedním zážitkem, kromě zajímavé dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným géniem loci.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 4. 2021

Ubytování a restaurace v okolí