Úvod > Kalendář akcí > Smetanova Litomyšl 2020
Smetanova Litomyšl 2020
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> smetanova litomyšl.jpg
11.6.
6.7.
+ Přidat foto

Smetanova Litomyšl 2020

Kdy 11. červen 2019 - 6. červenec 2019 Festivaly
Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, galakoncerty, kantáty a písňové večery, v pestré programové nabídce nachází místo i balet, či promenádní koncerty.
62. Smetanova Litomyšl se bude konat od čtvrtka 11. června do neděle 6. července 2020.

Pokud vše vyjde dle představ, budou v roce 2020 hned tři nebo čtyři večery věnovány baletu a tanci! Nepřekvapí asi, že máme velký zájem uvést Špalíček Bohuslava Martinů v novém nastudování Národního divadla. Chystáme také Tři mušketýry, projekt skladatele Jana Kučery a kanadského choreografa Paula Chalmera, který je mimořádně úspěšný hned od ostravské světové premiéry. V tuto chvíli je plánován stejný počet pořadů jako letos. Mezi hlavními hosty budou, samozřejmě kromě Adama Plachetky a České filharmonie, také Opera Slovenského národního divadla, která k nám zavítá po čtvrtstoletí, a též Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Jamesem Juddem. Velkou pozornost jistě přitáhnou vystoupení Pavla Černocha nebo Lukáše Vondráčka; Semjon Byčkov uvede Mahlerovu 5. symfonii a Mou vlast. Velký prostor bude věnován 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a novým nastudováním opery Jsem kněžna bláznů připomeneme též 200. výročí narození Boženy Němcové. Z dalších operních titulů se můžeme těšit třeba na Aidu, Figarovu svatbu, a především na Heřmanovu inscenaci Libuše, kterou z prostorových důvodů festival uvede zcela mimořádně na zdejším zimním stadiónu.

V prosinci 2019 Smetanova Litomyšl seznámí s termíny a hlavní programovou osou své partnery, mecenáše a sponzory, v lednu v Rudolfinu představí kompletní program široké veřejnosti a ve středu 4. března 2020 začne prodej vstupenek.
 

Historie festivalu Smetanova Litomyšl

Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, jeho unikátním divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá nevšedním zážitkem, kromě zajímavé dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným géniem loci.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 7. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hájenka Kozlov

Hájenka Kozlov

Litomyšl, Východní Čechy
Rodinný hostinec U Hubálků v Kostelecké Lhotě

Rodinný hostinec U Hubálků v Kostelecké Lhotě

Kostelec nad Orlicí, Královéhradecko
Penzion Podhorní mlýn na úpatí Orlických hor

Penzion Podhorní mlýn na úpatí Orlických hor

Kostelec nad Orlicí, Královéhradecko
Ubytování na faře v Nekoři

Ubytování na faře v Nekoři

Nekoř, Východní Čechy