!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Smetanova Litomyšl 2020
Smetanova Litomyšl 2020
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
11.6.
6.7.
+ Přidat foto

Smetanova Litomyšl 2020

Kdy 11. červen 2020 - 6. červenec 2020 Festivaly
Naděje, to je téma, které volně propojí hudební i výtvarnou část 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Inspirací je výročí konce II. světové války, který přinesl naději na lepší budoucnost. Ne všechny sny se naplnily, ale naděje zůstala a dává smysl překážky stále překonávat.
Naděje pomáhá ulehčit starostem, smířit se, zapomenout, nadějí je také radost, kterou nabízí dobrá hudba a laskavé prostředí litomyšlského festivalu. Hlavním tématem je Múza naděje, připomínající výročí konce II. světové války, připomenuta jsou však také významná jubilea skladatelů a dramaturgie pokračuje v zavedených programových řadách. Tradičně je kladen akcent na hudbu Smetanovu, stejně jako na bohatou nabídku oper.

62. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl se bude konat od čtvrtka 11. června do pondělí 6. července 2020, během 25 festivalových dní se uskuteční 44 koncertů a představení hlavního programu. Přinese velký návrat, po více než dvaceti letech zavítají do Litomyšle dva reprezentativní soubory ze Slovenska. Opera Slovenského národního divadla Bratislava, která se v roce 100. výročí založení představí zcela novou inscenací Mozartovy Figarovy svatby (režie Jiří Heřman) a galakoncertem v čele se svými nejlepšími sólisty (Ľ. Vargicová, T. Juhás, D. Jenis, E. Hornyáková, D. Hamarová, P. Mikuláš). Celý festival zahájí Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Jamese Judda skladbami Smetany, Verdiho, Wagnera, Rajtera a jubilanta Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození bude jednou z hlavních dramaturgických linií festivalu. V ní bude uvedena 8. a 9. symfonie (Slovenská filharmonie, Filharmonie Brno), 5. klavírní koncert (Lukáš Vondráček a Česká Sinfonietta), Mše C dur (Czech Virtuosi a Smíšený pěvecký sbor Rastislav Blansko) a poctu Beethovenovi složí mladí stipendisté programu MenART v pořadu Panu Ludvíkovi s láskou.

Operní řada kromě zmíněné Figarovy svatby přinese brněnskou inscenaci Smetanovy Libuše, která bude z důvodu prostorové náročnosti mimořádně uvedena ve speciálně upraveném litomyšlském zimním stadionu. Dále novou Lipusovu inscenaci Dvořákovy Rusalky, Meyerbeerova Roberta ďábla, Verdiho Aidu, ale též koncertní provedení Gershwinovy opery Porgy a Bess. Na návštěvníky čeká již devátá stagiona na zámku Nové Hrady s výjimečným projektem Třikrát Ariadna (Monteverdiho fragment a jednoaktová opera Martinů + Bendův melodram v režii Magdaleny Švecové), ve Smetanově domě bude uvedeno nové nastudování opery Lenky Nota Jsem kněžna bláznů na libreto Olgy Sommerové k 200. výročí narození Boženy Němcové, která v Litomyšli prožila část svého života. Z árií a duet Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Hectora Berlioze a Giacoma Pucciniho bude sestaven galakoncert Pavla Černocha a Evy Hornyákové.

Dva koncerty vyslechnou návštěvníci v podání České filharmonie a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Partnerský orchestr Smetanovy Litomyšle uvede 5. symfonii Gustava Mahlera a Mou vlast Bedřicha Smetany. Stejně tak dvakrát koncertně vystoupí rezidenční umělec Adam Plachetka, který v úvodním koncertu festival zahájí a ve Velkém finále premiérou projektu Possible Dream také zakončí.

V březnu 2020 uplyne 300 let od úmrtí významného italského stavitele Giovanni Battisty Alliprandiho, který vystavěl nádherný piaristický chrám Nalezení sv. Kříže, a v Litomyšli je i pochován. K jeho poctě zazní koncerty Voce D’Alliprandi Collegia 1704 Václava Lukse nejen v Litomyšli, ale i v Alliprandiho poutním kostele v Chlumku u Luže. Architektonické prvky piaristického chrámu – empory, kůr, oratoře a lávky – budou využity při koncertech Když chrám rozezní žestě (Moravia Brass Band, dirigent Chuhei Iwasaki) a také Českého filharmonického sboru Brno, který zde oslaví 30. výročí své existence. Piaristický chrám však bude dějištěm i dalšího unikátního koncertu, v pořadu Cesty ke zbožnosti se díky americkému basistovi Joelu Frederiksenovi a syrskému pěvci Rebalu Alkhodarimu setká křesťanská a muslimská hudební a duchovní tradice. Další koncerty komorní řady se uskuteční v zámecké jízdárně. Joel Frederiksen spolu s Ensemble Phoenix Mnichov uvede ještě pořad Requiem for a Pink Moon, v jízdárně vystoupí též Belfiato Quintet a proběhne zde další Jazzová jízda v jízdárně, tentokrát s jubilantem Josefem Vejvodou, jeho Jazztetem a americkým swingovým zpěvákem Chuckem Wansleyem. V Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže vystoupí Wihanovo kvarteto, koncert Post Bellum *75 připomene výročí konce II. světové války skladbami J. S. Bacha, D. Šostakoviče, J. Haydna, ale také Terezínským requiem Sylvie Bodorové.

V baletní a taneční řadě je na programu Kučerův balet Tři mušketýři (NDM Ostrava, choreografie Paul Chalmer) a nová inscenace Špalíčku Bohuslava Martinů (ND Praha, režie Petr Zuska). Zážitkem svého druhu bude jistě první české hostování souboru Andalusian Flamenco Ballet ze španělské Malagy, jenž připomene čtvrt století od návštěvy španělského královského páru v Litomyšli a též propojí místo UNESCO s flamencem, které bylo na týž seznam zapsáno jako nehmotné dědictví lidstva.

Velký prostor nabídne tento ročník malým a mladým umělcům i návštěvníkům. Kromě již zmíněného pořadu Panu Ludvíkovi s láskou a Špalíčku je pro mladé publikum připravovaná premiéra komponovaného pořadu Zpíváme si s Bedříškem (Dětská opera Praha), žáci základních uměleckých škol doplní hráče České filharmonie a společně provedou Dvořákovu Novosvětskou symfonii.

Historie festivalu Smetanova Litomyšl

Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, jeho unikátním divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá nevšedním zážitkem, kromě zajímavé dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným géniem loci.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 3. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecké apartmány v Litomyšli

Zámecké apartmány v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy
Apartmán Unesco Litomyšl

Apartmán Unesco Litomyšl

Litomyšl, Východní Čechy
Restaurace Bohém v Hotelu Aplaus

Restaurace Bohém v Hotelu Aplaus

Litomyšl, Východní Čechy