Pomník Milady Horákové na Smíchově tvoří bronzová socha se skloněnou hlavou v mírně nadživotní velikosti, která je otočena zády do ulice. Nedaleko ní na další desce leží zlatá růže a oprátka. Pomník sochaře Olbrama Zoubka byl odhalen roku 2010.
Bronzovou sochu připomínající
JUDr. Miladu Horákovou naleznete v parku před budovou kostela Českobratrské církve evangelické na pražském Smíchově. Sem Milada Horáková, až do svého uvěznění, pravidelně docházela i se svým mužem na bohoslužby.
Autorem asi dva metry vysoké sochy, před níž leží na žulové desce s nápisem zlatá růže v oběšencově oprátce, je
Olbram Zoubek. Bronzová socha má podobu
postavy se sklopenou hlavou, které není přes vlasy vidět do obličeje. Ke kolemjdoucím je otočena zády. Procházející občany má vybízet k tomu, aby po chodníku přistoupili k ní, přečetli si text na pamětní desce,
prohlédli si přiložené symboly a zamysleli se.
Pamětní místo vzniklo z iniciativy místního sboru Českobratrské církve evangelické u příležitosti
75. výročí vstupu Milady Horákové do tamějšího společenství a jako připomínka uplynutí
60 let od její popravy v pankrácké věznici.
Milada Horáková (1901–1950), česká právnička, politička, aktivní obhájkyně ženských práv, byla odsouzena ve vykonstruovaném politickém procesu a 27. června 1950 popravena komunistickým režimem
Pomník Milady Horákové v Praze připomíná odsouzení a popravu této obhájkyně ženských práv komunistickým režimem v roce 1950.
Autorem pomníku je sochař Olbram Zoubek.
Pomník byl odhalen v roce 2010.
U pomníku se nachází zlatá růže a oběšencova oprátka.
Pomník se nachází v parku před budovou kostela Českobratrské církve evangelické na pražském Smíchově.
Pomník byl vytvořen jako připomínka Milady Horákové, která byla odsouzena a popravena komunistickým režimem, a také k 75. výročí jejího vstupu do místního sboru Českobratrské církve.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.