Úvod > Co chcete dělat? > Pomník Milady Horákové na Smíchově
Památky

Pomník Milady Horákové na Smíchově

Pomník Milady Horákové na Smíchově tvoří bronzová socha se skloněnou hlavou v mírně nadživotní velikosti, která je otočena zády do ulice. Nedaleko ní na další desce leží zlatá růže a oprátka. Pomník sochaře Olbrama Zoubka byl odhalen roku 2010.
Bronzovou sochu připomínající JUDr. Miladu Horákovou naleznete v parku před budovou kostela Českobratrské církve evangelické na pražském Smíchově. Sem Milada Horáková, až do svého uvěznění, pravidelně docházela i se svým mužem na bohoslužby.

Autorem asi dva metry vysoké sochy, před níž leží na žulové desce s nápisem zlatá růže v oběšencově oprátce, je Olbram Zoubek. Bronzová socha má podobu postavy se sklopenou hlavou, které není přes vlasy vidět do obličeje. Ke kolemjdoucím je otočena zády. Procházející občany má vybízet k tomu, aby po chodníku přistoupili k ní, přečetli si text na pamětní desce, prohlédli si přiložené symboly a zamysleli se.

Pamětní místo vzniklo z iniciativy místního sboru Českobratrské církve evangelické u příležitosti 75. výročí vstupu Milady Horákové do tamějšího společenství a jako připomínka uplynutí 60 let od její popravy v pankrácké věznici.

Milada Horáková (1901–1950), česká právnička, politička, aktivní obhájkyně ženských práv, byla odsouzena ve vykonstruovaném politickém procesu a 27. června 1950 popravena komunistickým režimem

Provozovatel

Farní sbor Českobratrské církve evangelické na Smíchově

Na Doubkové 2040/8
150 00 Praha 5
Email:
smichov@evangnet.cz
WWW:
www.pametnimista....
WWW:
ccesmichov.cz/
GPS:
50,066045 14,399526
 
Region:
Praha
Město:
Praha 5
 

Časová náročnost

0,5 hodiny