Úvod > Co chcete dělat? > Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Památky
Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Zámek v Litomyšli, perla vrcholné renesance, byl postaven mezi léty 1568-1581 Vratislavem z Pernštejna. Na konci 18. století, za Valdštejnů-Vartemberků, bylo zbudováno zámecké divadlo, které dnes patří k nejstarším dokladům památek tohoto druhu v Evropě. Sám hrabě Valdštejn-Wartenberg a členové jeho rodiny hrávali dříve moderní divadelní kusy - samozřejmě v německém jazyce. Jako hosté seděli v lóžích členové šlechtických rodin z okolí Litomyšle, na lavicích pak někteří občané města Litomyšle a zámečtí úředníci.

Z dekorací a jevištních kulis se zachovalo 16 variací, které byly vytvořeny vídeňským mistrem Josefem Platzerem (autor kulis k premiéře Dona Giovanniho v Praze). Tato sbírka svým rozsahem a kvalitou nemá v Čechách obdoby. Drahocené originální kusy jsou naprostým unikem i ve světovém měřítku a pouze v litomyšlském divadélku jsou stále k zhlédnutí, neboť jsou používány dodnes.

K jejich obsluze a výměně během představení bylo při výstavbě divadélka zbudováno důmyslné zařízení pocházející z dílny litomyšlského truhlářského mistra Václava Bonaventury, jež dodnes vzbuzuje úctu a nadšení odborníků celého světa.

Dnes slouží divadélko jako místo koncertních a divadelních představení. V repertoáru zámeckého divadelního spolku Milislav je také obnovená premiéra původní barokní hry "Milenec a sok v jedné osobě", která byla slavnostně uvedena u příležitosti oslav dvoustého výročí zámeckého divadélka. V divadélku jsou během prvních letních měsíců pořádána loutková představení pro mateřské školy celé ČR.

Divadélko si můžete prohlédnout v rámci všech běžných prohlídek na Základní prohlídkové trase, Prodloužené trase i speciální trase s názvem Historické klavíry - ta představuje historických klavírů a dochovaných kulis ze zámeckého divadélka.

Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
11.6.
6.7.
Smetanova Litomyšl 2020

Smetanova Litomyšl 2020

Litomyšl, Východní Čechy
18.1.
19.1.
5. Svatební veletrh Litomyšl

5. Svatební veletrh Litomyšl

Litomyšl, Východní Čechy
23.5.
24.5.
Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2020

Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2020

Litomyšl, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí