Úvod > Aktuality > Sedm památníků Jana Palacha (a jeden, který neexistuje)
Sedm památníků Jana Palacha (a jeden, který neexistuje)
"> "> "> ">

Sedm památníků Jana Palacha (a jeden, který neexistuje)

Vydáno 14. ledna 2020 Kultura
Každý rok v lednu si připomínáme výročí upálení Jana Palacha. To letošní jednapadesáté se od loňského kulatého v lecčems liší. Sice je provází méně akcí, ale zato můžete navštívit nové Palachovo muzeum ve Všetatech, prohlédnout si několik zajímavých památníků a seznámit se s příběhy, které je provázejí.
Ve čtvrtek 16. ledna to bude právě dvacet let, co byl v Praze na Václavském náměstí v dlažbě před historickou budovou Národního muzea odhalen neobvyklý památník Jana Palacha a Jana Zajíce: z chodníku vystupují dvě nízké kruhové mohyly propojené bronzovým křížem. Pomník, jehož autory jsou výtvarnice Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý, symbolizuje lidskou postavu jako pochodeň, kříž ale zároveň ukazuje směr, kterým Jan Palach běžel.
 

Dobře utajený nejstarší památník

Další památník Jana Palacha stojí jen o pár desítek metrů dál před budovou bývalého Federálního shromáždění, dnešní novou budovou Národního muzea, a provází ho téměř neuvěřitelný příběh. Přestože byl dvakrát tak vysoký jako obří a dnes již dávno zbořený Stalinův pomník na Letné a komunisté ho měli přímo před očima, málokdo věděl, že černý, téměř 30 metrů vysoký kovový pylon navrhl jeho autor, architekt Karel Prager, jako památník Jana Palacha. Jeho záměr odhalilo teprve nedávné zkoumání Pragerova archivu; podle původních plánů dokonce měla vrcholek sloupu zdobit plastika Miloslava Chlupáče nazvaná Plamen. Totalitní režim možná o nápadu věděl, ale pro pylon našel jiné využití: visel na něm státní znak a dvě věty, citované z ústavy. Dnes jde bezpochyby o největší Palachův památník na světě.
 

Památník Jana Palacha ve Všetatech

Pietní místo s neuvěřitelně silným geniem loci loni při padesátém výročí smrti Jana Palacha ještě neexistovalo, Národní muzeum ale novou expozici připravovalo několik let. Památník Jana Palacha ve Všetatech se nakonec slavnostně otevřel v říjnu 2019 a dnes představuje dobrý tip na víkendový výlet z Prahy. Nenápadný vesnický domek, kde Jan Palach strávil své dětství a mládí, proměnili Miroslav Cikán a Pavla Melková z MCA atelieru v nadčasový prostor. Palachovo sebeupálení se tu objevuje jako klín, který rozdělil společnost a hluboce zasáhl do osudů celé rodiny – ostatně osobní tragédie rodiny Palachových žije ve Všetatech dodnes.

Součástí Památníku je také historická expozice, kde si na interaktivních obrazovkách prohlédnete dobové obrazové a zvukové záznamy a dokument, který speciálně pro expozici natočila režisérka Olga Sommerová. Nechybí ani autentické předměty jako státní vlajka, kterou bylo jeho tělo přikryto po smrti, anebo posmrtná maska od sochaře Olbrama Zoubka. Památník Jana Palacha ve Všetatech je v zimních měsících otevřený vždy v pátek, sobotu a neděli od 10 do 16 hodin, vstupné je zdarma.
 

Dvě desky a dva domy

dům syna a dům matkyJana Palacha připomínají pamětní desky na obou vysokých školách, kde studoval, tedy jak na Vysoké škole ekonomické, tak na Karlově univerzitě. Náměstí před Filozofickou fakultou Praze se na jeho počest jmenuje Palachovo a už v lednu 1990 byla na budově školy odhalena pamětní deska od Olbrama Zoubka s reliéfem českého lva a replikou Palachovy posmrtné masky.

Další památník najdete jen kousek odtud na Alšově nábřeží: dílo amerického architekta a sochaře českého původu Johna Hejduka nese název Dům syna a Dům matky a tvoří ho dvě výrazné geometrické plastiky. Neobvyklé sousoší, slavnostně odhalené rovněž v den výročí Palachova upálení, má zajímavou symbolickou linku: osy obou „domů“ se protínají právě u pamětní desky na stěně budovy Filozofické fakulty.

A ještě jednou Karlova univerzita: studenta Palacha připomíná také bronzová pamětní deska, loni vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu: je přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.
 

Nejodlehlejší pomník

Hluboko v beskydských lesích, vysoko nad vodní nádrží Šance a jen kousek pod vrcholem hory Smrk najdete u cesty několik nenápadných mohyl vyskládaných z kamenů a doplněných obrázky a texty. Vznikly spontánně, čímž připomínají nedalekou Ivančenu, i když jsou mladší: objevily se tu až v období normalizace. Jedna z mohyl je věnovaná památce Jana Palacha a v den výročí jeho narození sem lidé chodí uctít jeho památku, další mohyla připomíná Johna Lennona.
 

Bonus: neexistující Palachova plastika

Normalizace přála fámám, tajemstvím a symbolům: leckteré místo skrývalo utajené poselství a zprávy o něm se šířily jen mezi lidmi od ucha k uchu, v novinách o nich samozřejmě nebylo ani slovo. Taková legenda provázela plastiku Aeskulap, která stávala před budovou polikliniky na pražském sídlišti Pankrác. V jejím tvaru leckdo rozluštil písmena JP, tedy Palachovy iniciály. Byla to ale jen povídačka, dílo vzniklo ještě před Palachovou smrtí. Dnes už je na Pankráci nenajdete, při rekonstrukci prostranství byl zchátralý artefakt odstraněn a nyní je v depozitáři Galerie hlavního města Prahy.
Památník Jana Palacha v Karolinu

Památník Jana Palacha v Karolinu

Studenta Palacha připomíná bronzová pamětní deska vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu – najdete ji přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl - prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Další aktuality

10.7.
2020
30 tipů, kde se vykoupat ve středních Čechách

30 tipů, kde se vykoupat ve středních Čechách

Střední Čechy | Letní sporty
10.7.
2020
Pět nejhezčích mariánských poutních míst

Pět nejhezčích mariánských poutních míst

Střední Čechy | Památky
9.7.
2020
Od soboty bude opět jezdit parní vláček Kolešovka

Od soboty bude opět jezdit parní vláček Kolešovka

Střední Čechy | Zážitky
7.7.
2020
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Střední Čechy | Zážitky