Úvod > Aktuality > 10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti
Kultura

10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti

Každý rok v lednu si připomínáme výročí upálení Jana Palacha. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze chtěl dát roku 1969 najevo svůj nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy a apatií ve společnosti. Dne 16. ledna se u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil. Popáleninám poté podlehl 19. ledna. Výročí Palachova činu si můžete připomenout vzpomínkovým výletem do míst, kde Jan Palach žil či si prohlédnout několik zajímavých památníků a seznámit se s příběhy, které je provázejí.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce před historickou budovou Národního muzea

Každoročně si 16. ledna si připomínáme památku Jana Palacha. V Praze na Václavském náměstí v dlažbě před historickou budovou Národního muzea jej připomíná neobvyklý památník Jana Palacha a Jana Zajíce: z chodníku vystupují dvě nízké kruhové mohyly propojené bronzovým křížem.

Pomník, jehož autory jsou výtvarnice Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý, symbolizuje lidskou postavu jako pochodeň, kříž ale zároveň ukazuje směr, kde zapálený Jan Palach padnul k zemi. Palach a Zajíc se počátkem roku 1969 upálili na protest proti vzrůstající lhostejnosti lidí po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.
 

Tajný Palachův pylon před novou budovou Národního muzea

Pylon PalachDalší památník Jana Palacha stojí jen o pár desítek metrů dál před budovou bývalého Federálního shromáždění, dnešní novou budovou Národního muzea, a provází ho téměř neuvěřitelný příběh. Přestože byl dvakrát tak vysoký jako obří a dnes již dávno zbořený Stalinův pomník na Letné a komunisté ho měli přímo před očima, málokdo věděl, že černý, téměř 30 metrů vysoký kovový pylon navrhl jeho autor, architekt Karel Prager, jako památník Jana Palacha.

Pragerův záměr odhalilo teprve nedávné zkoumání architektova archivu; podle původních plánů dokonce měla vrcholek sloupu zdobit plastika Miloslava Chlupáče nazvaná Plamen. Totalitní režim možná o nápadu věděl, ale pro pylon našel jiné využití: visel na něm státní znak a dvě věty, citované z ústavy. Dnes jde bezpochyby o největší Palachův památník na světě.
 

Památník Jana Palacha ve Všetatech v jeho rodném domku

Pietní místo s neuvěřitelně silným geniem loci bylo otevřeno při padesátém výročí smrti Jana Palacha. Národní muzeum zde novou expozici připravovalo několik let. Památník Jana Palacha ve Všetatech se nakonec slavnostně otevřel v říjnu 2019. Nenápadný vesnický domek, kde Jan Palach strávil své dětství a mládí, proměnili Miroslav Cikán a Pavla Melková z MCA atelieru v nadčasový prostor. Palachovo sebeupálení se tu objevuje jako klín, který rozdělil společnost a hluboce zasáhl do osudů celé rodiny – ostatně osobní tragédie rodiny Palachových žije ve Všetatech dodnes.

Součástí Památníku je také historická expozice, kde si na interaktivních obrazovkách prohlédnete dobové obrazové a zvukové záznamy a dokument, který speciálně pro expozici natočila režisérka Olga Sommerová. Až bude opět otevřeno, prohlédnete si zde autentické předměty jako státní vlajku, kterou bylo jeho tělo přikryto po smrti, anebo Janovu posmrtnou masku od sochaře Olbrama Zoubka.
 

Pietní místa ve školách, kde Palach studoval

Náměstí PalachaJana Palacha připomínají pamětní desky na obou vysokých školách, kde studoval, tedy jak na Vysoké škole ekonomické, tak na Karlově univerzitě.

Náměstí před Filozofickou fakultou Praze se na jeho počest jmenuje Palachovo a už v lednu 1990 byla na budově školy odhalena pamětní deska od Olbrama Zoubka s reliéfem českého lva a replikou Palachovy posmrtné masky.

A ještě jednou Karlova univerzita: studenta Palacha připomíná také bronzová pamětní deska, vsazená roku 2019 do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu: je přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.
 

Zvláštní ježaté sochy na Alšově náměstí

dům syna a dům matkyDalší památník najdete jen kousek odtud na Alšově nábřeží: dílo amerického architekta a sochaře českého původu Johna Hejduka nese název Dům syna a Dům matky a tvoří ho dvě výrazné geometrické plastiky. Neobvyklé sousoší má zajímavou symbolickou linku: osy obou „domů“ se protínají právě u pamětní desky na stěně budovy Filozofické fakulty.

Dům syna, který má světlou barvu a stojí blíže k Vltavě, má znázorňovat samotného Jana Palacha. Dům matky je tmavší, jakoby zrezlý a odkazuje k Palachově zoufalé matce. Inspirací Johnovi Hejdukovi, jak je již uvedeno výše, byla báseň amerického básníka Davida Shapira s názvem Pohřeb Jana Palacha.
 

Nejodlehlejší pomník

Hluboko v beskydských lesích, vysoko nad vodní nádrží Šance a jen kousek pod vrcholem hory Smrk u Čeladné najdete u cesty několik nenápadných mohyl vyskládaných z kamenů a doplněných obrázky a texty. Vznikly spontánně, čímž připomínají nedalekou Ivančenu, i když jsou mladší: objevily se tu až v období normalizace.

Jedna z mohyl je věnovaná památce Jana Palacha a v den výročí jeho narození sem lidé chodí uctít jeho památku, další mohyla připomíná Johna Lennona.
 

Ticho za Jana Palacha – záznam koncertu z památníku ve Všetatech

výstava palach poličkaDne 16. ledna 1969 se horní části Václavském náměstíPraze zapálil Jan Palach. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel. Ten samý den Bohdan Mikolášek napsal píseň Ticho a po šesti dnech ji zazpíval v divadle Semafor.

K padesátému výročí Palachova činu 16. ledna 2019 Bohdan Mikolášek se svou ženou Janou v kostele svatého Martina ve zdi připravili přímo k této příležitosti celý hudební pořad – Ticho za Jana Palacha. Byl to velice působivý večer. Pak přišel nápad udělat koncert přímo v rodném domě Jana Palacha ve Všetatech.
 

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

pocta janu palachoviNaproti bývalému gymnáziu v mělnických Jungmannových sadech, kde roku 1966 Jan Palach maturoval stojí neobvyklý pomník s názvem Pocta Janu Palachovi. Autorem pomníku je maďarský sochař Andás Beck (1911–1985), který žil od roku 1948 v Paříži. Sochu vytvořil již na konci šedesátých let. Jedná se o stylizovanou siluetu hořící postavy.

Socha je umístěna na podstavci, kde je nápis v češtině a francouzštině: „Život za svobodu. Une vie pour la liberté. Pocta Janu Palachovi. Hommage a Jan Palach* 11. 8. 1948 † 19. 1. 1969. Česko–francouzský projekt Projet franco–tcheque 19. 1. 2009“.
 

Palachův hrob na pražských Olšanech

hrob palacha olšanyPalachův hrob na Olšanských hřbitovech byl hojně navštěvován a stal se místem a připomínkou odporu proti okupaci. Ani takovou tichou symboliku nechtěl normalizační režim tolerovat. Záhy poté, kdy byl hrob osazen bronzovým náhrobkem s motivem ležící postavy, který vytvořil sochař Olbram Zoubek, byla Palachova matka vyrozuměna, že jej musí dát odstranit, neboť byl údajně zhotoven v rozporu s předloženou dokumentací. Když pozůstalí nereagovali, byla demontáž v létě 1970 provedena úředně. V říjnu 1973 Palachova matka po dlouhém vydírání kapitulovala a svolila k exhumaci a zpopelnění ostatků. U hrobového místa se objevil nový náhrobek se jménem Marie Jedličkové, přesto se zde lidé dál zastavovali. Na jaře 1974 uložila rodina urnu na hřbitově ve Všetatech do rodinného hrobu.

K obnovení hrobu na pražských Olšanech došlo v roce 1990. Palachovy ostatky sem byly slavnostně vráceny v říjnu 1990 za účasti prezidenta Václava Havla, který 28. října 1991 udělil Janu Palachovi in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově na Opavsku je od roku 2019 prohlášen kulturní památkou. Náhrobek je symbolem boje za svobodu a pochází z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl – prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Bronz, cín, olovo a cement, zlatá barva a postavy inspirované antickými sochami: to jsou díla Olbrama Zoubka (21. dubna 1926, Praha – 15. června 2017, Praha), jednoho z nejvýraznějších sochařů naší doby. Přestože dílo Olbrama Zoubka je velmi různorodé a sahá od reliéfů a malých komorních plastik až k monumentálním sochám v nadživotní velikosti, většinou je poznáte na první pohled.

Jan Palach – student a politický aktivista

Jan Palach – student a politický aktivista

Každý rok v lednu si připomínáme výročí smrti Jana Palacha (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha). Student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chtěl svým činem probudit národ z letargie po okupaci v srpnu 1968 a vyburcovat lid k odporu proti nastupující normalizaci.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.

Památník Jana Palacha v Karolinu

Památník Jana Palacha v Karolinu

Studenta Palacha připomíná bronzová pamětní deska vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu – najdete ji přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

Naproti bývalému gymnáziu v mělnických Jungmannových sadech, kde roku 1966 Jan Palach maturoval stojí neobvyklý pomník s názvem Pocta Janu Palachovi.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Hrob Jana Palacha na Olšanech

Hrob Jana Palacha na Olšanech

Náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech tvoří bronzová deska s reliéfem lidské postavy. Autorem náhrobku je sochař Olbram Zoubek. Prvotní náhrobek byl vytvořen 1. července 1970, zásahem StB v listopadu 1970 došlo k jeho odstranění a zničení. Opět byl na Olšany umístěn až v roce 1990.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam vyrazit na běžky v okolí Prahy a středních Čechách?

V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
Středočeský kraj | Zimní sporty

Kam na výlet v okolí Prahy v zimě? Trojice tipů na netradiční zimní procházku!

Zimní počasí, sníh a mráz určitě nemusí znamenat konec výletům a poznávání nových míst. Naopak. Jestliže hledáte, kam se vydat na pěknou procházku, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na tři impozantní místa v okolí Prahy, která jsou pro zimní výlety jako stvořená.
Středočeský kraj | Letní sporty

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 17. listopadu a během celého prosince 2023 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
Středočeský kraj | Památky

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

První adventní neděle 3. prosince 2023 bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené v 11:00 a ve 14:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
Středočeský kraj | Kultura

Zažijte pravý zámecký advent na zámku Kačina!

Během adventních víkendu na Kačině 3. a 2., 9. až 10. a 16. až 17. prosince 2023 se budou konat tradiční prohlídky vyzdobeným zámkem, projít se můžete i zámeckým parkem a připravena je také adventní hra pro děti i dospělé. Během druhé adventní neděle jste zváni na zámecký jarmark, třetí adventní víkend vám ukáže tajemství skleníku a těšit se můžete i na ježíškovu poštu a výstavu betlémů.
Středočeský kraj | Památky

Kam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa

Kutná hora patří k perlám našich historických měst, které jsou pro svou jedinečnost zařazeny na seznam UNESCO. Kutnohorské pamětihodnosti lze obdivovat po celý rok, řada z nich je totiž otevřená jak v létě, tak i v zimním období. Poznejte zdejší architektonické skvosty z různých historických období, jako je chrám sv. Barbory, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, slavná kostnice, Muzeum stříbra anebo Vlašský dvůr. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na vás doslova dýchne dlouhá historie města, plná významných dějinných událostí. Během posledních let se do města vrací tradice vinařství, které bývalo v minulosti nedílnou součástí koloritu města. Výlet do Kutné Hory si tak lze zpestřit procházkou po vinařské stezce.
Středočeský kraj | Památky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky