!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Devět zastavení s Janem Palachem - připomeňte si výročí jeho oběti
Devět zastavení s Janem Palachem - připomeňte si výročí jeho oběti
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Devět zastavení s Janem Palachem - připomeňte si výročí jeho oběti

Vydáno 14. ledna 2021
Každý rok v lednu si připomínáme výročí upálení Jana Palacha. To letošní dvaapadesáté se od loňského v lecčems liší. Společné připomínky se díky koronaviru konat nebudou, a i muzea a galerie mají ze stejného důvodu zavřeno. Nic z toho však nebrání tomu, abychom si neudělali vzpomínkový výlet do míst, kde Jan Palach žil či si prohlédli několik zajímavých památníků a seznámili se s příběhy, které je provázejí.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce před historickou budovou Národního muzea

V sobotu 16. ledna to bude dvacet jedna let, co byl v Praze na Václavském náměstí v dlažbě před historickou budovou Národního muzea odhalen neobvyklý památník Jana Palacha a Jana Zajíce: z chodníku vystupují dvě nízké kruhové mohyly propojené bronzovým křížem.

Pomník, jehož autory jsou výtvarnice Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý, symbolizuje lidskou postavu jako pochodeň, kříž ale zároveň ukazuje směr, kde zapálený Jan Palach padnul k zemi.

Palach a Zajíc se počátkem roku 1969 upálili na protest proti vzrůstající lhostejnosti lidí po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.
 

Tajný Palachův pylon před novou budovou Národního muzea


Pylon PalachDalší památník Jana Palacha stojí jen o pár desítek metrů dál před budovou bývalého Federálního shromáždění, dnešní novou budovou Národního muzea, a provází ho téměř neuvěřitelný příběh. Přestože byl dvakrát tak vysoký jako obří a dnes již dávno zbořený Stalinův pomník na Letné a komunisté ho měli přímo před očima, málokdo věděl, že černý, téměř 30 metrů vysoký kovový pylon navrhl jeho autor, architekt Karel Prager, jako památník Jana Palacha.

Pragerův záměr odhalilo teprve nedávné zkoumání architektova archivu; podle původních plánů dokonce měla vrcholek sloupu zdobit plastika Miloslava Chlupáče nazvaná Plamen. Totalitní režim možná o nápadu věděl, ale pro pylon našel jiné využití: visel na něm státní znak a dvě věty, citované z ústavy. Dnes jde bezpochyby o největší Palachův památník na světě.
 

Památník Jana Palacha ve Všetatech v jeho rodném domku

Nyní zavřené pietní místo s neuvěřitelně silným geniem loci bylo otevřeno předloni při padesátém výročí smrti Jana Palacha. Národní muzeum zde novou expozici připravovalo několik let. Památník Jana Palacha ve Všetatech se nakonec slavnostně otevřel v říjnu 2019. Nenápadný vesnický domek, kde Jan Palach strávil své dětství a mládí, proměnili Miroslav Cikán a Pavla Melková z MCA atelieru v nadčasový prostor. Palachovo sebeupálení se tu objevuje jako klín, který rozdělil společnost a hluboce zasáhl do osudů celé rodiny – ostatně osobní tragédie rodiny Palachových žije ve Všetatech dodnes.

Součástí Památníku je také historická expozice, kde si na interaktivních obrazovkách prohlédnete dobové obrazové a zvukové záznamy a dokument, který speciálně pro expozici natočila režisérka Olga Sommerová. Až bude opět otevřeno, prohlédnete si zde autentické předměty jako státní vlajku, kterou bylo jeho tělo přikryto po smrti, anebo Janovu posmrtnou masku od sochaře Olbrama Zoubka.
 

Pietní místa ve školách, kde Palach studoval

Náměstí PalachaJana Palacha připomínají pamětní desky na obou vysokých školách, kde studoval, tedy jak na Vysoké škole ekonomické, tak na Karlově univerzitě.

Náměstí před Filozofickou fakultou Praze se na jeho počest jmenuje Palachovo a už v lednu 1990 byla na budově školy odhalena pamětní deska od Olbrama Zoubka s reliéfem českého lva a replikou Palachovy posmrtné masky.

A ještě jednou Karlova univerzita: studenta Palacha připomíná také bronzová pamětní deska, vsazená roku 2019 do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu: je přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.
 

Zvláštní ježaté sochy na Alšově náměstí

dům syna a dům matkyDalší památník najdete jen kousek odtud na Alšově nábřeží: dílo amerického architekta a sochaře českého původu Johna Hejduka nese název Dům syna a Dům matky a tvoří ho dvě výrazné geometrické plastiky. Neobvyklé sousoší má zajímavou symbolickou linku: osy obou „domů“ se protínají právě u pamětní desky na stěně budovy Filozofické fakulty.

Dům syna, který má světlou barvu a stojí blíže k Vltavě, má znázorňovat samotného Jana Palacha. Dům matky je tmavší, jakoby zrezlý a odkazuje k Palachově zoufalé matce. Inspirací Johnovi Hejdukovi, jak je již uvedeno výše, byla báseň amerického básníka Davida Shapira s názvem Pohřeb Jana Palacha.
 

Nejodlehlejší pomník

Hluboko v beskydských lesích, vysoko nad vodní nádrží Šance a jen kousek pod vrcholem hory Smrk u Čeladné najdete u cesty několik nenápadných mohyl vyskládaných z kamenů a doplněných obrázky a texty. Vznikly spontánně, čímž připomínají nedalekou Ivančenu, i když jsou mladší: objevily se tu až v období normalizace.

Jedna z mohyl je věnovaná památce Jana Palacha a v den výročí jeho narození sem lidé chodí uctít jeho památku, další mohyla připomíná Johna Lennona.
 

Panelová výstava o Janu Palachovi v Poličce

výstava palach poličkaK 52. výročí sebeupálení Jana Palacha připravilo poličské muzeum MINIvýstavu v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kterou si můžete prohlédnout do 19. 1. 2021.

Obsahuje texty a fotografie týkající se života Jana Palacha, samotného aktu upálení a reakce společnosti, pohřbu a památníků nejen v Praze. Na závěr je připraven i malý kvíz. Výstava je sama o sobě i možností pro místní učitele, jak na dálku zapojit své studenty v rámci distanční výuky, která je pro ně čím dál více náročnější. Zároveň se dá i použít jako obrazový i textový materiál, který je ke stažení na stránkách muzea.
 

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

pocta janu palachoviNaproti bývalému gymnáziu v mělnických Jungmannových sadech, kde roku 1966 Jan Palach maturoval stojí neobvyklý pomník s názvem Pocta Janu Palachovi. Autorem pomníku je maďarský sochař Andás Beck (1911–1985), který žil od roku 1948 v Paříži. Sochu vytvořil již na konci šedesátých let. Jedná se o stylizovanou siluetu hořící postavy.

Socha je umístěna na podstavci, kde je nápis v češtině a francouzštině: „Život za svobodu. Une vie pour la liberté. Pocta Janu Palachovi. Hommage a Jan Palach* 11. 8. 1948 † 19. 1. 1969. Česko–francouzský projekt Projet franco–tcheque 19. 1. 2009“.
 

Palachův hrob na pražských Olšanech

hrob palacha olšanyPalachův hrob na Olšanských hřbitovech byl hojně navštěvován a stal se místem a připomínkou odporu proti okupaci. Ani takovou tichou symboliku nechtěl normalizační režim tolerovat. Záhy poté, kdy byl hrob osazen bronzovým náhrobkem s motivem ležící postavy, který vytvořil sochař Olbram Zoubek, byla Palachova matka vyrozuměna, že jej musí dát odstranit, neboť byl údajně zhotoven v rozporu s předloženou dokumentací. Když pozůstalí nereagovali, byla demontáž v létě 1970 provedena úředně. V říjnu 1973 Palachova matka po dlouhém vydírání kapitulovala a svolila k exhumaci a zpopelnění ostatků. U hrobového místa se objevil nový náhrobek se jménem Marie Jedličkové, přesto se zde lidé dál zastavovali. Na jaře 1974 uložila rodina urnu na hřbitově ve Všetatech do rodinného hrobu.

K obnovení hrobu na pražských Olšanech došlo v roce 1990. Palachovy ostatky sem byly slavnostně vráceny v říjnu 1990 za účasti prezidenta Václava Havla, který 28. října 1991 udělil Janu Palachovi in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Hrob Jana Palacha na Olšanech

Hrob Jana Palacha na Olšanech

Náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech tvoří bronzová deska s reliéfem lidské postavy. Autorem náhrobku je sochař Olbram Zoubek. Prvotní náhrobek byl vytvořen 1. července 1970, zásahem StB v listopadu 1970 došlo k jeho odstranění a zničení. Opět byl na Olšany umístěn až v roce 1990.

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

Naproti bývalému gymnáziu v mělnických Jungmannových sadech, kde roku 1966 Jan Palach maturoval stojí neobvyklý pomník s názvem Pocta Janu Palachovi.

Panelová výstava Jana Palacha v Poličce

13.1.
19.1.
Panelová výstava Jana Palacha v Poličce

K 52. výročí sebeupálení Jana Palacha připravilo poličské muzeum MINIvýstavu v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kterou si můžete prohlédnout do 19. 1. 2021.

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Památník Jana Palacha v Karolinu

Památník Jana Palacha v Karolinu

Studenta Palacha připomíná bronzová pamětní deska vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu – najdete ji přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl - prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Další aktuality

15.1.
2021
Vyrazte na běžkách do středních Čech

Vyrazte na běžkách do středních Čech

Střední Čechy | Zimní sporty
12.1.
2021
Labyrinty zámku Loučeň jsou přístupné

Labyrinty zámku Loučeň jsou přístupné

Střední Čechy | Zážitky
9.1.
2021
Užijte si Ladovskou zimu v Ladově kraji

Užijte si Ladovskou zimu v Ladově kraji

Střední Čechy | Zážitky