Úvod > Co chcete dělat? > Pomník obětem komunismu na Újezdě
Pomník obětem komunismu na Újezdě
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Pomník obětem komunismu na Újezdě

Pomník od sochaře Olbrama Zoubka a architektů Zdeňka Hölzla a Jana Kerela tvoří zužující se schodiště. Stojí na něm sedm vyzáblých postav muklů, tedy mužů určených k likvidaci.
Autorem pomníku je sochař Olbram Zoubek, na koncepci se podíleli také architekti Zdeněk Hölzl a Jan Kerel. Monument je situován v ose mezi Hvězdárnou na vrcholu Petřína a Vítěznou ulicí v údolí. Pomník obětem komunismu tvoří zužující se masivní schodiště, v jehož horní části je umístěno sedm soch. První z nich je celá, další představují postupně "korodující" nahé mužské postavy, jež mají symbolicky znázorňovat postupné fyzické i psychické utrpení muklů (mužů určených k likvidaci), jak si mezi sebou říkali političtí vězni v padesátých letech.

V dolní části schodiště je na kovových deskách napsáno: "Oběti komunismu 1948 – 1989: 205 486 odsouzeno – 248 popraveno – 4 500 zemřelo ve věznicích – 327 zahynulo na hranicích – 170 938 občanů emigrovalo". Stejná informace je uvedena na bronzovém pásu, který běží napříč celým pomníkem.