Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem
Památky

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl je exkluzivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí. Sály díky vysokým klenutým stropům nevyvolávají stísněné pocity obvyklé v jiných sklepních prostorách. V původních sklepích z doby renesance můžete obdivovat krásnou klenutou cihlovou klenbu a také vstupní oblouk. Pokud se na něj pozorně zadíváte, možná tam najdete i kameny starší, než renesanční. Pozorný turista najde i zazděný portál, který má černou barvu. To je důkazem toho, že se jedná o pozůstatek z velkých požárů zámku buď v roce 1635 nebo 1775. 

Sklepení jsou velmi prostorná a rozsáhlá. A dají se rozdělit na dvě části. Jedno je pod renesančním Vratislavovým palácem. Další jednotlivé sklípky se ukrývají pod starým Kostkovským palácem. Ty slouží jako technické zázemí litomyšlského zámku. Nejstarší sklepy pocházejí z konce 15. a z počátku 16. století.

V jedné části je umístěna Galerie vín s vybranými víny nejlepších moravských vinařů.
Víno a pivo se ve sklepích pod litomyšlským zámkem se skladovalo už v době renesance. Díky stabilní teplotě kolem čtyř až pěti stupňů, se tyto místnosti používaly pro skladování piva ze zámeckého pivovaru a vína, které si dováželi aristokratičtí majitelé zámku. Co se týká současného vína, to můžete přímo v chladném sklepení ochutnat a zpříjemnit si tak letní chvíle na zámku. Druhou část sklepení spravuje obecně prospěšná společnost Smetanova Litomyšl, ve které provozuje expozici stálé výstavy soch Olbrama Zoubka. Stálou výstavu soch Olbrama Zoubka doplňuje od roku 2014 "Srdce pro Václava Havla". Je vytvořené z nedohořelých voskových svíček, kterými lidé uctili jeho úmrtí. Expozici navrhl architekt Josef Pleskot.
 

Víno Chateau Litomyšl

V klimaticky vhodném prostředí zámeckého sklepení na lahvi dozrává unikátní řada vín Chateau Litomyšl. Vína pocházejí z produkce moravských vinařství, vyrobena byla v limitovaném množství pouze pro tuto řadu.

Z vín Chateau Litomyšl je možno v zámeckém sklepení uspořádat řízenou ochutnávku pro skupiny. Můžete si také pronajmout ve sklepení privátní box pro svůj vinný archiv a přicházet sem s přáteli vína degustovat.


Tajná chodba do kanalizace

Ze sklepů je přístupná i odvodňovací a čisticí kanalizace, která byla přestavěná v 19. století. Ta sloužila pro odvádění vody z pivovaru. A právě tato kanalizace má spojitost s legendou o tajné chodbě. Má v některých místech výšku dospělého člověka, ale postupně se zmenšuje, až se postupně dostane k hladině říčky Loučné. Tam je odváděna v současné době jen dešťová voda. Dříve tam však plynula spotřební voda ze zámku. Pokud by někdo odvážný prolezl blátem, protáhl by se až do říčky Loučné.

Zobrazit více
9.6.
3.7.
Smetanova Litomyšl 2022

Smetanova Litomyšl 2022

Litomyšl, Východní Čechy
27.6.
17.1.
Jindřich Pevný :  60

Jindřich Pevný : 60

Litomyšl, Východní Čechy
4.12.
2.1.
Tradiční výstava betlémů v České Třebové

Tradiční výstava betlémů v České Třebové

Česká Třebová, Východní Čechy
27.11.
6.1.
Osvětlený dům Chotovice

Osvětlený dům Chotovice

Chotovice, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí