Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem
Památky

Prohlídka podzemí v Litomyšli – tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl je exkluzivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí. Sály díky vysokým klenutým stropům nevyvolávají stísněné pocity obvyklé v jiných sklepních prostorách. V původních sklepích z doby renesance můžete obdivovat krásnou klenutou cihlovou klenbu a také vstupní oblouk. Pokud se na něj pozorně zadíváte, možná tam najdete i kameny starší, než renesanční. Pozorný turista najde i zazděný portál, který má černou barvu. To je důkazem toho, že se jedná o pozůstatek z velkých požárů zámku buď v roce 1635 nebo 1775. 

Sklepení jsou velmi prostorná a rozsáhlá. A dají se rozdělit na dvě části. Jedno je pod renesančním Vratislavovým palácem. Další jednotlivé sklípky se ukrývají pod starým Kostkovským palácem. Ty slouží jako technické zázemí litomyšlského zámku. Nejstarší sklepy pocházejí z konce 15. a z počátku 16. století.

V jedné části je umístěna Galerie vín s vybranými víny nejlepších moravských vinařů.
Víno a pivo se ve sklepích pod litomyšlským zámkem se skladovalo už v době renesance. Díky stabilní teplotě kolem čtyř až pěti stupňů, se tyto místnosti používaly pro skladování piva ze zámeckého pivovaru a vína, které si dováželi aristokratičtí majitelé zámku. Co se týká současného vína, to můžete přímo v chladném sklepení ochutnat a zpříjemnit si tak letní chvíle na zámku. Druhou část sklepení spravuje obecně prospěšná společnost Smetanova Litomyšl, ve které provozuje expozici stálé výstavy soch Olbrama Zoubka. Stálou výstavu soch Olbrama Zoubka doplňuje od roku 2014 "Srdce pro Václava Havla". Je vytvořené z nedohořelých voskových svíček, kterými lidé uctili jeho úmrtí. Expozici navrhl architekt Josef Pleskot.
 

Víno Chateau Litomyšl

V klimaticky vhodném prostředí zámeckého sklepení na lahvi dozrává unikátní řada vín Chateau Litomyšl. Vína pocházejí z produkce moravských vinařství, vyrobena byla v limitovaném množství pouze pro tuto řadu.

Z vín Chateau Litomyšl je možno v zámeckém sklepení uspořádat řízenou ochutnávku pro skupiny. Můžete si také pronajmout ve sklepení privátní box pro svůj vinný archiv a přicházet sem s přáteli vína degustovat.


Tajná chodba do kanalizace

Ze sklepů je přístupná i odvodňovací a čisticí kanalizace, která byla přestavěná v 19. století. Ta sloužila pro odvádění vody z pivovaru. A právě tato kanalizace má spojitost s legendou o tajné chodbě. Má v některých místech výšku dospělého člověka, ale postupně se zmenšuje, až se postupně dostane k hladině říčky Loučné. Tam je odváděna v současné době jen dešťová voda. Dříve tam však plynula spotřební voda ze zámku. Pokud by někdo odvážný prolezl blátem, protáhl by se až do říčky Loučné.

Vánoce přicházejí... Letos jinak – prodejní výstava vánočních ozdob v Litomyšli

Do Zámeckého sklepení v Litomyšli se vrací prodejní výstava vánočních ozdob, tentokrát pod názvem Vánoce přicházejí.... provoní jej jehličí, svařené víno a perníčky, a rozzáří stovky vánočních ozdob z produkce firem Ozdoba CZ ze Dvora Králové a Rautis z Poniklé.
Litomyšl, Pardubický kraj

Vánoce přicházejí... Letos jinak – prodejní výstava vánočních ozdob v Litomyšli

Do Zámeckého sklepení v Litomyšli se vrací prodejní výstava vánočních ozdob, tentokrát pod názvem Vánoce přicházejí.... provoní jej jehličí, svařené víno a perníčky, a rozzáří stovky vánočních ozdob z produkce firem Ozdoba CZ ze Dvora Králové a Rautis z Poniklé.
Litomyšl, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl 2023

65. ročník Smetanovy Litomyšle se odehraje v termínu od 15. června do 2. července 2023.
Litomyšl, Pardubický kraj

Předvánoční Mint Market – Litomyšl

Sháníte vánoční dárky na poslední chvíli? Nebo si jen chcete udělat radost? Tak to nesmíte vynechat předvánoční MINT Market – jedinečný trh s českým designem, autorskou módou, šperky, bio kosmetikou, papírenským zbožím a delikatesami. Vstup zdarma.
Litomyšl, Pardubický kraj

Svatební den na zámku v Litomyšli

Státní zámek Litomyšl nabízí kromě klasické prohlídky zámku také příležitost pro zamilované, kteří mohou využít nabídku konání svatebního obřadu a celý den si zde užít při zorganizované oslavě.
Litomyšl, Pardubický kraj

Prázdninové chytání ryb v Litomyšli

Chytání ryb na sádkách Rybářství Litomyšl probíhá v letních měsících. Pro sportovní rybáře jsou každoročněvyhrazeny 4 rybníky k lovu ryb na udici. Jsou to rybníky Budislavský dolní, Zimka, Strakovský u Litomyšle a Přívratský dolní u České Třebové.
Litomyšl, Pardubický kraj

Muzeum domečků, panenek a hraček Litomyšl

Na Zámeckém návrší v Litomyšli najdete nové Muzeum domečků, panenek a hraček sběratelky MUDr. Dobromily Filové. Muzejní expozice navazuje na úspěšné výstavy konané na druhém okruhu Státního zámku Litomyšl.
Litomyšl, Pardubický kraj

Červená věž v Litomyšli – Muzeum restaurování a historických technologií.

Červená věž, součást opevnění z doby kolem roku 1490.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmán Unesco Litomyšl

Ubytování přímo v historickém areálu zámku Litomyšl.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké apartmány v Litomyšli

Tři velké apartmány v areálu zámku Litomyšl, památce zapsané na seznamu UNESCO, v nichž samotná návštěva je kulturním a cestovatelským zážitkem. Ideální pro rodinné pobyty, svatební cestu, romantický výlet.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování Za Hubičku v Litomyšli

Levné ubytování pro nenáročné hosty přímo na dosah zámku Litomyšl. Hledáte něco takového? Litomyšl je město, které si vás získá a budete jej chtít poznat co nejvíc – a na to vám jeden den určitě stačit nebude.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.
Litomyšl, Pardubický kraj