Úvod > Co chcete dělat? > Míčovna Pražského hradu
Míčovna Pražského hradu
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Míčovna Pražského hradu

Nádherná renesanční budova uvnitř Královské zahrady na okraji Jeleního příkopu byla postavena v 16. století architektem Bonifácem Wolmutem a Ulrikem Aostalisem. Průčelí je krásně zdobené dobovými sgrafity, přesto zde naleznete i námět se srpem a kladivem.
Královskou zahradu v sousedství Pražského hradu zdobí několik krásných objektů. Jedním z nich je i tzv. míčovna – objekt, který sloužil k zábavě a míčovým hrám. Původně byla postavena pro ranou verzi badmintonu, která pocházela z Itálie a stala se nejoblíbenější míčovou hrou v celé renesanční Evropě. V 17. století se míčovna proměnila v královskou jízdárnu a sloužila též jako královské stáje. Za vlády Josefa II. se z míčovny stala kasárna a skladiště.

Za 2. světové války byla budova nedopatřením vybombardována a vyhořela tak, že zbyly jen obvodové zdi. Byla však znovu pečlivě zrekonstruována, avšak až do roku 1989 zůstala ukryta v uzavřené Královské zahradě, kde se v té době nacházelo sídlo hlavy státu (později tzv. Husákův domeček). Zahrada s Míčovnou byla zpřístupněná až po roce 1989. V současnosti tato překrásná budova slouží výstavám, společenským akcím a koncertům vážné hudby.

Uvnitř míčovny s černo-bílou šachovnicovou podlahou se nachází cyklus pěti cenných tapiserií z bruselské manufaktury Jana Van Leefdaela ze 16. století, představujících výjevy z historie Antonia a Kleopatry. Průčelí je až do výše 14 metrů zdobeno krásnými sgrafity, představujícími dvacet alegorických ženských postav, které jsou zosobněním čtyř živlů (země, vzduch, oheň a voda), sedmi hlavních ctností (předvídavost, umírněnost, milosrdenství, naděje, spravedlnost, statečnost a věrnost) a sedmi svobodných umění (astronomie, geometrie, hudba, aritmetika, rétorika, dialektika, gramatika).

V roce 1945 dostala míčovna přímý dělostřelecký zásah. Byla v tak špatném stavu, že se uvažovalo, zda má vůbec cenu ji rekonstruovat. Díky architektovi Pavlu Janákovi a sochaři Josefovi Wagnerovi byla ale opravena. Bohužel vzor pro zničené sgrafito ve střední části se nedochovalo a tak byly vytvořeny dvě nové alegorie Pětiletky – průmysl a zemědělství, které zaujaly místo dřívějších dávno zničených alegorií, o kterých nikdo nevěděl, co představovaly (údajně snad inteligenci a trpělivost).

Zadíváte-li se tedy pozorně na průčelí míčovny směrem od Královské zahrady, najdete mezi sgrafity srp a kladivo. Za povšimnutí stojí též socha před míčovnou zvaná Noc od barokního mistra Matyáše Bernarda Brauna z roku 1734. Pruská vojska v roce 1757 zničila její družku zvanou Den.

Provozovatel

Správa Pražského hradu

Pražský hrad
Královská zahrada
119 08 Praha 1
Tel.:
+420 224 371 111
Email:
tourist.info@hrad.cz
WWW:
www.hrad.cz
WWW:
www.kulturanahrad...
GPS:
50,092462 14,401232
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny