Úvod > Aktuality > Kam za dějinami slavného českého národa?
Kam za dějinami slavného českého národa?
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

  • Vydáno6. září 2022
Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Vydejte se na místa, která mají zajímavé souvislosti se svátky sv. Václava, vznikem Československa či 17. listopadem. Kde najít střípky historie, které složí mozaiku dějin českého národa? To vám prozradí Kudy z nudy.
hora ŘípNejdříve se ponoříme pěkně hluboko do historie, do sféry bájesloví, kam patří samotná pověst o příchodu Čechů do Čech. Tu si prožijete přímo na místě jejím vzniku – na hoře Říp. V románské rotundě sv. Jiří a Vojtěcha na jejím vrcholu je dnes umístěn Památník českého státu.

Patronem českého národa je svatý Václav. Jeho odkaz si připomeňte v rotundě svatého Petra a Pavla v Budči, kde měl mladý kníže získat vzdělání. Založena byla na konci 9. století přemyslovským knížetem Spytihněvem a jde tak o nejstarší stále fungující stavbu na území České republiky.
 
Ještě známější je samozřejmě Stará Boleslav, kde byla na údajném místě bratrovraždy založena bazilika sv. Václava. Mučednická smrt tohoto přemyslovského knížete přeměnila Starou Boleslav v nejstarší poutní místo v Česku. Dodejme, že bazilika je nyní jako nová – mezi lety 2019 – 2021 proběhla její důkladná restaurace, slavnostně byla otevřena 28. 9. 2021.

Zbývá nám ještě místo posledního odpočinku oblíbeného světce. Katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava na Pražském hradě se řadí mezi čelní duchovní symboly českého státu. Impozantní stavba v sobě ukrývá Svatováclavskou kapli s hrobem svatého Václava.
 

Ze středověku do moderní doby

dějiny národní muzeumNevynechejte rozhodně návštěvu Národního muzea v Praze. Po slavnostním otevření v roce 2018 se do obou budov na Václavském náměstí postupně začaly stěhovat expozice. V  historické budově objevíte letošní novinkuexpozici Dějiny! Ta zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů. Mezi rarity patří například nejstarší dochovaná soška hlavy Jana Žižky z roku 1515, horoskop Albrechta z Valdštějna nebo sádrový odlitek lebky Karla Hynka Máchy. Na zajímavou prohlídku pak můžete navázat návštěvou expozice Dějiny 20. století v Nové budově přibližuje dějiny českých zemí v letech 1914–2004.

Osobu zakladatele Československé republiky, T. G. Masaryka, vám připomene Lánské muzeum. Tady se seznámíte s Masarykem-státníkem, filozofem, ale i otcem rodiny. Nově zrekonstruované muzeum má v přízemí badatelnu, kavárnu, přednáškový sál pro koncerty, výstavy a malou expozici obce Lán. Na slavného rodáka díky muzejní expozici vzpomínají také v Hodoníně, kde se prezident narodil, a po naučné stezce TGM se můžete projít v Hustopečích.

památník VítkovModerním dějinám našeho státu je věnována multimediální expozice Národního památníku na Vítkově. V expozici uvidíte například poslední dopisy Milady Horákové a Heliodora Píky z vězení, osobní předměty spjaté s Janem Palachem, šachové figurky z chleba vězněného Milana Šimečky či psací stroj Pavla Tigrida. Expozice Laboratoř moci v podzemních prostorách Národního památníku, které byly vybudovány v 50. letech 20. století jako zázemí pro péči o mumifikované tělo Klementa Gottwalda, připomíná nejen jeho osobu, deformaci Památníku na mauzoleum, ale i komunistickou propagandu.
 

Připomínka období komunismu

Den boje za svobodu a demokracii 17. listopad evokuje události stále poměrně živé a také připomíná, že svoboda a demokratické hodnoty nejsou ani v dnešní době samozřejmostí. Pamětníci si mohou oživit své vzpomínky na dobu minulou třeba v muzeu komunismu v Praze, v bývalém komunistickém lágru Vojna u Příbrami nebo v originálním památníku národního odposlechu u Lipnice nad Sázavou. Skupina kameníků tu vytesala reliéf představující obří ucho, ústa a oči, a to na paměť špiclování za bývalého režimu.

oběti komunismuBývalá pozorovatelnu Státní bezpečnosti se nacházela ve věži chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze. Od roku 2020 je ve zvonici expozice bytu věžníka, nic méně výstup na věž a úžasný výhled vám odpoví, proč právě tady měla StB svou pozorovatelnu. Nedaleko samotné Kajky si určitě všimněte pomníku obětem komunismu, který najdete na Újezdě. Autorem pomníku je sochař Olbram Zoubek, na koncepci se podíleli také architekti Zdeněk Hölzl a Jan Kerel. Pomník tvoří zužující se schodiště. Stojí na něm sedm vyzáblých postav muklů, tedy mužů určených k likvidaci.

V Brně zajděte do tajného atomového krytu 10-Z v Husově ulici. Součástí je stylový Mléčný bar, kam můžete přijít na pravého "turka" nebo salát do papíru či jiné stalinistické, normalizační a válečné "speciality".
Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař – samouk Stanislav Rolínek.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Národní památník na Vítkově v Praze

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Hora Říp – symbol české národní historie

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka po stopách T. G. Masaryka v Hustopečích. 7 zastavení po městě, kterým chodil sám prezident Masaryk, ale také řada jeho předků. Na informačních tabulích jsou dobové fotografie a texty vysvětlující Masarykův vztah k určitému místu.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, neboť ten byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokní...

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.

Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Ve věži Chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze se nacházela pozorovatelna Státní bezpečnosti s názvem Kajka, která zde působila v letech 1952 – 1989. Dnes je zde rekonstruovaný byt věžníka, který spravuje Prague City Tourism.

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Na Den vzniku samostatného československého státu se veřejnosti otevírají jindy nepřístupná místa. Využijte příležitosti a navštivte Rezidenci primátora hl. m. Prahy, Škodovy salonky ve Škodově paláci, Senát ČR nebo budovu Magistrátu na Mariánském náměstí.

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Momenty dějin – spojovací tunel mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Momenty dějin – spojovací tunel mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Multimediální expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea se skládá ze tří projekcí, které zachycují zlomové okamžiky 20. století i postupnou proměnu města v souladu s naším poznáním, technologických rozvojem a modernizací dopravní infrastruktury.

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea

Nová expozice v Nové budově Národního muzea přibližuje dějiny českých zemí v letech 1914–2004. V expozici se nachází jak vzácné a unikátní exponáty, tak obyčejné předměty, které lidem usnadňovaly život. Součástí expozice je technologicky jedinečná „časozdviž“ i dětská herna.