!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kam za dějinami slavného českého národa?
Kam za dějinami slavného českého národa?
"> "> "> ">
Kultura

Kam za dějinami slavného českého národa?

Vydáno 22. října 2019
Na podzim si připomínáme několik důležitých události a osobností, které ovlivnily naši historii. Svatého Václava jsme už oslavili, čekají nás ale ještě státní svátky 28. října a 17. listopadu. Kam se vydat za místy, kde ožívá minulost českého národa?
Nejdříve si ponoříme pěkně hluboko do historie, do sféry bájesloví, kam patří samotná pověst o příchodu Čechů do Čech. Tu si prožijete přímo na místě jejím vzniku – na hoře Říp. V románské rotundě na jejím vrcholu je dnes umístěn Památník českého státu.
 
Patronem českého národa je svatý Václav. Jeho odkaz si připomeňte v rotundě svatého Petra a Pavla v Budči, kde měl mladý kníže získat vzdělání. Založena byla na konci 9. století přemyslovským knížetem Spytihněvem a jde tak o nejstarší stále fungující stavbu na území České republiky.
 
Ještě známější je samozřejmě Stará Boleslav, kde byla na údajném místě bratrovraždy založena bazilika sv. Václava. Mučednická smrt tohoto přemyslovského knížete přeměnila Starou Boleslav v nejstarší poutní místo v Česku.
 
Zbývá nám ještě místo posledního odpočinku oblíbeného světce. Katedrála sv. Víta, Vojtěcha a Václava na Pražském hradě se řadí mezi čelní duchovní symboly českého státu. Impozantní stavba v sobě ukrývá Svatováclavskou kapli s hrobem svatého Václava.
 

Ze středověku do moderní doby

Od středověku uděláme skok přes několik století a zaměříme se na události spojené se vznikem Československa. Moderním dějinám našeho státu je věnována multimediální expozice Národního památníku na Vítkově. Zajít sem můžete na zajímavou výstavu "Podkarpatská Rus – součást našich dějin", která zde bude otevřena až do února 2020. Uvidíte zde nejrůznější předměty z této oblasti (textil, sklo, dřevo, porcelán), včetně nejrůznějších legitimací, herbáře, alba z prvních tamních lyžařských závodů či deník z vojny.

Osobu zakladatele Československé republiky, T. G. Masaryka, si můžete připomenout v Lánském muzeu. Tady se seznámíte s Masarykem-státníkem, filozofem, ale i otcem rodiny. Na slavného rodáka díky muzejní expozici vzpomínají také v Hodoníně, kde se prezident narodil, a po naučné stezce TGM se můžete projít v Hustopečích.
 

Připomínka období komunismu

To 17. listopad evokuje události stále poměrně živé. Oživíte si je třeba v muzeu komunismu v Praze, v bývalém komunistickém lágru Vojna u Příbrami nebo v originálním památníku národního odposlechu u Lipnice nad Sázavou. Skupina kameníků tu vytesala reliéf představující obří ucho, ústa a oči, a to na paměť špiclování za bývalého režimu.

Bývalou pozorovatelnu Státní bezpečnosti můžete objevit ve věži chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze. Od letošního roku je ve zvonici nová expozice bytu věžníka, nic méně výstup na věž a úžasný výhled vám odpoví, proč právě tady měla StB svou pozorovatelnu. Nedaleko samotné Kajky si určitě všimněte pomníku obětem komunismu, který najdete na Újezdě. Autorem pomníku je sochař Olbram Zoubek, na koncepci se podíleli také architekti Zdeněk Hölzl a Jan Kerel. Pomník tvoří zužující se schodiště. Stojí na něm sedm vyzáblých postav muklů, tedy mužů určených k likvidaci.

V Brně zajděte do tajného atomového krytu 10-Z v Husově ulici. Součástí je stylový Mléčný bar, kam můžete přijít na pravého "turka" nebo salát do papíru či jiné stalinistické, normalizační a válečné "speciality".
Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Ve věži Chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze se nacházela pozorovatelna Státní bezpečnosti s názvem Kajka, která zde působila v letech 1952 – 1989. Dnes je zde rekonstruovaný byt věžníka, který spravuje muzeum hl. m. Prahy.

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Kam se v Praze 28. října podíváte zadarmo?

Na Den vzniku samostatného československého státu se veřejnosti otevírají jindy nepřístupná místa. Využijte příležitosti a navštivte Ministerstvo obchodu a průmyslu, Rezidenci primátora hl. m. Prahy, Škodovy salonky ve Škodově paláci, Obecní dům, Kramářovu vilu, Senát či Parlament ČR.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Muzeum se ve vile otevře v roce 2021.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami - jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

Památník Vojna Lešetice u Příbrami - jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.

Národní památník na Vítkově v Praze

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou vytesala skupina mladých kameníků téměř třímetrový reliéf představující obří ucho, ústa a oči - na paměť špiclování za bývalých režimů.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto zde byla vytvořena stálá expozice jemu věnovaná na území jeho rodiště. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, protože byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokního zámečku Masarykova muzea v Hodonín...

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav

Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav vzniklo roku 1960 sloučením do té doby samostatných dvou historicky významných měst. Brandýs zažíval dobu své slávy v období Habsburků, Stará Boleslav je nejstarším mariánským poutním místem v naší zemi, spojeným s mučednickou smrtí sv. Václava v roce 935.

Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Hora Říp - symbol české národní historie

Hora Říp - symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech - seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech - seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař - samouk Stanislav Rolínek.

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče

Naučná stezka po stopách T. G. Masaryka v Hustopečích. 6 zastavení po městě, kterým chodil sám prezident Masaryk, ale také řada jeho předků. Na informačních tabulích jsou dobové fotografie a texty vysvětlující Masarykův vztah k určitému místu.

Sametové tipy - oslavte státní svátek 17. listopadu

Sametové tipy - oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2019 si připomínáme 30. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod. Jednou ze stěžejních akcí bude otevření nové stálé expozice Národního muzea věnované českým a slovenským dějinám 20. století.

5 + 1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma

5 + 1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma

Zůstáváte na Den boje za svobodu a demokracii v Praze? Přinášíme několik tipů na aktivity, které můžete podniknout, aniž byste tím zatížili rodinný rozpočet. K návštěvě láká mimo jiné den otevřených dveří Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, mimořádně zpřístupněný Jelení příkop nebo zdarma otevřené expozice Národní galerie či Muzea hlavního města Prahy. V centru města si navíc užijete spoustu "sametových" akcí oslavující letošní 30. výročí listopadové revoluce 1989.