Úvod > Co chcete dělat? > Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze
Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Kaštan
Přidat foto
Příroda

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.
Tato terasová barokní zahrada italského typu byla pro Jana Josefa hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu, vybudována u Vrtbovského paláce v letech 1715 – 1720. Autorem návrhu je František Maxmilián Kaňka. Sochařskou výzdobu zahrady vytvořil Matyáš Bernard Braun. Na zdařilém díle se podílel také Václav Vavřinec Reiner, od kterého můžete obdivovat především fresku na klenbě sala terreny.

Na rozdíl od zahrady, která si udržela barokní stav bez větších změn, prošel Vrtbovský palác i v následujících obdobích výraznými úpravami. V letech 1990 – 1998 prošla zahrada velkou rekonstrukcí. Nyní je ve vlastnictví Hlavního města Prahy, údržbu a správu pak zajišťuje firma Casus Direct Mail a.s. Vrtbovská zahrada, která je jako nemovitá kulturní památka I. stupně zapsaná na seznamu UNESCO, je přístupná z Karmelitské ulice na Malé Straně v Praze.

Zahrada také rozšířila řady exotických opeřenců v obří voliéře ve spodní části kaskádovité zahrady, která nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na historické centrum města.

Nejznámější a nejoblíbenější akce, které jsou zde pořádány, jsou zahradní slavnosti – garden party. Upořádat lze i jiná slavnostní nebo přátelská setkání, tiskové konference,odborné semináře apod. Dále zahrada nabízí večerní prohlídky při slavnostním osvětlení či komorní koncerty pro uzavřenou soukromou společnost. V Galerii, která je součástí Vrtbovské zahrady, je možné uspořádat výstavy uměleckých děl. Od roku 2000 se zde konají pravidelně výstavy děl současných i zahraničních umělců.

Reprezentativní prostory zahrady lze využít pro různé společenské akce.

Vrtbovská zahrada