!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou
Památky

Socha pro Josefa Toufara v Zahrádce u Ledče nad Sázavou

Sochu pro Josefa Toufara najdete v kostele sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde byla odhalena v den výročí knězova umučení komunistickou státní bezpečností. Národní památkový ústav sochu dostal darem od předního českého sochaře Olbrama Zoubka.
Olbram Zoubek, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů současnosti, se rozhodl vyjádřit svou úctu a obdiv knězi z Vysočiny, oběti komunistického režimu v Československu. Slavný sochař ve svých 90 letech vytvořil bronzovou figurativní sochu pro Pátera Josefa Toufara a rozhodl se věnovat ji Národnímu památkovému ústavu pro kostel v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, kde Josef Toufar působil v letech 1940-1948.
 
Obec Zahrádka byla vysídlena a zaplavena v letech 1963-1975 při výstavbě vodní nádrže Švihov – Želivka. Jediným pozůstatkem někdejší živé obce zůstal památný kostel sv. Víta, který je nyní pod správou Národní památkový ústav.
 
Zahrádka se díky daru Olbrama Zoubka stala dalším místem spjatým s rostoucím zájmem o osudy Pátera Josefa Toufara. NPÚ se společně se svými partnery v nejbližších letech postará o dokončení restaurování kostela a jeho zpřístupnění veřejnosti.
 
Socha byla slavnostně odhalena 25. února 2017, v den 67. výročí Toufarova umučení a 69. výročí komunistického puče v Československu.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Kouty – odpočinek uprostřed lesů

Hotel Kouty – odpočinek uprostřed lesů

Ledeč nad Sázavou, Vysočina
Hotel Luna

Hotel Luna

Kouty, Vysočina
Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Dolní Město, Vysočina
Tree house Stvořidla

Tree house Stvořidla

Světlá nad Sázavou, Vysočina