Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Póly metropole – nejvzdálenější body hlavního města
Zdroj foto: prazska.drbna.cz
Zážitky

Póly metropole – nejvzdálenější body hlavního města

Víte, kde hledat póly Prahy, tedy nejvzdálenější body hlavního města? Označení těchto kót provedl Magistrátní Institut plánování a rozvoje (IPR Praha). Vydejte se za nimi na sever, jih, východ a západ.
Na nejvzdálenějších místech metropole najdete betonové sloupky označující tyto body, které mohu být cílem netradičního výletu. Novou atrakci určuje katastrální hranice mezi Prahou a Středočeským krajem. Jestliže vám v žilách koluje alespoň trochu dobyvatelské a objevitelské krve, vyrazte za dobrodružstvím.

Severní pól Prahy (nejsevernější bod)
Sloup označený písmenem S se nachází na jihovýchodním okraji obce Hovorčovice. Přesný bod je na konci Veleňské ulice před světlem železničního přejezdu blíže k Hovorčovicím.
GPS: 50.1773689N, 14.5270792E
 
Jižní pól Prahy (nejjižnější bod)
Jižní pól se nachází zhruba 200 metrů od severovýchodního okraje obce Vrané nad Vltavou. Ze všech čtyř polů Prahy jde o nejfrekventovanější místo, protože tudy vede oblíbená cyklostezka A2. Bod je ovšem také ze všech nejfotogeničtější – obklopuje ho krásná scenérie skalnatých svahů přírodní rezervace Zvolská homole.
GPS: 49.9419000N, 14.3955631E
 
Východní pól Prahy (nejvýchodnější bod)
Najít východní pól PrahyKlánovickém lese v části Vidrholec pár set metrů od Úval bude trochu obtížnější. Sloupek se sice nachází 50 metrů východně od zelené turistické značky, ale leží v hustém mlází, které komplikuje přesnost GPS navigace.
GPS: 50.0871931N, 14.7062503E
 
Západní pól Prahy (nejzápadnější bod)
Přesný západní pól je jako jediný veřejnosti nepřístupný, protože je za plotem přísně střeženého areálu Letiště Václava Havla Praha. Betonový sloupek s popiskem tedy byl umístěn zhruba 100 metrů od skutečné západní hranice hlavního města. Dovede vás tam polní blátivá cesta, na níž odbočíte ze silnice K Amazonu u starého hřbitova.
GPS: 50.1039211N, 14.2252289E

Čertovský večer

Zveme vás na čertovský večer do Pivovarského dvora v Chýně. Začátek v 17:00 hod.
Chýně, Středočeský kraj

Mikulášské exkurze na Letišti Praha

Oblíbené exkurze s Mikulášem, čerty i anděly na Letišti Praha – Terminál 3. Připraveny jsou i dárky, návštěva pekla i fotokoutek. Exkurze probíhají od 15 hod., projedete se po letišti, uvidíte Starty a přistání, zastávka na Hasičské stanici, kde se nachází peklo s čerty. Kdo absolvuje,dostane diplom
Praha 6, Praha

Retro Silvestr 2023 – poslední pařba roku

Zveme vás na poslední arkádovou pařbu roku 2023! Silvestr totiž nemusí být jen nuda u televize nebo bloumání kolem podniků, kde zuří oslavy s hektolitry alkoholu. Pojďte se u nás vrátit do časů, kdy staré barevné videohry vládly světu a toužilo po nich každé druhé dítko.
Červený Újezd, Středočeský kraj

Adventní benefiční koncert pro Leontinku

V Anežském klášteře zahrají a zazpívají hudebníci se zrakovým hendikepem Ráchel Skleničková, Eva Blažková, Bogdan Prudkyi a vokální trio Makabara. Jako speciální host Jako speciální host vystoupí KrisKros a capella.
Praha 6, Praha

Betlémy 2023 – Kostel sv. Martina v Řepích

Novodobé figurky betléma neznámého původu věnoval v roce 1992 kostelu P. Wagner. Novodobé sádrové figurky z devadesátých let 20. století byly v roce 2020 nahrazeny za umělecky hodnotné, zhotovené v Itálii.
Praha 17, Praha

Mikulášské radovánky v Řepích

Mikuláš opět přijde do řepské Sokolovny a bude nadělovat...
Praha 17, Praha

Silvestr – Praha Řepy

Silvestr 2023 v Sokolovně Řepy – hraje DJ Jára, tanec, zábava, slosování vstupenek.
Praha 17, Praha

Výroční 25. řepský bál

Výroční 25. řepský bál – chybět nebude bohatá tombola, volba královny a krále plesu, hraje skupiny NEXTBAND.
Praha 17, Praha

Aktivity v okolí

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

V bezprostřední blízkosti letiště se můžete podívat na přílety a odlety letadel. Umožňují to vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice. Z vyhlídek je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.
Hostivice, Středočeský kraj

Relax studio Hostivice

Zvolit si u nás můžete solárium, masáže nebo některou z dalších služeb.
Hostivice, Středočeský kraj

Letiště Praha – letadla, letecký provoz a exkurze na letišti

Letiště Praha je místem, kde můžete načerpat atmosféru dálek a poznání. Exkurze vás seznámí se současným provozem, leteckými společnostmi a s různými typy letadel. Máte příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou.
Praha 6, Praha

Tvrz Litovice

Tvrz je mohutná třípatrová podsklepená budova s gotickým charakterem. Zajímavá je souměrnost oken při pohledu z hlav­ních místností i z venku a rozvržení hmoty objektu. Dokonalá je také kvalita kamenických prací.
Hostivice, Středočeský kraj

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

V bezprostřední blízkosti letiště se můžete podívat na přílety a odlety letadel. Umožňují to vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice. Z vyhlídek je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.
Kněževes, Středočeský kraj

Ptačí pozorovatelna na břehu Litovického rybníka v Hostivicích

Litovický rybník je součástí přírodní památky Hostivické rybníky. Nachází se ve Středočeském kraji, nedaleko západní hranice hlavního města Prahy. Hlavním důvodem ochrany této lokality je řada hnízdících i celoročně zde žijících ptáků.
Hostivice, Středočeský kraj

Solná jeskyně Hostivice

Solná jeskyně má blahodárné účinky na tělo i duši. Pomáhá řešit problémy horních a dolních cest dýchacích, kožní onemocnění, určité druhy alergií, štítné žlázy, revma, poruchy imunity u dětí i dospělých.
Hostivice, Středočeský kraj

Zámek Hostivice

Hostivický zámek byl postaven v letech 1689 – 1697 jako jednopatrová raně barokní stavba. Do současné podoby dvoupatrové budovy s centrální halou procházející od prvního patra až po střešní nástavec byl přestavěn v letech 1732 – 1734.
Hostivice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Budweiser Budvar a Kavárna Caffè l’attesa – odpočinek na letišti

Na dohled obou letištních terminálů letiště v Praze Ruzyni můžete využít chvilky posezení v Restaurantu Budweiser Budvar nebo ve vedlejší Kavárně Caffè l’attesa. Obě zařízení nabízí služby pro pohodlné cestování – wifi free a obrazovka s odlety a přílety všech leteckých spojů.
Praha 6, Praha

Hostivický statek a naučná stezka Hostivické rybniky

Restaurace je součástí komplexu Hostivický statek a nachází se v samém centru obce Hostvice na Husově náměstí
Hostivice, Středočeský kraj

Pivovarský Dvůr Chýně – pivo vařené před vašimi zraky

První český restaurační minipivovar Pivovarský Dvůr Chýně byl uveden do provozu na podzim roku 1992. Celý objekt, ve kterém se pivovar nachází, byl dříve součástí hospodářských budov kláštera a sloužil k chovu dobytka.
Chýně, Středočeský kraj

Číčovický dvůr – folklór kousek za Prahou

Restaurace s folklorním programem v jedinečných prostorách selského statku Čičovický dvůr se nachází jen 5 km od letiště Ruzyně (15 minut na metro Dejvická). V prostředí z dob našich předků nabízí klasickou českou i slovenskou kuchyni. Přijeďte si odpočinout a uvolnit se!
Číčovice, Středočeský kraj

Dvůr Hoffmeister Číčovice – za jídlem, odpočinkem i koňmi

Vypřáhněte, užijte si klidu a pohody a pochutnejte si v naší rustikální umělecké gurmánské restauraci. Milovníci koní mohou navštívit naše stáje a děti se projet na poníkovi.
Číčovice, Středočeský kraj

Restaurace V Polích Malé Čičovice

Domácí, pohodová atmosféra, romantický interiér, klidné prostředí a především famózní kuchyně, která vychází z těch nejlepších receptů našich babiček – to je restaurace penzionu V Polích, která figuruje na seznamu TOP restaurací Maruerova výběru Grand restaurant.
Číčovice, Středočeský kraj

Restaurace Dívčí skok v Šárce

Restaurace Dívčí skok se nachází nedaleko koupaliště Divoká Šárka, zhruba na půl cesty od konečné tramvaje na Evropské a Jenerálkou. V nabídce je jednoduché občerstvení a alkoholické i nealkoholické nápoje.
Praha 6, Praha

Penzion Větrný mlýn – ubytování v Praze

Vyražte na výlet do Prahy a ubytujte se v krásném penzionu Větrný mlýn. Příjemné a klidné prostředí, bohatá snídaně, dobré spojení do centra města. Ubytování v Praze nemusí být jen v činžáku – objevte Penzion Větrný mlýn – ubytování v klidné části Praha 6.
Praha 6, Praha