Úvod > Co chcete dělat? > Dům Radost na Žižkově se střešní vyhlídkou
Památky

Dům Radost na Žižkově se střešní vyhlídkou

Dům Radost na Žižkově, známý také jako Dům odborových svazů, nabízí nevšední výhled ze své střechy. Pro veřejnost je zde otevřeno v sezóně tj. od dubna do konce září. Konají se zde i kulturní akce.
Více než 40 let byl prostor s vyhlídkou uzavřený, přestože záměr architektů ze 30. let byl opačný – střechu navrhli jako pobytovou. Od roku 2019 je však možné díky novým majitelům nemovitosti, střešní vyhlídku domu Radost navštívit. Jedná se o dvaapadesátimetrovou funkcionalistickou budovu ze třicátých let minulého století, již se mezi lidmi přezdívalo kachlíkárna - podle jejího obložení světlými keramickými deskami. Z jedné strany se vám nabídne krásný atypický pohled na dolní část Žižkova a Vítkov. Z druhé se zas můžete kochat výhledem na téměř celou Prahu. Jako na dlani budete mít i Pražský hrad. Střecha domu Radost je otevřená v letní sezóně každý týden od středy do pátku, v odpoledních hodinách.
 
Místo s unikátní vyhlídkou nabízí vstup zdarma, zájemci se mohou těšit také na pravidelné kulturní vyžití. Noví majitelé domu u pouhého zpřístupnění střechy neskončí. Ve spodní části domu Radost vzniknou ateliéry pro umělce, moderně vybavené kino nebo coworkingová kavárna.
 

Z historie domu Radost

Dům odborových svazů vznikl původně jako Všeobecný penzijní ústav v letech 1932 až 1934. Přestože městské regulační požadavky v té době vyžadovaly blokový půdorys, vznikla stavba s křížovým půdorysem, která si díky obložení keramickými deskami vysloužila lidovou přezdívku „kachlíkárna“. Kromě faktu, že severní a západní křídlo měly mít každé osm pater, východní a jižní dokonce třináct, byla stavba ve své době unikátní i pro výši svých nákladů, které se vyšplhaly na více než 60 milionů tehdejších korun. V budově vybavené velice moderním a důmyslným ventilačním systémem a chlazením se nacházelo 700 kanceláří, přilehlá dvě křídla pak sloužila obytným účelům.
 
Díky výšce 52 metrů bývá budova označována za první pražský mrakodrap. Od roku 1968 je budova, postavená podle projektu architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka, památkově chráněná. V současnosti ji tvoří 31 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy, z toho 12 tisíc metrů čtverečních kanceláří. V nižších objektech na sever a na jih z ulic Seifertova a U Rajské zahrady je několik bytových jednotek.
 
V roce 1951 budovu přebrala Ústřední rada odborů, v roce 1990 byl dům převeden z majetku ROH do majetku nově ustavených odborů. Roku 2018 koupil téměř nevyužívanou nemovitost na náměstí Winstona Churchilla podnikatel Vítězslav Vala, zakladatel společnosti Siko. Projekt Radost chce po letech chátrání proměnit žižkovskou „kachlíkárnu" v živý prostor otevřený umění, kreativitě a novým nápadům.