Úvod > Co chcete dělat? > Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí
Příroda

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí

Nadějská rybniční soustava patří mezi nejkrásnější přírodní lokality Třeboňska. Základ soustavy tvoří rybníky Naděje, Skutek, Víra, Láska a Dobrá vůle. Založil ji Jakub Krčín v letech 1577–1579, dokončena byla v poslední čtvrtině 19. století.
Budete-li na Třeboňsku, a pojedete-li z obce Klec (cca 3 km na západ od Lomnice n. Lužnicí) směrem na Val, nemůžete minout krásnou lokalitu s řadou rybníků půvabných názvů, které se říká Nadějská rybniční soustava.

Základem této rybniční soustavy jsou původní Krčínovy rybníkyNaděje, Skutek a Potěšil nedaleko obce Klec. Všechny rybníky této soustavy jsou naháněny stokou zvanou Potěšilka, která byla vedena z řeky Lužnice ještě před stavbou rybníka Rožmberka. Celá Nadějská soustava byla doplněna řadou menších rybníků v éře Josefa Šusty v poslední čtvrtině 19. století, mezi které patří např. rybníky Víra, Láska, Dobrá Vůle, Blaník, Měkký, Strakatý, Rod, Horák a další. Rybníkář Josef Šusta založil tyto malé rybníčky hlavně pro výrost plůdku a násad.

Mezi rybníky prochází cyklotrasa č. 1034 Greenway, po které se můžete projet na kole či projít pěšky a obdivovat zdejší přírodní krásy.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 20. 8. 2021
15.11.
17.11.
Výlov Bošileckého rybníka

Výlov Bošileckého rybníka

Dynín, Jižní Čechy
11.10.
14.10.
Výlov rybníka Rožmberk 2021

Výlov rybníka Rožmberk 2021

Třeboň, Jižní Čechy
10.10.
Podzimní Ševětínský trh pod kostelem

Podzimní Ševětínský trh pod kostelem

Ševětín, Jižní Čechy
21.7.
30.9.
František PON. Obrazy

František PON. Obrazy

Třeboň, Jižní Čechy