Úvod > Česká nej > Zeměpisné > Staňkovský rybník - nejdelší a nejhlubší rybník v ČR
Zeměpisné

Staňkovský rybník – nejdelší a nejhlubší rybník v ČR

Šest kilometrů dlouhý rybník o obvodu 25 km má celou řadu nej – jedná se o nejdelší a nejhlubší rybník u nás (hloubka u hráze cca 16 m). Staňkovský má také nejdelší obvod rybníka a největší objem vody v naší republice.
Nedaleko obce Staňkov u hranice s Dolními Rakousy, v nadmořské výšce 469 m n.m., leží Staňkovský rybník. Založil ho v roce 1550 Mikuláš Ruthard z Malešova na Kostěnickém potoce. Hráz rybníka je 25 m vysoká a hloubka vody u hráze je asi 14 – 16 m. Hloubka u hranic je 7 m.

Svou rozlohou, 241 ha, patří na 7. místo v ČR, ale objemem vody je to největší rybník v ČR (6,6 mil. m³). Šest kilometrů dlouhý rybník o obvodu 21 km odvodňuje 124 km čtverečních sběrného území.

Pláže jsou travnaté či písčité, většinou s pozvolným vstupem do vody. Takřka celý břeh obklopují lesy, v nichž roste spousta borůvek, brusinek a hub. Některé části rybníka byly označeny jako ekologicky cenné či celoročně hájené, a proto na místech označených zákazem rybolovu se rybařit nesmí.
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Nedaleko Chlumu u Třeboně se při státní hranici ČR a Rakouska rozprostírá na území CHKO Třeboňsko hladina Staňkovského rybníka. Rozlohou sedmý největší rybník v ČR vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova.

Autocamp Oasa Staňkov – první ekologický kemp v ČR se širokou nabídkou sportovních aktivit

Autocamp Oasa Staňkov – první ekologický kemp v ČR se širokou nabídkou sportovních aktivit

Dvouhektarový kemp vám umožní strávit dovolenou přímo na břehu Staňkovského rybníka, který je u nás nejdelší a zároveň má největší objem vody. Jako první v České republice byl Autocamp OASA v Jižních Čechách oceněný Ekoznačkou EU.