!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova
Příroda

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova se skládá ze dvou velkých rybníků – Nového Vdovce, Ženicha a malého lesního rašeliniště. Unikát představuje jedinečná hráz okolo Ženicha, která ho obepíná v celé jeho délce a je nejdelší rybniční hrází u nás.
Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova se nachází v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko zhruba 5 km severovýchodně od Třeboně. Skládá se ze dvou velkých rybníkůNového Vdovce (74 ha) a Ženicha (78 ha).

Oba rybníky, Ženich a Nový Vdovec, které jsou oddělené hrází, byly přírodní rezervací vyhlášeny v roce 1994 a zaujímají rozlohu 202,80 ha. Rybníky mají mnoho zalesněných ostrovů a členité břehy. Raritou je hráz rybníka Ženich, která je dlouhá cca 3500 m, která ho obepíná v celé jeho délce a je nejdelší rybniční hrází u nás. Okolí křižuje řada umělých kanálů a mezi rybníky vede červena turistická značka z Třeboně do Stráže nad Nežárkou.

Dalším unikátem je hnízdiště kormorána velkého, spatřit lze i orla mořského. Zvláště při migracích se tady shlukuje obrovské množství ptactva. V okolí roste množství starých dubů, z flóry patří k nejcennějším ďáblík, rosnatka a bublinatka, z fauny vydra, moudivláček nebo volavky.

Rezervace je pohodlně dostupná ze silnice Stara Hlína – Stříbřec (vede tudy i naučná stezka Okolo Třeboně), pěšky po červené značce z Třeboně.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Fantazie Třeboň

Penzion Fantazie Třeboň

Třeboň, Jižní Čechy
Penzion U kostela Mláka

Penzion U kostela Mláka

Novosedly nad Nežárkou, Jižní Čechy
Ubytování U Draka v Třeboni

Ubytování U Draka v Třeboni

Třeboň, Jižní Čechy