Úvod > Co chcete dělat? > Kamenný most přes rybník Vítek
Památky

Kamenný most přes rybník Vítek

Kamenný most s pěti oblouky postavil Josef Rosenauer za knížete J. Schwarzenberga v roce 1781. Do roku 1988 po něm vedla silnice z Třeboně do Staré Hlíny, v současné době je využíván pouze chodci a cyklisty.
Kamenný most přes rybník Vítek, mezi obcemi Nová a Stará Hlína nedaleko Třeboně, dal v roce 1781 postavit kníže Jan Schwarzenberg. Nejstarší zmínka o vsi Hlína (Stará Hlína a Nová Hlína) pochází z roku 1331 a pak z roku 1366, v roce 1537 ves získalo město Třeboň. Velké změny nastaly při stavbě rybníka Rožmberk (1584 – 1590), kdy vody zaplavily velkou část pozemků, bývalou tvrz (její základy jsou nyní zčásti ukryty pod hladinou rybníku Vítek, který vznikl v 80. letech 19. století oddělením od rybníka Rožmberk) i trasu tzv. Moravské cesty z Třeboně do Jindřichova Hradce a dál na Moravu. Zatopení obchodní cesty donutilo formanské vozy zatopenou oblast objíždět širokým obloukem až kolem Lomnice nad Lužnicí. Proto již Jakub Krčín z Jelčan přikročil k nápravě a v roce 1594 dal postavit dřevěný most, dlouhý 902 metrů. Další dřevěný most nedaleko byl postaven v roce 1604. Oby mosty bývaly často ničeny povodněmi a znovu obnovovány.
 
V roce 1741, kdy byla Třeboň v souvislosti s válkami o rakouské dědictví obsazena Francouzi, nechal velitel francouzské posádky mosty zničit, aby zkomplikoval přístup habsburské armádě. Neustálým obnovám dřevěných mostů udělalo přítrž až postavení mostů zděných, jeden z kamenných kvádrů, druhý z lomového kamene. Zasloužili se o to Schwarzenberkové, kterým Stará Hlína již od roku 1660 patřila. V roce 1781 dali postavit pětiobloukový most přes záplavové území ramena rybníku Rožmberk (nynější rybník Vítek) a v roce 1799 čtrnáctiobloukový (118 metrů dlouhý) přes Lužnici (Starou řeku).
 
Jeho stavitelem byl inženýr Josef Rosenauer, projektant známého Schwarzenberského plavebního kanálu na Šumavě. Jedná se o kamenný historický most o pěti klenbách. Dříve byl součástí silnice I/34, která je cca od roku 1988 vedena po souběžné přeložce. Dnes slouží pouze pro pěší a cyklisty. Při povodni v létě 2002 byl podemlet pilíř mezi třetí a čtvrtou klenbou, obě klenby se prolomily a zřítily do vody. Projekt na rekonstrukci musel být vytvořen s přihlédnutím ke stáří mostu. Pro rekonstrukci musel být použit původní materiál a vzhled se musel maximálně přiblížit vzhledu původnímu. V současnosti je most chráněn jako technická památka.
 

Most přes Vítek ve filmu

Kamenný most si oblíbili filmaři – právě z něho byla do vody vysypána sůl z celého království v pohádce Byl jednou jeden král nebo shozen král s princeznou v pohádce Z pekla Štěstí. Objevil se i ve filmu Všichni moji blízcí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021
11.10.
14.10.
Výlov rybníka Rožmberk 2021

Výlov rybníka Rožmberk 2021

Třeboň, Jižní Čechy
6.9.
20.11.
Dobrý ročník

Dobrý ročník

Třeboň, Jižní Čechy
21.7.
30.9.
František PON. Obrazy

František PON. Obrazy

Třeboň, Jižní Čechy
25.9.
Svatováclavské slavnosti v Třeboni

Svatováclavské slavnosti v Třeboni

Třeboň, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Fantazie Třeboň

Penzion Fantazie Třeboň

Třeboň, Jižní Čechy
Ubytování U Draka v Třeboni

Ubytování U Draka v Třeboni

Třeboň, Jižní Čechy
Penzion U Zlaté stoky

Penzion U Zlaté stoky

Třeboň, Jižní Čechy