Úvod > Kam pojedete? > Jihočeský kraj > Třeboňsko > Lomnice nad Lužnicí

Lomnice nad Lužnicí

Naděje, Láska a Víra jsou názvy tří rybníků Nadějské rybniční soustavy u Lomnice nad Lužnicí. Při toulkách po okolí objevíte další rybníky s krásnými jmény, například Dobrou Vůli, Krajinu, Překvapil, Blaník, Měkký, Strakatý, Skutek, Rod, Horák, Krčín či Ptačí Blato.

Lomnice nad Lužnicí a její památky

Mezi historické památky Lomnice nad Lužnicí patří radnice na náměstí a kostel sv. Jana Křtitele na severozápadním okraji města, postavený po požáru v roce 1358; starší svatyně v těchto místech nepochybně existovala ještě před založením hradu. O rok později založil Vilém mladší z Landštejna, vyšehradský probošt a nejvyšší kancléř Českého království, hradní kapli Božího těla a sv. Petra a Pavla. Lomnický hrad byl zbořen už v 15. století, ale kaple přetrvala dodnes jako kostel sv. Václava.
 

Nad Lužnicí nebo nad rybníky?

Ačkoli se v názvu města objevuje Lužnice, její tok se vine 2,5 km daleko; pro Lomnici podobně jako pro celé Třeboňsko má větší význam Nadějská rybniční soustava a další rybníky, které v okolí začaly vznikat již v 15. století. Rozkvět rybníkářství je spojený především se jménem Jakuba Krčína z Jelčan, který Lomnicku vtiskl zvlášť ráz jezerní krajiny. Menší rybníky uprostřed lesů od Klece až k Vlkovu téměř splývají v jednu vodní plochu, přerušovanou jen úzkými hrázemi a alejemi dubů.
 

K rybníkům vede naučná stezka s rozhlednou

Na západním okraji Lomnice v Zámecké ulici přímo u Zlaté stoky nad maličkým rybníkem Jordán začíná naučná stezka Velký Lomnický. Měří celkem 6,5 km, má 15 stanovišť a kolem rybníka Vydýmač vede po březích Zlaté stoky až k rybníku Velký Lomnický. Součástí některých stanovišť jsou posezení a atrakce pro děti, u rybníka stojí vyhlídková věž a pozorovací kryt na vodě. Jižně od města u rybníka Velký Tisý, který byl dostavěn jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505, se rozkládá národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý.

Turistická informační centra


Akce

Hradišťan a Jiří Pavlica na festivalu U Zlaté stoky

Hradišťan a Jiří Pavlica budou hosty folklorního festivalu U Zlaté stoky.
Lomnice nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Aktivity

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý na Třeboňsku

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý patří k nejvýznačnějším rybničním rezervacím v ČR. Oblast je evidována i v rámci světové organizace UNESCO jako biosférická rezervace.
Lomnice nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Velký Lomnický rybník

Jeden z rybníků v CHKO Třeboňsko. Kolem vede naučná stezka, je zde vybudována i rozhledna k pozorování vodního ptactva.
Lomnice nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Rybník Velký Tisý

Rybník Velký Tisý, který je nejvýznamnější částí rezervace, byl dostavěn jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505 a při jeho stavbě se poprvé objevilo jméno Štěpánka Netolického.
Lomnice nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Lomnici nad Lužnicí

Na místě dnešního kostela existovala starší svatyně nepochybně ještě před lokací městečka i vznikem hradu.
Lomnice nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Naučná stezka Velký Lomnický

Naučná stezka Velký Lomnický měří celkem 6,5 km a má 15 stanovišť. 1. etapa byla zrealizována v roce 2001, tehdy měla 12 stanovišť a délku 5,4 km. Její nevýhodou však bylo, že nevytvářela okruh a návštěvníci tak museli projít celou trasu tam i zpět, což částečně snižovalo její atraktivitu.
Lomnice nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Stará radnice v Lomnici nad Lužnicí

Budova historické radnice se nachází v severovýchodní části náměstí 5. května. Je zařazena do seznamu nemovitých kulturních památek. Patří mezi zajímavé radniční budovy v Čechách.
Lomnice nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Penzion U Radnice v Lomnici nad Lužnicí na Třeboňsku

Penzion u Radnice najdete v centru královského města Lomnice nad Lužnicí, pouhých 8 km od Třeboně. V blízkém okolí ubytování najdete spoustu kulturních a přírodních zajímavostí.
Lomnice nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Rožmberky po jižních Čechách z hradu Rožmberk do Vyššího Brodu

Výlet po stopách rodu Rožmberků nemůže začít jinde než tam, kde byli doma a kde vybudovali své malé království: v jižních Čechách. Ačkoli rod vymřel už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází rožmberské růže i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.
po stopách rodu Rožmberků, Na hrady a zámky

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO

Letní Český Krumlov aktivně i relaxačně

Perlu nejen Jihočeského kraje, ale celé země snad každý z nás aspoň jednou navštívil. Věděli jste však, že se v Českém Krumlově dá kromě památek vyrazit i za kulturou nebo kde si dát čerstvé ryby? To a mnohem více prozradil ve svém tipu na víkend ředitel CzechTourism Jan Herget, který o tomto městě říká, že je jedno z nejkrásnějších na světě.
Výlet po Českém Krumlově a okolí, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.
selské baroko na jihu Čech, Cesty krajinou