Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Jan Zrzavý: malíř, který miloval a maloval Vysočinu i Bretaň
#světovéČesko a Jan Zrzavý: malíř, který miloval a maloval Vysočinu i Bretaň
"> "> "> "> ">
Kultura

#světovéČesko a Jan Zrzavý: malíř, který miloval a maloval Vysočinu i Bretaň

  • Vydáno22. února 2021
Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou a narodil se před 130 lety v Okrouhlici na Vysočině: Jan Zrzavý, malíř a ilustrátor a představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. S portálem Kudy z nudy se vypravíme do míst, kde žil, kde na něj dodnes vzpomínají i tam, kde to měl rád.

Jan Zrzavý nacházel inspiraci na cestách po světě

Moře střech a skutečné moře na dvou oblíbených místech Jana Zrzavého: Malá Strana v Praze a výhled z La Pointe du Raz na majáky a ostrov Ile-de-Sein v Bretani.
 
Praha - Malá Strana
La Pointe du Raz
Úžasná a plná zážitků je jen samotná procházka po pražských bytech Jana Zrzavého – a to počítáme jen ty v historickém centru. První samostatný podnájem měl v Černínské ulici na Novém Světě; bylo to jen pár kroků od Loretánského náměstí, kde se prý cítil jako v ráji. Na konci první světové války se přestěhoval na Malou Stranu, do domu U Nejsvětější Trojice v zastrčené Šporkově ulici na Jánském vršku, do maličkého bytu ve třetím patře bez elektřiny. Poslední pražskou adresou, kde prožil bezmála dvacet let, pak byl dům U Pelikána na Zámeckých schodech. Poznáte ho na první pohled, na budově je památník s bustou.
Během života vystřídal Jan Zrzavý několik bydlišť, vždy se ale rád vracel na rodnou Vysočinu. Proslavil ji mnoha obrazy a kresbami a stala se pro něj trvalým zdrojem inspirace. Kdo chce skutečně slavného malíře poznat, musí se zkrátka vypravit tam, odkud pocházel: na Havlíčkobrodsko.
 

Jan Zrzavý: kouzelník, který uměl namalovat duši

Plachý a uzavřený, skromný, tvrdošíjný, pokorný, prchlivý i dobrosrdečný, důvěřivý i podezíravý, vše v jednom: tak na slavného malíře a ilustrátora Jana Zrzavého vzpomínají jeho příbuzní i další rodáci z Okrouhlice. Právě tam se 5. listopadu 1890 narodil jako šesté dítě v rodině řídícího učitele Jana Zrzavého a jeho ženy, učitelky Vilemíny. Budova bývalé školy stojí prakticky na břehu Sázavy, je na ní pamětní deska s bustou a informační panel.

Učení mu moc nešlo; střídal školy a postupně studoval v Havlíčkově Brodě, v Kutné Hoře, Přibyslavi a nakonec na stavební průmyslovce v Brně. Protože vážně onemocněl a hrozilo, že jeho život bude krátký, otec mu povolil do té doby zapovězená studia malířství. V Praze pak vystřídal několik škol včetně ateliéru Františka Ženíška a Umělecko-průmyslové školy, poprvé se setkal s díly francouzských impresionistů, občas studoval a hodně maloval.

Na Akademii se pokoušel dostat celkem čtyřikrát, ale neúspěšně – a tak se stejně jako mnozí další slavní malíři stal samoukem. Dodejme, že velmi úspěšným: byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Umělecké besedy, desítky let spolupracoval na scénických výpravách s Národním divadlem v Praze a několik let také působil jako profesor malby a kompozice na katedře výtvarné výchovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, v roce 1966 byl jmenován národním umělcem. Těžké nemoci z mládí ho nakonec nedohnaly: dožil se šestaosmdesáti let a téměř do konce života pilně pracoval. Zemřel 12. října 1977 v Praze.
 

Vysočina Jana Zrzavého: Okrouhlice a Krucemburk

Rodnou Okrouhlici měl Jan Zrzavý tak rád, že sem až do konce života jezdíval na sezónní pobyty; podkrovní byt s ateliérem měl v budově pošty, kde jej připomíná pamětní deska. Slavný obraz Okrouhlice z roku 1960 je chloubou Galerie výtvarného umění v Chebu.

Jeho srdečním místem ale byl Krucemburk, kam jezdíval na prázdniny k dědečkovi. Ten se také jmenoval Jan, a protože Janů bylo v rodině Zrzavých příliš, museli je rozlišovat: krucemburskému dědečkovi se proto říkalo Krásný Jan. Jediný, kdo žádné přízvisko nepotřeboval, byl budoucí malíř, díky svému umění snadno rozlišitelný od všech dalších Janů a Jeníků. Z jeho obrazů známe i krucemburské náměstí; dnes nese jeho jméno a Jana Zrzavého připomíná rovněž pamětní síňinformačním centru a pamětní deska s umělcovou bustou. Je na ní nápis: Narodil jsem se v Okrouhlici, ale za svoje pravé rodiště pokládám Krucemburk. Jan Zrzavý.

Právě tady je také pochovaný, na hřbitově u kostela sv. Mikuláše a podle svého přání pod kostelní věží, prý proto, aby dobře viděl na hodiny. Náhrobek původně stál nad hrobem jeho matky a bratra v Čáslavi, sem byl přenesen dodatečně. Autorem výtvarné podoby hrobu byl sám Zrzavý.
 

Pětkrát o Janu Zrzavém

  • V Okrouhlici před několika lety vytyčili poznávací naučnou stezku Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého; okruh vede do Lipnice nad Sázavou a zpět. Na začátku října se tu také pravidelně pořádá Jeníkova špacírka, turistický pochod a cyklistický výlet Vysočinou.
  • Jan Zrzavý byl celý život obklopen knihami; četl česky a francouzsky, miloval například romány Julese Verna, Waltera Scotta a Julia Zeyera. Jeho jemné pastely řadu knih doprovázely, například Erbenovu Kytici, Máchův Máj, pohádky či Dělníky moře od Victora Huga.
  • 130 let od umělcova narození připomene výstava knižních ilustrací v nově postavené Krajské knihovně VysočinyHavlíčkově Brodě. Nebojte se, neuteče vám: je připravena a čeká na své první návštěvníky, jakmile to situace dovolí. Je to jen pár kilometrů od rodné Okrouhlice, a tak můžete návštěvu obou míst spojit do jediného výletu na Vysočinu.
  • Obrazy Jana Zrzavého mají obrovskou cenu: například obraz Královna moří se na loňské aukci v Praze prodal za 22 milionů korun. Zrzavého rozměrná tempera na překližce z konce 40. let se původně měla jmenovat Zlatá kráska a loď v popředí měla být potažena plátkovým zlatem, ale nakonec drahý kov nahradila zářivě oranžová barva.
  • Pro obrazy, na kterých jsou lodě a bárky kotvící v přístavu anebo vytažené na pláži s obřími balvany v okolí, nacházel Jan Zrzavý inspiraci na cestách po světě. Měl malý domek v Paříži a miloval Bretaň. S jeho jménem jsou spojeny malé přístavy Camaret, Kermel, La Fret a Locranon. Ikonickým místem je rovněž La Pointe du Raz, Konec Evropy aneb skalnatý ostroh trčící do Atlantiku, věčně obklopený burácejícími vlnami. Odtud Jan Zrzavý vídal majáky a Ile-de-Sein, oblíbený ostrov s rybářskou vsí. Z jeho obrazů poznáte, jak vypadala kdysi, než zpustla a nakonec zase ožila jako exkluzivní letní sídlo boháčů.
Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí

Havlíčkův Brod je starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Město leží na na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny. Městem a jeho okolím vede více než deset turistických a naučných stezek.

Bývalý panský špýchar v Krucemburku

Bývalý panský špýchar v Krucemburku

Bývalý panský špýchar v Krucemburku na Havlíčkobrodsku z 2. poloviny 17. století se řadí mezi nejstarší a nejzajímavější budovy v obci. Stavba se nachází u Městeckého potoka v místech bývalé středověké tvrze.

Pamětní síň Jana Zrzavého

Pamětní síň Jana Zrzavého

Pamětní síň významného českého malíře Jana Zrzavého, který je pohřben na nedalekém hřbitově u kostela na náměstí Jana Zrzavého v Krucemburku na Vysočině. Jan Zrzavý byl významný avantgardní malíř a scénograf.

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Nový Svět – kout, kde v Praze se čas zastavil

Nový Svět – kout, kde v Praze se čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

České muzeum výtvarných umění v Praze

České muzeum výtvarných umění v Praze

Muzeum spravuje jednu z nejkvalitnějších sbírek českého moderního umění. Ve sbírce muzea nechybějí skvosty od Alfonse Muchy, Antonína Slavíčka, Josefa Čapka, Emila Filly, Františka Tichého, Jiřího Koláře a dalších předních českých výtvarných umělců.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a je to největší sbírkotvorná galerie v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie zaujímá specifické místo v síti českých galerií, neboť se jako jediná v republice specializuje na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku vzniklou po roce 1918.

Městská obrazárna  – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Městská obrazárna – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Naučná stezka Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého

Naučná stezka Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého

Dvaadvacet kilometrů dlouhá stezka vznikla jako poděkování a pocta velkému rodákovi a jako dárek všem, jimž může přinést alespoň malé obohacení jejich života. Stezka začíná v Okrouhlici, povede vás přes Vadín, Krásnou Horu, Lipnici, Babice a Olešnici zpátky do Okrouhlice.