Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Jan Zrzavý: malíř, který miloval a maloval Vysočinu i Bretaň
Kultura

#světovéČesko a Jan Zrzavý: malíř, který miloval a maloval Vysočinu i Bretaň

  • Vydáno22. února 2021
Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou a narodil se před 130 lety v Okrouhlici na Vysočině: Jan Zrzavý, malíř a ilustrátor a představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. S portálem Kudy z nudy se vypravíme do míst, kde žil, kde na něj dodnes vzpomínají i tam, kde to měl rád.

Jan Zrzavý nacházel inspiraci na cestách po světě

Moře střech a skutečné moře na dvou oblíbených místech Jana Zrzavého: Malá Strana v Praze a výhled z La Pointe du Raz na majáky a ostrov Ile-de-Sein v Bretani.
 
Praha - Malá Strana
La Pointe du Raz
Úžasná a plná zážitků je jen samotná procházka po pražských bytech Jana Zrzavého – a to počítáme jen ty v historickém centru. První samostatný podnájem měl v Černínské ulici na Novém Světě; bylo to jen pár kroků od Loretánského náměstí, kde se prý cítil jako v ráji. Na konci první světové války se přestěhoval na Malou Stranu, do domu U Nejsvětější Trojice v zastrčené Šporkově ulici na Jánském vršku, do maličkého bytu ve třetím patře bez elektřiny. Poslední pražskou adresou, kde prožil bezmála dvacet let, pak byl dům U Pelikána na Zámeckých schodech. Poznáte ho na první pohled, na budově je památník s bustou.

Během života vystřídal Jan Zrzavý několik bydlišť, vždy se ale rád vracel na rodnou Vysočinu. Proslavil ji mnoha obrazy a kresbami a stala se pro něj trvalým zdrojem inspirace. Kdo chce skutečně slavného malíře poznat, musí se zkrátka vypravit tam, odkud pocházel: na Havlíčkobrodsko.
 

Jan Zrzavý: kouzelník, který uměl namalovat duši

Plachý a uzavřený, skromný, tvrdošíjný, pokorný, prchlivý i dobrosrdečný, důvěřivý i podezíravý, vše v jednom: tak na slavného malíře a ilustrátora Jana Zrzavého vzpomínají jeho příbuzní i další rodáci z Okrouhlice. Právě tam se 5. listopadu 1890 narodil jako šesté dítě v rodině řídícího učitele Jana Zrzavého a jeho ženy, učitelky Vilemíny. Budova bývalé školy stojí prakticky na břehu Sázavy, je na ní pamětní deska s bustou a informační panel.

Učení mu moc nešlo; střídal školy a postupně studoval v Havlíčkově Brodě, v Kutné Hoře, Přibyslavi a nakonec na stavební průmyslovce v Brně. Protože vážně onemocněl a hrozilo, že jeho život bude krátký, otec mu povolil do té doby zapovězená studia malířství. V Praze pak vystřídal několik škol včetně ateliéru Františka Ženíška a Umělecko-průmyslové školy, poprvé se setkal s díly francouzských impresionistů, občas studoval a hodně maloval.

Na Akademii se pokoušel dostat celkem čtyřikrát, ale neúspěšně – a tak se stejně jako mnozí další slavní malíři stal samoukem. Dodejme, že velmi úspěšným: byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Umělecké besedy, desítky let spolupracoval na scénických výpravách s Národním divadlem v Praze a několik let také působil jako profesor malby a kompozice na katedře výtvarné výchovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, v roce 1966 byl jmenován národním umělcem. Těžké nemoci z mládí ho nakonec nedohnaly: dožil se šestaosmdesáti let a téměř do konce života pilně pracoval. Zemřel 12. října 1977 v Praze.
 

Vysočina Jana Zrzavého: Okrouhlice a Krucemburk

Rodnou Okrouhlici měl Jan Zrzavý tak rád, že sem až do konce života jezdíval na sezónní pobyty; podkrovní byt s ateliérem měl v budově pošty, kde jej připomíná pamětní deska. Slavný obraz Okrouhlice z roku 1960 je chloubou Galerie výtvarného umění v Chebu.

Jeho srdečním místem ale byl Krucemburk, kam jezdíval na prázdniny k dědečkovi. Ten se také jmenoval Jan, a protože Janů bylo v rodině Zrzavých příliš, museli je rozlišovat: krucemburskému dědečkovi se proto říkalo Krásný Jan. Jediný, kdo žádné přízvisko nepotřeboval, byl budoucí malíř, díky svému umění snadno rozlišitelný od všech dalších Janů a Jeníků. Z jeho obrazů známe i krucemburské náměstí; dnes nese jeho jméno a Jana Zrzavého připomíná rovněž pamětní síňinformačním centru a pamětní deska s umělcovou bustou. Je na ní nápis: Narodil jsem se v Okrouhlici, ale za svoje pravé rodiště pokládám Krucemburk. Jan Zrzavý.

Právě tady je také pochovaný, na hřbitově u kostela sv. Mikuláše a podle svého přání pod kostelní věží, prý proto, aby dobře viděl na hodiny. Náhrobek původně stál nad hrobem jeho matky a bratra v Čáslavi, sem byl přenesen dodatečně. Autorem výtvarné podoby hrobu byl sám Zrzavý.
 

Pětkrát o Janu Zrzavém

  • V Okrouhlici před několika lety vytyčili poznávací naučnou stezku Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého; okruh vede do Lipnice nad Sázavou a zpět. Na začátku října se tu také pravidelně pořádá Jeníkova špacírka, turistický pochod a cyklistický výlet Vysočinou.
  • Jan Zrzavý byl celý život obklopen knihami; četl česky a francouzsky, miloval například romány Julese Verna, Waltera Scotta a Julia Zeyera. Jeho jemné pastely řadu knih doprovázely, například Erbenovu Kytici, Máchův Máj, pohádky či Dělníky moře od Victora Huga.
  • 130 let od umělcova narození připomene výstava knižních ilustrací v nově postavené Krajské knihovně VysočinyHavlíčkově Brodě. Nebojte se, neuteče vám: je připravena a čeká na své první návštěvníky, jakmile to situace dovolí. Je to jen pár kilometrů od rodné Okrouhlice, a tak můžete návštěvu obou míst spojit do jediného výletu na Vysočinu.
  • Obrazy Jana Zrzavého mají obrovskou cenu: například obraz Královna moří se na loňské aukci v Praze prodal za 22 milionů korun. Zrzavého rozměrná tempera na překližce z konce 40. let se původně měla jmenovat Zlatá kráska a loď v popředí měla být potažena plátkovým zlatem, ale nakonec drahý kov nahradila zářivě oranžová barva.
  • Pro obrazy, na kterých jsou lodě a bárky kotvící v přístavu anebo vytažené na pláži s obřími balvany v okolí, nacházel Jan Zrzavý inspiraci na cestách po světě. Měl malý domek v Paříži a miloval Bretaň. S jeho jménem jsou spojeny malé přístavy Camaret, Kermel, La Fret a Locranon. Ikonickým místem je rovněž La Pointe du Raz, Konec Evropy aneb skalnatý ostroh trčící do Atlantiku, věčně obklopený burácejícími vlnami. Odtud Jan Zrzavý vídal majáky a Ile-de-Sein, oblíbený ostrov s rybářskou vsí. Z jeho obrazů poznáte, jak vypadala kdysi, než zpustla a nakonec zase ožila jako exkluzivní letní sídlo boháčů.
Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – české i evropské umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a je to největší sbírkotvorná galerie v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie zaujímá specifické místo v síti českých galerií, neboť se jako jediná v republice specializuje na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku vzniklou po roce 1918.

Pamětní síň Jana Zrzavého

Pamětní síň Jana Zrzavého

Pamětní síň významného českého malíře Jana Zrzavého, který je pohřben na nedalekém hřbitově u kostela na náměstí Jana Zrzavého v Krucemburku na Vysočině. Jan Zrzavý byl významný avantgardní malíř a scénograf.

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí

Havlíčkův Brod je starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Město leží na na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny. Městem a jeho okolím vede více než deset turistických a naučných stezek.

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Naučná stezka Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého

Naučná stezka Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého

Dvaadvacet kilometrů dlouhá stezka vznikla jako poděkování a pocta velkému rodákovi a jako dárek všem, jimž může přinést alespoň malé obohacení jejich života. Stezka začíná v Okrouhlici, povede vás přes Vadín, Krásnou Horu, Lipnici, Babice a Olešnici zpátky do Okrouhlice.

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Bývalý panský špýchar v Krucemburku

Bývalý panský špýchar v Krucemburku

Bývalý panský špýchar v Krucemburku na Havlíčkobrodsku z 2. poloviny 17. století se řadí mezi nejstarší a nejzajímavější budovy v obci. Stavba se nachází u Městeckého potoka v místech bývalé středověké tvrze.

Městská obrazárna  – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Městská obrazárna – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Další aktuality

Telč, město šťastných lásek a památka UNESCO

Městem šťastných lásek nazval Telč ve stejnojmenném románu spisovatel František Kožík – a městem šťastných lásek se může stát i pro vás. Máte rádi staré automobily, pohádky a památky UNESCO? Pak se s portálem Kudy z nudy vydejte na výlet do Telče.
Kraj Vysočina | Památky

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě se jede již tento víkend!

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 12. do 14. května 2023. Do třídenního programu je vloženo celkem osm samostatných závodů od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody živě přenáší také sportovní kanál ČT Sport.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem

Technické muzeum v Brně připravilo další akc jejímž cílem je poznávání mimobrněnských památek muzea hravou a názornou formou. Akce Za kováři na Šlakhamr proběhne na této technické památce na Vysočině v sobotu 6. května 2023 od 10 do 17 hodin. Jako vždy se zde můžete těšit na oblíbené ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
Kraj Vysočina | Kultura

Tip na výlet do Brtnice: za dílem významného designéra a architekta Josefa Hoffmanna

Bez Josefa Hoffmanna by současný design a architektura nebyly tím, čím jsou. Umělec, který zásadním způsobem ovlivnil podobu vídeňské moderny, se narodil v Brtnici u Jihlavy. V jeho rodném domě dnes sídlí muzeum. Muzeum zpřístupňuje i zahradu, kde se návštěvníci mohou v horkých letních dnech občerstvit či si zde zapůjčit elektrokola. V Brtnici také vznikla naučná stezka Po stopách Josefa Hoffmanna, kterou je možné jít pěšky či projekt na kole.
Kraj Vysočina | Kultura

Zámek Telč zve na prohlídkový okruh, který představí obytné místnosti posledních majitelů zámku

Zámek Telč se na konci dubna otevřel turistům. Na památce však stále probíhá celková rekonstrukce a proto je možné navštívit pouze II. prohlídkový okruh. Opravuje se už třetí sezonu, dokončení prací památkáři plánují na začátek letních prázdnin.
Kraj Vysočina | Památky

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Na své si na Vysočině přijdou rodiny s dětmi, aktivní turisté i ti, co touží po adrenalinu. Přírodu a tradiční památky, skvosty zapsané na seznamu UNESCO, zoologickou zahradu v Jihlavě či westernové městečko Šiklův mlýn při deštivém počasí můžete vyměnit za originální a dosud málo známe cíle, kde navíc nezmoknete.
Kraj Vysočina | Životní styl

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zájímavých a neobjevených míst, například:: do Muzea Moravské Budějovice, Chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou nebo do Rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Kraj Vysočina | Památky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda