!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Havlíčkův Brod a okolí
Havlíčkův Brod a okolí
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Havlíčkův Brod a okolí

Havlíčkův Brod je starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Město leží na na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny.
Pokud zavítáte do Havlíčkova Brodu, nenechte si ujít stálou expozici v Muzeu Vysočiny věnovanou spisovateli, novináři, vlastenci, jedné z nejvýznamnějších osobností českého národa, Karlu Havlíčku Borovskému. Město má zajímavou historii, řadu památek a příjemnou atmosféru náměstí. Zajímavostí je sportovní komplex v Kotlině, zasazený do přírodní scenérie staletého parku Budoucnost. Okolo řeky Sázavy je budována cyklotrasa. Pokud se vydáte některou z cyklotras do okolí Havlíčkova Brodu, neminete některou z dalších zajímavých památek Vysočiny jako např. hrad Lipnice nad Sázavou či zámek v Chotěboři.


Lipnice nad Sázavou
Hrad Lipnice nad Sázavou byl založen na počátku 14. století. Mezi významné vlastníky patřili i Jan Lucemburský, páni z Lipé či Karel IV. Při prohlídce hradu můžete zhlédnout zbrojnici, expozici kamenných kachlů z 15. a 16. století, hradní kapli či rozsáhlé sklepní prostory s bývalou hodovní síní a 30 m hlubokou studnou s rumpálem. Součástí hradu je také velká věž s nádherným výhledem na okolí. V domku pod hradem se nachází památník spisovatele Jaroslava Haška, ve kterém J. Hašek žil. Spisovatel je pochován na starém lipnickém hřbitově. V okolních lomech jsou navštěvovány pozoruhodné kamenné reliéfy - Bretschneiderovo ucho a Ústa pravdy.

Zámek Chotěboř
Raně barokní zámek Chotěboř s prvky italské architektury pochází z počátku 18. století. Na zámku je umístněna historicko-vlastivědná expozice Chotěboř náš domov, která podává výklad o historickém vývoji města do roku 1945. Další expozice Osobnosti Chotěboře seznamuje návštěvníky s nejvýznamnějšími osobnostmi města a expozice Okresní hejtmanství Chotěboř prezentuje region bývalého Okresního hejtmanství se zaměřením k historii jednotlivých obcí. K sídlu náleží také zámecká kaple Nejsvětější Trojice, která se zachovala v původním stavu s bohatou štukovou výzdobou z poloviny 18. století a překrásný anglický park v chráněné krajinné oblasti v povodí řeky Doubravy.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020
22.7.
24.7.
Sázavafest 2021

Sázavafest 2021

Světlá nad Sázavou, Vysočina
9.12.
Anna K.

Anna K.

Chotěboř, Vysočina
1.7.
11.7.
Festival fantazie 2021 v Chotěboři

Festival fantazie 2021 v Chotěboři

Chotěboř, Vysočina
6.11.
Martin Dvořák a hosté

Martin Dvořák a hosté

Humpolec, Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina
Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina
Pivovar Havlíčkův Brod

Pivovar Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina
Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina