!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, ožije Havířením
Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, ožije Havířením
"> "> "> "> ">
Zážitky

Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, ožije Havířením

Vydáno 17. června 2019
Centrem regionu Vysočina, který náleží k ekologicky nejzachovalejším územím České republiky, je Jihlava. Město se může pochlubit cenným historickým jádrem a zajímavým historickým podzemím, je tu rovněž muzeum Vysočiny a zoologická zahrada. Rozsáhlé lesy s množstvím značených turistických tras jsou ideálním místem k procházkám a výletům. Ve dnech 21. - 23. červen 2019 se bude v Jihlavě konat tradiční Jihlavské havíření.
Jihlavské HavířeníTradiční jihlavský havířský průvod Havíření, bude letos největší v dějinách Jihlavy! Velkolepé 23. setkání havířských měst a obcí proběhne od pátku 21. do neděle 23. června. Průvod letos obohatí přes pětadvacet delegací a šest set havířů z hornických měst z celé republiky. Vysočinská metropole ožije nejen slavnostními průvody, ale také hudbou na čtyřech scénách, divadly, pouličními happeningy, dobročinným během nebo tradiční poutí.

HavířeníJihlava tento rok oslaví svoji hornickou minulost ve velkém stylu. Setkání hornických měst a obcí přivede na Havíření přes šest set hostů z celé republiky a jihlavští havíři se tak chystají předvést v unikátním světle. A to doslova. V pátek 21. června totiž bude tradiční havířský průvod vyrážet až po setmění ve světle loučí a luceren. Půjde také po nové trase, z náměstí okolo Brány Matky Boží, parkem za kinem Dukla a okolo Gymnázia Jihlava. Slavnostní procesí navíc cestou narazí na obří loutku havíře, která průvod doprovodí až do jihlavského pivovaru, kde bude stát hlavní scéna oslav.

Není to pouhá podívaná na překrásné kostýmy jednotlivých postav. Je to především alegorie někdejšího bohatství, krásy a slávy královského města Jihlavy. Jednotlivé postavy představují řadu profesí souvisejících s dolováním a mají své stálé místo v hierarchii, která se dodržuje dodnes. Ale je to také svátek všech občanů města a velký den pro děti, které tím, že představují některou z historických postav, získávají ke svému městu neobyčejný vztah.
 

Přes třicet kapel, divadel a atrakcí

HavířeníBěhem akce bude na čtyřech scénách probíhat hudební program pro posluchače nejrůznějších hudebních žánrů. Návštěvníci si mohou vybrat z více než dvaceti kapel a určitě budou nejen poslouchat, ale také zpívat a tančit. Na programu jsou například kapely Zatrestband, Žlutý pes, Queenie, Naďa Urbánková a Bokomara, Nezmaři se Symfonickým orchestrem ZUŠ Jihlava, The Shots, YoYo Band, Jarret, Funny Fellows, Bee Band a mnoho dalších. Starší ročníky ocení scénu vyhrazenou pouze dechové hudbě v Parku Gustava Mahlera.

Kozí taxiSetkání havířů je letos také obohacené o pestrý doprovodný program. Děti se mohou těšit na Pohádkovou louku a na nedělní pouť u kostela svatého Jana Křtitele. Tam budou k vidění nejen pohádky od známých pouličních komediantů, jako jsou Víťa Marčík, Studio Dell'Arte, kejklíř Vojta Vrtek nebo Divadlo Cylindr, ale také řada atrakcí pro děti jako je vyřezávaný kolotoč, samoobslužné kozí taxi a loutky v nadživotní velikosti od divadla Tejp. Během Havíření se také v historickém centru města uskuteční charitativní Běh pro Bárku, kterým budou zájemci moci podpořit fungování charitního domácího hospice Bárka.
Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Jihlavské Muzeum Vysočiny nabízí návštěvníkům expozici věnovanou archeologickým nálezům z kraje a kamenným artefaktům ze sbírek muzea, od září 2014 byly otveřeny nově zrestaurované expozice věnované živé přírodě. Nové jsou expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu.

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zahrada je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.