Úvod > Aktuality > Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, ožije Havířením
Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, ožije Havířením
"> "> "> "> ">
Zážitky

Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, ožije Havířením

  • Vydáno18. června 2021
Centrem regionu Vysočina, který náleží k ekologicky nejzachovalejším územím České republiky, je Jihlava. Město se může pochlubit cenným historickým jádrem a zajímavým historickým podzemím, je tu rovněž muzeum Vysočiny a zoologická zahrada. Rozsáhlé lesy s množstvím značených turistických tras jsou ideálním místem k procházkám a výletům. Ve dnech 18. – 20. červen 2021 se bude v Jihlavě konat tradiční Jihlavské havíření.
Jihlavské HavířeníTradiční jihlavský havířský průvod Havíření letos nastartuje kulturní dění v Jihlavě! Velkolepé 24. setkání havířských měst a obcí proběhne od pátku 18. do neděle 20. června. Vysočinská metropole ožije o víkendu kromě průvodů havířů také na spoustu kulturního programu ve Smetanových sadech. Přijedou například Voilà!, Bára Hrzánová, Circus Problem, Zatrestband, The 6 fireballs, Epydemye, Nezmaři a ZUŠ Jihlava, Víťa Marčík a mnozí další.

Průvody půjdou městem v pátek 21:00, v sobotu v 16:00 a v neděli v 9:00 hodin ke kostelíku svatého Jána, kde bude následovat tradiční Pouť. Trasu bude mít oba dny stejnou, z náměstí okolo Brány Matky Boží, poté do parku za kinem Dukla až na hlavní scénu oslav do Smetanových sadů.

HavířeníNení to pouhá podívaná na překrásné kostýmy jednotlivých postav. Je to především alegorie někdejšího bohatství, krásy a slávy královského města Jihlavy. Jednotlivé postavy představují řadu profesí souvisejících s dolováním a mají své stálé místo v hierarchii, která se dodržuje dodnes. Ale je to také svátek všech občanů města a velký den pro děti, které tím, že představují některou z historických postav, získávají ke svému městu neobyčejný vztah.
 

Přes dvacet kapel a divadel

HavířeníProgram ve stínu stromů ve Smetanových sadech bude probíhat v pátek už od 16:00 a v sobotu od 14:00. V pátek tu pohodovou atmosféru odstartují Voilá a Bára Hrzánová s Mariem Bihárim. Večer vyvrcholí koncertem Zatrestbandu a swingovými The 6 Fireballs. V sobotu se pak bude střídat nálada folková v podání Epy De Mye a Nezmarů s filharmonií jihlavské ZUŠ, a ska-punková v podání kapel Circus Problem a Sto Zvířat.

Vedle koncertů se můžete těšit na pouliční divadelníky, stánkové městečko s nejrůznějšími dárky a hlavně s nejrůznějšími dobrotami od místních podnikatelů jako je Snová zmrzlina, pekárna Veselo, čajovna Kuba a Pařízek, radniční Restaurace, nebo pivovar Madcat.

neděli pak havíři vyjdou naposledy a to hned ráno v 9:00 v menším počtu od ZŠ Křížova po ulici Srázná až ke kostelíku svatého Jana Křitele. Po slavnsotní mši v 9:30 tu budou celý den k vidění pohádky a koncerty, k ochutnání dobroty, jejichž koupením přispějete havířskému průvodu na fungování, a také nejrůznější výtvarné a rukodělné dílny.
Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Jihlavské Muzeum Vysočiny nabízí návštěvníkům expozici věnovanou archeologickým nálezům z kraje a kamenným artefaktům ze sbírek muzea, od září 2014 byly otveřeny nově zrestaurované expozice věnované živé přírodě. Nové jsou expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.