Úvod > Aktuality > Jemnice zažije opět historické slavnosti Barchan
Jemnice zažije opět historické slavnosti Barchan
"> "> ">
Zážitky

Jemnice zažije opět historické slavnosti Barchan

Vydáno 16. června 2021
Míst, kde se můžete zblízka podívat na historické slavnosti, bitvy, poutě a festivaly nabízí portál Kudy z nudy celou řadu. Někde se bude bojovat za spravedlnost a čest, jinde za slávu nebo lásku, další bitvy zase připomenou historické události ze středověku, z časů Velkomoravské říše anebo z dob před sto lety. Znáte ale Jemnici na Vysočině?
Od pátku 18. do pondělí 21. června 2021 se v Jemnici, městečku na Vysočině jihovýchodně od Dačic, konají velkolepé slavnosti. Každý rok se tu v červnu po svátku sv. Víta (15. 6.) pořádají slavnost se zvláštním názvem Barchan. Říká se, že patří mezi nejstarší v Čechách a na Moravě, protože se o ní psalo už v roce 1713 a rozhodně nešlo o žádnou novinku!
 

Na Barchan do Jemnice

Barchan JemniceProgram Barchanu se točí kolem závodu čtyř poslů, které král Jan Lucemburský v roce 1312 vyslal za svou ženou Eliškou Přemyslovnou. Sám prý vytáhl proti loupeživým rytířům a královnu svěřil do péče měšťanů v dobře opevněné Jemnici. Chudá královna odměnila posly dobrých zpráv jen tím, co měla. První dostal barchetový náprsník, který vyšívala pro svého muže, druhý šátek, třetí punčochy a čtvrtý věnec.

Barchan začíná letos v pátek 18. června v podvečer průvodem a vyvěšením barchanického a městského praporu na radnici. Purkmistr pak otevírá tržnici a mazhauzy k pořádání slavnosti.
 

Hlavním dnem slavností je tradičně sobota

BarchanHlavní program se odehrává v sobotu 19. června; Jemnici probouzí průvod bubenic a trubačů, do města přijíždí král s doprovodem a odpoledne se koná tradiční běh o barchan. Slavnost vyvrcholí před zámkem, kde královna odmění posly tradičními dary; nechybí ani stará řemesla, divadelní scénky, dobové písně a tance, průvod s pochodněmi, ohňostroj a nedělní svatovítská pouťová mše v lipovém háji u kostela sv. Víta.

V odpoledních hodinách přijíždí král Jan se svou družinou do opevněného města. Královna poděkuje Jemničanům za jejich pohostinství a slíbí jim, že na ně král nezapomene a odmění je za věrné služby rozsáhlými privilegii. Královský pár pak odjíždí z Jemnice za doprovodu pestrého průvodu historických postav. Velký průvod se vydá ze zámku přes náměstí k sokolovně.

Na slavnosti bude vypraven i zvláštní vlak z Moravských Budějovic do Jemnice. V sobotu pojede z Moravských Budějovic v 8:30, 12:32, 15:55, 18:30, 20:40 a 23:10, odjezd z Jemnice je pak stanoven na 7:00, 11:00, 14:50, 17:00, 20:00 a 22:30 hodin. Ve vlaku bude zařazen historický vůz z trati Vídeň – Bratislava
z roku 1912.
Zámek Jemnice

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.