!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zaniklá obec Zadní Zvonková
Památky

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.
Zadní Zvonková leží na pravém břehu Lipna. Samotný název vznikl až po 2. světové válce, zatím co obec s původním německým názvem Glöckelberg zanikla. Dnes téměř zaniklou obec tvořily ještě po 2. světové válce dvě části - Přední Zvonková a Zadní Zvonková. Rozlehlá ves Zadní Zvonková byla po odsunu Němců odsouzena k zániku a zůstal po ní pouze zdevastovaný kostel. Podobný osud postihl i Přední Zvonkovou. Zatímco Zadní Zvonková byla zcela zničena, Přední Zvonková "přečkala" období totalitního zřízení. Přitom ještě ve 40. letech 20. století měla Zvonková s přilehlými osadami cca 1 500 obyvatel.

Ze Zadní Zvonkové se do konce 20. století dochovalo pouze torzo kostela svatého Jana Nepomuckého z konce 18. století. Koncem 19. století byl novogoticky přestavěn, ve druhé polovině 20. století však, podobně jako řada dalších objektů v bývalém pohraničním pásmu, propadl zkáze. Až na přelomu 20. a 21. století byl rekonstruován, opraven a znovu vysvěcen. Zvelebení se dočkal i sousední hřbitov.
 
Zvonková je významný turistický cíl pro cyklisty, ale i běžkaře. Jednak díky rozsáhlé síti cyklotras a lyžařských běžeckých tras, a také díky přitažlivým cílům na rakouské straně. Přístup do obce umožňuje přívoz přes Lipno z Horní Plané a silnička, po které mohou z Bližší Lhoty do Zvonkové dojet i motorizovaní návštěvníci. Do Bližší Lhoty se lze dostat i po silnici z Nové Pece. Pěší turisty dovede z Bližší Lhoty do Zvonkové trasa zelené a modré turistické značky s napojením na červenou v bývalé Zadní Zvonkové.
 
Do zvonkové jezdíval na letní dovolenou Johannes Urzidil (1896–1970), německy píšící spisovatel, básník, esejista a historik umění, který se přátelil s Franzem Kafkou, Franzem Werfelem, Janem Zrzavým, Egonem Erwinem Kischem a dalšími umělci. Po Urzidilovi je pojmenována planetka 70679 Urzidil, která byla objevena v roce 1999 na hvězdárně Kleť astronomy Janou a Milošem Tichým. Mezi nejvýraznější osobnosti Zadní Zvonkové patří také páter Engelmar Unzeitig. Byl to veliký nepřítel nacismu a na to také doplatil. V roce 1945 zemřel v koncentračním táboře v Dachau.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
1.5.
Zahájení jachtařské sezóny

Zahájení jachtařské sezóny

Lipno nad Vltavou, Jižní Čechy
24.4.
25.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Knížecí cesta Lipno

Apartmány Knížecí cesta Lipno

Horní Planá, Jižní Čechy
Natali Bistrárna v Horní Plané

Natali Bistrárna v Horní Plané

Horní Planá, Jižní Čechy
Café bistro Kynutá buchta Horní Plané

Café bistro Kynutá buchta Horní Plané

Horní Planá, Jižní Čechy
Kemp u Kukačků

Kemp u Kukačků

Horní Planá, Jižní Čechy