Úvod > Aktuality > Nová naučná stezka v Třebíči propojuje památky UNESCO
Nová naučná stezka v Třebíči propojuje památky UNESCO
">
Památky

Nová naučná stezka v Třebíči propojuje památky UNESCO

  • Vydáno29. května 2013
Nová naučná stezka v Třebíči s názvem Po stopách opatů a rabínů, která propojuje místní památky UNESCO, bude slavnostně otevřena 30. května v 15 hodin.
Bazilika sv. Prokopa v TřebíčiNaučná stezka Po stopách opatů a rabínů propojuje všechny památky UNESCO, které v Třebíči najdete. Prostřednictvím tištěného průvodce s orientačním plánem a značek, lemujících trasu teď milovníci historie s přehledem trefí z Karlova náměstí do židovské čtvrti, na židovský hřbitov, k bazilice sv. Prokopa i do zámeckého areálu. Pokud se navíc po absolvování trasy prokáží razítky ze všech tří informačních center, dostanou malý dárek jako upomínku na návštěvu Třebíče.

První slavnostní prohlídky, která proběhne ve čtvrtek 30. května 2013 a začne 15:00 hodin před infocentrem na Karlově náměstí (Národní dům), se kromě dětí z DDM Třebíč, sličných průvodkyň a všech malých i velkých místních zájemců možná zúčastní i světově proslulé celebrity – fotbalisté Maradona a Ronaldo, herci Catherine Zeta Jones, Michael Douglas, Bolek Polívka, Hana Maciuchová a Oldřich Kaiser, režisér Jiří Menzel, zpěváci Ewa Farna a Vašek Noid Bárta, moderátoři Adéla Banášová, Jan Kraus a Karel Šíp.
Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

V Třebíči se projdete naučnou stezkou Po stopách opatů a rabínů, která propojuje místní památky – baziliku sv. Prokopa a židovské město se hřbitovem – zapsané do seznamu UNESCO.

Třebíčský židovský hřbitov

Třebíčský židovský hřbitov

Na židovském hřbitově se nachází spousta rozličných náhrobků dokumentujících svým výtvarným pojetím vývoj židovského náhrobního kamene až do 40. let 20. století ve všech rozmanitých formách, od renesance přes baroko, až po klasicismus.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu ještě stavěly chrámy podobné spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.