Úvod > Aktuality > Sáňkování v Praze: Petřín, Riegrovy sady i terény na okraji města
Sáňkování v Praze: Petřín, Riegrovy sady i terény na okraji města
">
Zimní sporty

Sáňkování v Praze: Petřín, Riegrovy sady i terény na okraji města

  • Vydáno12. ledna 2017
Když v Praze napadne dostatek sněhu na to, aby se dalo sáňkovat, je to skoro příležitost pro slavnostní oblečení a oslavné fanfáry. Letos se zima konečně vydařila a ani portál Kudy z nudy na nic nečeká: zkrátka přinášíme pár tipů, kde si v těchto dnech nejlíp zajezdíte na bobech a na sáňkách.
Věřte nebo ne, premiéra lyžování v Česku se odehrála právě v Praze. Došlo k ní před 130 lety a prvním lyžařem byl nadšený průkopník sportu Josef Rössler-Ořovský, když společně s bratrem v noci z 5. na 6. ledna 1887 sjeli Václavské náměstí.
 

Všichni na Petřín!

Bratři tehdy nechtěli za denního světla budit veřejné pohoršení. Dnes by jistě šlo o vydařený happening, ale bez ohledu na nedostatek sněhu v centru Prahy je sjezd Václavského náměstí kvůli autům, kolejím, zábradlím a obrubníkům technicky nemožný. Daleko lepší tip je Petřín; hlavní sanice je na svahu nad dětským hřištěm Seminářská zahrada. Pokud máte tramvajenku, nahoru na svah vás opakovaně a bez problémů vyveze petřínská lanovka, ale přes půl kilometru dlouhý svah protínají sypané a udržované cesty a je tu také dost stromů. Kratší svahy můžete najít v zahradě Kinských na jižním úbočí Petřína.
 

Zimní ráje: Riegrovy sady a Vítkov

Několik svahů a svážků nabízejí Riegrovy sady, rozsáhlý park na Vinohradech s několika svahy a pěknými výhledy na Prahu. Navíc tu najdete Mlíkárnu, vyhlídkový pavilon s kavárnou. Tip pro starší a pokročilé: jděte si sem zabobovat nebo zasáňkovat až večer, kdy už rodiče zaženou menší děti domů, bývá tu volněji.

Skvěle se jezdí také na Vítkově, a to na svahu na žižkovské straně přímo nad ústím Žižkovského tunelu. Pozor, kopec je opravdu hodně strmý, pozvolnější a kratší terény najdete u Ohrady, kde směrem k památníku míří ulice Pražačka, a to mezi Pražačkou a Kališnickou ulicí. Dobře si zajezdíte i na Parukářce, kde na rozdíl od jiných parků není tolik stromů, anebo v rokli u Okrouhlíku jižně od stanice metra Ládví.

Kratičké svážky najdete také ve Stromovce a na Letné, ale počítejte s tím, že jsou opravdu jen pro prcky, kterým stačí jen mírný sklon a pár metrů. O kousek líp je na tom park Folimanka na svazích Nuselského údolí anebo parčík pod bývalým libeňským plynojemem na Palmovce. Hezké terény stranou veškeré dopravy nabízí také park Na krejcárku pod plaveckým bazénem ve Sportovním a rekreačním areálu Pražačka a park Pod Korábem v Libni.
 

Dále od centra

Čím víc se budete vzdalovat od centra města, tím víc kopců objevíte, zejména těch bezejmenných, kam se chodí klouzat děti z okolí. Sáňkuje a bobuje se třeba na svazích v Modřanské rokli mezi městskými části Modřany a Libuš, na okrajích Ďáblického háje, v Šárce a v Prokopském údolí a na svazích kolem Hostivařské přehrady. Díky poloze uprostřed zalidněného sídliště se hojně využívá Centrální park u stanice metra Háje; za kostelem Matky Terezy objevíte pár kopečků, které menším dětem ke sklouznutí bohatě stačí. Sáňkovat se dá i na Ladronce kousek od stejnojmenné restaurace, v Kunratickém či Milíčovském lese.
Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Přírodní rezervace Klánovický les

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov se nachází na jihovýchodě Prahy. Byl zřízen roku 1968 a předmětem ochrany jsou především nivy podél meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka včetně Milíčovského lesa s rybníky. Spolu s PP Říčanka je nejstarším pražským přírodním parkem.

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.

Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy

Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy

Přírodní památka Modřanská rokle, kterou prochází také naučná stezka, bývala už v 19. století oblíbeným výletním místem Pražanů. Vznikla během čtvrtohor při zahlubování vltavského údolí a jejích přítoků.

Ďáblický háj s tajemným vrchem Ládví

Ďáblický háj s tajemným vrchem Ládví

Nejvyhledávanější místo pro relaxaci a procházky v přírodě je na Praze 8 Ďáblický háj. Často zde probíhají akce pro děti, naučné stezky, nebo sportovní klání. Najdete zde několik dětských hřišť a prolézaček a nachází se zde také místo zvané Areál zdraví.

Královská obora Stromovka v Praze

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná především jako park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, v současnosti se rozkládá asi na 95 ha.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Plavecký bazén Pražačka

Plavecký bazén Pražačka

Bazén s nejteplejší vodou a s krásným výhledem na Prahu. Jedná se o bazén velikosti 26 x 14,5 m a hloubky od 1 do 1,60 m. Sportovní a rekreační areál Pražačka je kompletní sportovní a relaxační centrum velmi dobře dostupné z téměř všech koutů Prahy.

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.