ÚvodAktualityZnáte nejkrásnější pražské zahrady?
Botanická zahrada, parky a lesy, Praha, Kudy z nudy
Příroda

Znáte nejkrásnější pražské zahrady?

Zavítejte do tichého světa botanických zahrad a parků, které jsou ideální pro dobíjení energie do života po celý rok. Krásná místa lákají ven na procházku. Pokud se v současnosti nacházíte v hlavním městě, vydejte se do jedné z veřejných zahrad – Praha má v tomto směru co nabídnout! Objevte známá i neznámá místa a vychutnejte si příjemné dny pohledem na upravené záhony, tryskající fontány, barevné květy a svěží listy nejrůznějších stromů.
Tipy na poznávání botanických zahrad, parků a arboret v Praze
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zahrady Pražského hradu Příroda

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Hartigovská zahrada Příroda

Hartigovská zahrada

Hartigovská zahrada patří mezi Jižní zahrady Pražského hradu. Leží jižně pod zahradou Na Valech. Najdete zde hudební pavilón a sochařskou výzdobu v podobě antických božstev. Hartigovská zahrada není veřejnosti přístupná.

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy Příroda

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

Zahrady pod Pražským hradem Příroda

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek Příroda

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově Příroda

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Vojanovy sady v Praze Příroda

Vojanovy sady v Praze

Zahrada bývá označována za nejstarší částečně zachovalou zahradu v Praze. Původně byla založena jako klášterní. Obdivovat zde můžete krápníkovou výzdobu kaple sv. Eliáše s nástěnnými malbami či sluneční hodiny ze 17. století.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Zámecký park Čakovice Příroda

Zámecký park Čakovice

Anglický park se nachází v blízkosti zámku pocházejícího z 1. poloviny 18. století. K největším úpravám parku došlo po roce 1849, kdy zámek získal vídeňský továrník Alexandr Schöller. Byl vybudován altán, rybníky a spojující cestičky.

Zahrada Santoška na Smíchově Příroda

Zahrada Santoška na Smíchově

Zahrada Santoška se nachází na severní a severovýchodní straně Pavího vrchu, nad tunelem Mrázovka. Společně s venkovskou usedlostí Santoška z poloviny 17. století je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Zahrada Strakovy akademie Příroda

Zahrada Strakovy akademie

V areálu Strakovy akademie, kde sídlí Úřad vlády ČR, je v letní sezóně přístupná reprezentativní zahrada. Obdivovat zde můžete na patnáct tisíc květin i hrající fontánu. Vstup je možný z Kosárkova nábřeží skrze bezpečnostní rám.

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze Příroda

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Botanická zahrada Malešice Příroda

Botanická zahrada Malešice

Zahrada se nachází na jihozápadním úbočí vrchu Tábor v Malešicích, v části této čtvrti, která zasahuje do městské části Praha 9. Školní botanická zahrada byla založena kolem roku 1920 a slouží především pro výuku žáků. Pro veřejnost je však přístupná.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi Příroda

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Zahrada je součástí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a na jejím území se nachází Katedra botaniky. V expozicích jsou k vidění rostliny čtyř Národních sbírek rostlin: Kaktusy, Jihoafrické sukulenty a geofyty, Mrazuvzdorné rostliny jižní Afriky a Květena Českého krasu.

Riegrovy sady na pražských Vinohradech Příroda

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka Příroda

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Rajská zahrada na Žižkově Příroda

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně. Krásný park je oázou klidu v jinak rušném centru města.

Letenské sady v Praze Příroda

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Desfourská zahrada na Florenci Příroda

Desfourská zahrada na Florenci

Desfourská zahrada přiléhá na východní křídlo administrativního paláce Florentinum a kompozičně navazuje na vnitřní náměstí Piazza.

Zahrada Ztracenka v Praze Příroda

Zahrada Ztracenka v Praze

Odlehlá zahrada na albertovských svazích, která byla po mnoho let označována jako ztracená, je nádherným klidným místem v centrum Prahy. Během relaxace se před vámi rozprostře výhled na Albertov, Podskalí a nedaleký Vyšehrad.

Park Maxe van der Stoela v Praze Příroda

Park Maxe van der Stoela v Praze

Park o rozloze 2,5 hektaru vznikl na křížení Patočkovy, Myslbekovy a Střešovické ulice. Jde o prostor, kde se zčásti v minulosti nacházelo staveniště tunelu Blanka. Dnes tuto oázu klidu s radostí využívají obyvatelé přilehlého okolí.

Velká Fürstenberská zahrada v Praze Příroda

Velká Fürstenberská zahrada v Praze

Velká Fürstenberská zahrada se rozkládá na ploše 1,5 ha a je možné si projít všech jejích deset teras a kochat se pohledem nejen na Malou Stranu, ale i celou Prahu.

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze Památky

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze

Pod Královským letohrádkem v Praze mezi ulicí Mariánské hradby a Chotkovou ulicí se rozprostírají Chotkovy sady, které byly prvním městským veřejným parkem v Praze. Park s rozlohou 3,7 ha je celoročně přístupný veřejnosti.

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji Příroda

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji

Na trase naučné stezky budete procházet zachovalou příměstskou, v minulosti intenzivně obhospodařovanou, zemědělskou krajinou s usedlostmi, kolem kterých se dosud nachází fragmenty zahrad, sadů, vinic a pastvin. Celé území je cenné ekologicky, biologicky, geomorfologicky a také historicky.

Pražské arboretum zaměřené na původní dřeviny Příroda

Pražské arboretum zaměřené na původní dřeviny

První pražské arboretum najdete pod Albrechtovým vrchem na okraji Prokopského údolí na Praze 13. Miniarboretum představuje stromy, které v metropoli viděli naši předkové na přelomu 19. a 20. století.

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem Příroda

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem

Ledeburská zahrada je součástí komplexu Palácových zahrad na jižním svahu Pražského hradu. Jedná se o barokní zahradu italského typu, která prošla za dobu své existence řadou oprav a úprav. Výstavba zahrady započala přibližně v roce 1710 a nahradila starší, renesanční zahradu.

Rosarium – Růžový sad na Petříně Příroda

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.

Zahrada Šternberského paláce v Praze Příroda

Zahrada Šternberského paláce v Praze

Šternberský palác na Hradčanském náměstí ukrývá ve své blízkosti malou, ale o to zajímavější romantickou zahradu.

Kaizlovy sady Příroda

Kaizlovy sady

Park v pražském Karlíně dýchá atmosférou přelomu 19. a 20. století. Jsou zde repliky staropražských luceren a laviček, nad jezírkem odpočívá bronzový akt sedící dívky s názvem Vzpomínka.

Františkánská zahrada v Praze Příroda

Františkánská zahrada v Praze

V samém centru Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, se ukrývá jedna z nejpříjemnějších zahrad otevřených pro veřejnost, kde je možné usednout na lavičku, přečíst si knihu nebo si pohrát s dětmi.

Zahrada Kinských pod Petřínem Příroda

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Panská zahrada s bludištěm v Praze – Dubči Příroda

Panská zahrada s bludištěm v Praze – Dubči

Park v Praze 10 – Dubči leží v ochranném pásmu Přírodního parku Říčanka, jednoho z nejstarších přírodních parků na území hlavního města vůbec. V dřívějších dobách zde bývala zahrada správce dvora, od čehož dnes park nese své jméno.

Zahradní bludiště na zámku Troja Příroda

Zahradní bludiště na zámku Troja

Zámek v Troji obklopuje rozsáhlá terasovitá zámecká zahrada italského typu s četnými fontánami, terakotovými vázami, bustami apod. Celou východní část zámeckého parku zabírá štěpnice s centrálně umístěným labyrintem. Ten je vytvořen z habrových keřů a vodních překážek – příkopů.

Další aktuality

10 unikátních staveb a rekonstrukcí Jože Plečnika

Jože Plečnik (Josip Plečnik, 23. ledna 1872 – 7. ledna 1957), architekt a urbanista, který svou prací ve 20. a 30. letech 20. století významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu . Mezi další Plečnikovy počiny v Praze patří například kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech., dále nárožní dům v Žatecké ulici na Starém Městě, obora Hvězda, pomník továrníka J. Edlera von Schroll v Broumově nebo hrobka Emila Kratochvíla na lesním hřbitově v Křivoklátě.
15. červen 2025 11:01
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně

Architektonický styl, jehož název vychází z francouzského ‚beton brut‘, výrazu pro surový pohledový beton, zažíval vlnu největší popularity v letech 1954–1970. Vyšel z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera. Do socialistického Československa přinesl hrubý a brutální styl alespoň malý závan svěžího vzduchu ze světa za železnou oponou. Poznejte s Kudy z nudy český brutalismus!
15. červen 2025 9:52
Památky, Praha

Pražské planetárium je opět otevřeno a nabízí zajímavý program pro děti i dospělé

Pražské Planetárium opět otevírá své brány návštěvníkům a nabízí programy pro děti i pro dospělé. Po rozsáhlé rekonstrukci se pražské planetárium stalo nejmodernějším na světě. Vybaveno je revoluční projekční technikou, která umožňuje zhlédnout projekci v dosud nedosažitelné kvalitě. Planetárium Praha tak nabídne širokou škálu zážitků – od licencovaných pořadů až po autorské novinky. Od 14. 6. 2025 bude Planetárium Praha otevřeno ve všední dny od 8:30 do 21:00, v sobotu od 10:30 do 21:00 hodin a. v neděli od 10:30 do 19:30 hodin.
13. červen 2025 12:00
Zážitky, Praha

Přijďte si prohlédnout Archu Bohemicu – novou expozici Botanické zahrady v Troji

Po letech myšlenek, intenzivní práce a příprav, se odborníkům Botanické zahrady hlavního města Prahy v Troji podařilo vybudovat expozici, která se stala archou pro ohrožené a téměř vyhynulé i vyhynulé druhy rostlin České republiky. Přijďte a seznamte se s přelomovou expozicí Archa Bohemica!
13. červen 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.6. – 15.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Rodinný den na letišti v Mladé Boleslavi, Otevření Planetária Praha po rekonstrukci, Desítka na Desítce – pivní a food festival, Polský den – piknik v zahradách polského velvyslanectví pod Pražským hradem, Berounské hradby 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
13. červen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Jindy je neuvidíte: Pražská muzejní noc 2025 zve na bizarní sbírky Univerzity Karlovy

Objevte kouzlo pražských muzeí, která nejsou běžně přístupná v pozdním večerním čase. Letošní 18. Pražská muzejní noc nabídne noční prohlídky opravdu podivuhodných sbírek Univerzity Karlovy. Otevřené bude například Hrdličkovo muzeum, Chlupáčovo muzeum historie Země, Interaktivní tabulka prvků a další expozice a sbírky. Během akademického roku slouží akademickým pracovníkům a studentům Univerzity Karlovy, ale i ostatní odborné veřejnosti. Přijďte se podívat na lidské anomálie, kostru dinosaura, interaktivní tabulku prvků se vzorky skutečných chemických prvků nebo vzácné minerály.
12. červen 2025 16:00
Kultura, Praha

Lorety a loretánské chýše aneb co přinesli andělé do Evropy

Každou celou hodinu se nad Pražským hradem a Hradčanami rozeznívá melodie mariánské písně. Zvonkohra ve věži pražské Lorety rozehrává skladbu, která po staletí lákala poutníky z celých Čech. Stejně okouzlující signál dnes vábí návštěvníky Prahy i milovníky památek a kuriozit. Možná vás naláká na výlety k dalším loretánským kaplím. Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po nejkrásnějších loretách v Česku!
12. červen 2025 7:45
Památky, Praha

Masožravky v botanické zahradě v Troji vás přivábí do svých pastí

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravila další výstavu v rámci celoročního tématu Vábení. Tentokrát vám představí fascinující svět rostlin, které loví. Masožravky: Smrtící vábení uvidíte od 13. do 29. června 2025 a poznáte různé více i méně známé druhy masožravých rostlin z celého světa. Prostřednictvím panelů a interaktivních prvků se dozvíte mnoho informací o jejich životě. Součástí je i Masožravý food festival, na který jsou všichni milovníci přírody i dobrého jídla zváni o víkendu 21. a 22. června 2025.
10. červen 2025 6:00
Příroda, Praha