Úvod > Aktuality > Pražská muzejní noc vypukne v sobotu 8. června. Navštivte běžně nepřístupné objekty
Pražská muzejní noc se bude letos konat 14. cervna
Kultura

Pražská muzejní noc vypukne v sobotu 8. června. Navštivte běžně nepřístupné objekty

  • Vydáno6. června 2019
Odhalte tajemství nočního kulturního světa. Objevte kouzlo pražských muzeí, která nejsou běžně přístupná v pozdním večerním čase. Letošní 16. Pražská muzejní noc nabídne noční prohlídky například Hrdličkova muzea, Stomatologického muzea, villy Pellé, Plynárenského muzea, Colloredo-Mansfeldského paláce nebo některé synagogy Židovského muzea. Tradičně zůstane zachován i vstup zdarma a bezplatná přeprava speciálními autobusovými linkami, kterou zajišťuje Dopravní podnik hl. m. Prahy.

Muzejní nocV sobotu 8. června 2019 budou od sedmi hodin večer až do jedné hodiny ráno zpřístupněna obyvatelům Prahy i jejím návštěvníkům zdarma muzea, galerie a další kulturní instituce, které se každoročně do Pražské muzejní noci zapojují.

Během Pražské muzejní noci můžete zavítat na místa, která nejsou běžně přístupná, anebo je nutné se objednat předem, což v rámci Muzejní noci není výjimečně třeba. Svá zajímavá (i když poněkud bizarní) muzea otevírá řada vysokých škol a pozadu nezůstávají ani další místa, stačí si jen vybrat.

Jedním z velmi oblíbených muzeí je Anatomické muzeum 1. LF UK (U Nemocnice 3), kde vás letos čeká komentovaná prohlídka. Ta se bude konat v 19:00, 19:20, 19:40 a pak stejně pak každou hodinu, až do 0:30. V podobném duchu se ponese prohlídka Hrdličkova muzea Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (Viničná 7), kde stálá expozice představuje témata evoluce člověka, vývoje jedince, patologie a smrti. Návštěva je tedy vhodná pro otrlejší návštěvníky.

Stomatologické muzeumStomatologické muzeum 1. LF UK (Kateřinská 32) bude otevřeno od 19:00 do 01:00 hod. a v rámci prohlídky můžete zavítat do improvizované zubní ordinace a vyzkoušejt si pomocí zubního megakartáčku nebo zubatého plyšového draka, jak si správně čistit zuby! Ve vestibulu děkanátu bude připraven speciální fotokoutek. Navlékněte na sebe plášť, vezměte si fonendoskop nebo tlakoměr a nechte se zvěčnit. Značka: Doktorem snadno a rychle! Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy nabízí k návštěvě Chlupáčovo muzeum historie Země (Albertov 6). Univerzitní muzeum vzniklo přestavbou sbírek Ústavu geologie a paleontologie. Slouží k výuce i výzkumu a je zaměřeno na vývoj planety Země z pohledu neživé i živé přírody.

Knihovna Akademie věd ČRZcela výjimečně bude otevřena Knihovna Akademie věd ČR (Národní 3). Komentované exkurze ve studovně se budou konat od 19:00 do 01:00 hodin. Velmi zajímavá bude také prohlídka Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty UK (Albertov 6). Obsahuje 130 000 mapových listů, 3 000 atlasů, 90 globů a 10 000 dalších dokumentů, představuje rozsahem i obsahem svého fondu unikátní univerzitní sbírku v celé střední Evropě.

Zavítat bez objednání bude možné také do Plynárenského muzea na Praze 4 (U Plynárny 500). V rámci Muzejní noci se rozsvěcet plynová lampa, pražit pravá brazilská káva, žehlit žehličkami na plyn a dámy si mohou nakadeřit vlasy plynovými historickými kadeřítky! Tušili jste, že existuje Muzeum družstevnictví? V prostorách muzea, které se nachází nedaleko od metra Florenc je možné zhlédnout výstavu 13 panelů k historii a tradicím českého družstevnictví. Na podobné vlně se můžete nechat unášet i v Muzeu komunismu, která naleznete V Celnici.
 

Atraktivní a nevídané prostory

Pražská muzejní noc si na nezájem návštěvníků nemůže stěžovat, ale dá se očekávat, že o některá místa bude zájem skutečně obrovský. K nim patří třeba noční prohlídka skleníku Fata MorganaBotanické zahraděPraze-Troji i druhé Botanické zahrady a skleníků se sbírkami tropických a subtropických rostlin Na Slupi nebo návštěva Klausovy a Maiselovy synagogy.

Přístupné budou rovněž interiéry villy Pellé, Karolina, letohrádku Hvězdy nebo České národní banky. Zájemci zavítají také do barokního Colloredo-Mansfeldského paláce na Starém Městě. O ten pečuje Galerie hlavního města Prahy, která kromě paláce láká na prohlídky Domu fotografie.

Novomlýnská věžMuzeum hlavního města Prahy zase pořádá workshop foukání skla v zámeckém areálu Ctěnice, do hlavní budovy muzea se přijďte podívat na doprovodný program k výstavě 50 let se Čtyřlístkem a nenechte si ujít ani prohlídky Podskalské celnice na Výtoni či Poštovního muzea. V Novomlýnské vodárenské věži budou připraveny pracovní listy pro děti i dospělé k multižánrové expozici Praha hoří, která představuje odvěké ohrožení Prahy ohněm.

Ani Národní galerie neotvírá všechny své pobočky; Pražskou muzejní noc využijte ke komentovaným prohlídkám Salmovského, Šternberského a Veletržního paláce.

Na návštavníky se chystá také Český rozhlas, který láká na prohlídky malého muzea rozhlasové historie. Jedná se o výstavu rozhlasových přijímačů, magnetofonů, mixážních pultů a celé řady dalších přístrojů z celé historie rozhlasového vysílání. Vystaven je i první stroj, který zaznamenával zvuk na ocelový pásek – Blattnerfon.
 

Speciální doprava a informační centra

Muzejní nocSeznam institucí a podrobný program naleznete na webových stránkách Pražské muzejní noci, stejně jako všechny informace o dopravě.

Mezi jednotlivými objekty bude tradičně postaráno Dopravním podnikem hlavního města Prahy, který zajišťuje 10 speciálních linek: 9 autobusových a 1 tramvajovou. Autobusy budou zajištěny nízkopodlažními vozy a tramvajová linka historickými. Přeprava těmito vozy pro návštěvníky bude zdarma. Všechny linky budou v provozu v den akce od 18:30. Poslední spoje vyjedou z centrálního přestupního bodu na Staroměstské přibližně v 01:00 hodin, vyjma linky č. 7, která odjíždí ze Smíchovského nádraží v odlišném režimu. Centrální přestupní bod pro 8 autobusových linek a jednu tramvajovou linku je na nám. Jana Palacha, linka č. 7 vyjíždí ze Smíchovského nádraží.

Muzejní nocProvoz metra ze soboty na neděli je prodloužen do 1:00 hodin bez návaznosti povrchové dopravy. Cestující, kteří využijí prodloužený provoz metra v období 00:00 až 01:00 hodin, mohou následně použít pravidelnou noční povrchovou dopravu. Pokud si nebudete vědět rady, můžete využít služeb infolinky Dopravního podniku 296 19 18 17.

Informační stany mohou návštěvníci využít na obvyklých místech. V pátek 7. června od 12:00 do 19:00 hodin před Historickou budovou Národního muzea. V den konání akce v sobotu 8. června od 10:00 do 24:00 hodin tamtéž a na nám. Jana Palacha. Na stanech budou k dispozici mapy dopravy s přehledem zapojených muzeí a naši pracovníci rádi pomohou s výběrem muzeí, doprovodného programu a dopravou.

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.

Hrdličkovo muzeum člověka v Praze

Hrdličkovo muzeum člověka v Praze

Čtyři tisíce exponátů se nachází v prostorách Hrdličkova muzea člověka. Naleznete zde kopie nálezů z celého světa, které dokumentují celou naši evoluci až po člověka moderního typu.V muzeu jsou umístěny exponáty znázorňující ukázky přirozené i umělé mumifikace i egyptské mumie.

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Stomatologické muzeum prof. Jana Jesenského

Budova děkanátu 1. lékařské fakulty UK v době skrývá jeden unikát – Stomatologické muzeum profesora Jana Jesenského, jehož škálu exponátů nám mohou závidět odborníci z celého světa. V současnosti slouží muzeum především k vědeckým a studijním účelům, přístupné je ale i zájemcům z řad veřejnosti.

Chlupáčovo muzeum historie Země

Chlupáčovo muzeum historie Země

Chlupáčovo muzeum historie Země s kolekcí fosilií je unikátní nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku. Pro veřejnost je zřejmě nejatraktivnějším exponátem osmimetrová kostra dinosaura rodu Carnotaurus ze svrchní křídy Argentiny – jediná na území České republiky.

Plynárenské muzeum v Praze

Plynárenské muzeum v Praze

V historické budově areálu Pražské plynárenské v Praze 4-Michli najdete Plynárenské muzeum. Prohlídka expozice je určena jak pro širokou veřejnost, tak pro zájemce z řad odborníků.

Muzeum družstevnictví

Muzeum družstevnictví

Muzeum zahrnuje zhruba 300 exponátů rozličného charakteru, přehledně dokladuje vznik, vývoj a proměny, kterými prošlo české družstevnictví od roku 1847 do současnosti.

Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Neobvyklou trojlodní renesanční synagogu s gotickými prvky nechal vystavět v letech 1590 – 1592 primas Židovského města Mordechai Maisel.

Klausová synagoga

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Pelléova vila v Praze 6 Bubenči

Pelléova vila v Praze 6 Bubenči

Spolek Porte otevřel v Pelléově vile novou galerii, kulturní centrum a kavárnu. V přízemí se otevřela seniorská Fresh Akademie, dále zde nechybí možnost přihlásit se do jazykových kurzů, či navštěvovat výtvarnou přípravku. Mladé páry si ve zdejší obřadní síni mohou říci své ano.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. O dubna 2022 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".

Galerie Vinohradská 12 – mini muzeum Českého rozhlasu

Galerie Vinohradská 12 – mini muzeum Českého rozhlasu

Pro všechny přátele a příznivce rozhlasového vysílání jsou v suterénu historické rozhlasové budovy na pražských Vinohradech otevřeny návštěvní prostory Českého rozhlasu s názvem Galerie Vinohradská 12.

Poštovní muzeum v Praze

Poštovní muzeum v Praze

Sběratelé i zájemci historie známek mohou navštívit Poštovní muzeum v Praze, kde si prohlédnou např. expozici poštovních známek, unikátů i padělků, známky nejstarší, ale i specializované sbírky a dopisy s otisky razítek.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana u Dvořáka, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Poznejte práci lampáře – Staré Město ve svitu plynových lamp. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Podobu sochy a mechaniku jejího pohybu ztvárnil světoznámý umělec David Černý. Na místě, kde stojí od roku 2014, se schází turisté, aby si ji vyfotili v proměnlivé podobě. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet.
Praha | Památky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky