Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy
Příroda

Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy

Přírodní památka Modřanská rokle, kterou prochází také naučná stezka, bývala už v 19. století oblíbeným výletním místem Pražanů. Vznikla během čtvrtohor při zahlubování vltavského údolí a jejích přítoků.
Údolí, které se podle několika lomů nazývalo Doly, bylo tehdy prakticky bezlesé. Na svazích bývaly pastviny s teplomilnou a skalní vegetací, která byla předmětem zájmu botaniků. Ve 20. letech 20. století byly již nevyužívané pastviny zalesňovány, a to často nepůvodními druhy stromů, zejména akátem. To na těchto plochách způsobilo pozdější postupný zánik původních společenstev.

Pravým rájem výletníků se Doly staly ve 30. letech 20. století. Z centrální Prahy sem vedla přes Lhotku tzv. pražská pěšina a na ni navazovala sjízdná lesní cesta podél Libušského potoka. Výletníci se mohli zastavit v sezónní hospůdce U tří koček, která stávala na levém břehu potoka asi 100 m pod retenční nádrží až do 50. let. Byla vybavena tanečním parketem a o nedělích zde hrála hudba. Občerstvení nabízel také pan Kopkán, jehož stavení se sadem stálo na konci malé rokle, zvané Kopkánova strouha. Tato rokle vede od můstku přes Libušský potok k ZŠ Pertoldova, v jejímž areálu naleznete dochovaná Boží muka. Do Dolů se chodilo i sportovat. Ve spodní části rokle stávala vedle hájovny dřevěná klubovna s travnatým hřištěm, které od roku 1928 sloužilo Dělnické tělocvičné jednotě. Činnost DTJ byla ve 40. letech zakázána německými okupanty a areál pomalu zchátral. Házenkářské hřiště na levém břehu potoka se zrodilo v roce 1947 a funguje dodnes. Odpočinout si u házenkářů můžete v nedalekém bifé U Osamělé blechy.

Poté, co se roku 1963 staly Modřany městem, skončil provoz posledního z modřanských lomů a celé území začalo ustupovat rozšiřující se zástavbě. V 80. letech došlo k zatrubnění a regulaci Libušského potoka i ke stavbě asfaltové silnice a retenční nádrže. V okolí vyrostla panelová sídliště a z Modřanské rokle se stalo odkladiště odpadu. Přesto bylo roku 1988 vyhlášeno chráněným územím. Dnes je Modřanská rokle opět upravená a láká k výletům. Údolím provází naučná stezka s cyklostezkou určená pro pěší a bezmotorovou dopravu. Na naučných tabulích se dozvíte zajímavosti ze zdejší přírody.

Dopolední divadlo – O palečkovi

Pohádka pro děti
Praha 4, Praha

Dopolední divadlo – Křoupat zdravě –⁠ dá se hravě

Pohádka pro děti o zdravém stravování.
Praha 4, Praha

Klub Tvořílků – Ukázka práce policejních psů

Ukázka výcviku policejních psů.
Praha 4, Praha

Klub Tvořílků – Muzikoladění

Interaktivní hudební dílna pro rodiče a děti
Praha 4, Praha

Klub Tvořílků – Hallowen

Výroba dekorace na oslavu Hallowenu.
Praha 4, Praha

Meditace v praxi

Kurs Meditace
Praha 4, Praha

Klub Tvořílků – Krmítko pro ptáčky

Dílna na výrobu dřevěného krmítka pro ptáčky.
Praha 4, Praha

Základy koučování

Kurz zaměřený na zlepšení komunikace mezi rodiči a dětmi.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Cvičení pro ženy v Modřanech

Přijďte si zacvičit Pilates a Fitballs do Kulturního centra „12“ v Praze – Modřanech. Cvičení probíhá od září do června v různých časech.
Praha 12, Praha

Plavání kojenců a batolat – Baby club Kenny

Plavání kojenců a batolat, cvičení rodičů s dětmi, manipulace s kojenci, psychomotorický vývoj, saunování dětí.
Praha 4, Praha

Rybník Lipiny v Modřanech

Na Praze 4, v centru Modřan, vznikl na podzim roku 2018 zcela nový rybník Lipiny. Název rybníka byl odvozen od místního názvu tohoto území, který je doložený v mapách již v roce 1840.
Praha 4, Praha

Cvičení v Modřanech

Hodina plná hudby, tance a kombinace afro-brazilských rytmů a pohybů doprovázené prvky samby, mamba, raggae, salsy, merengue, maculelé.
Praha 12, Praha

Rozhledna Sofie v Praze

V pražských Modřanech hned vedle pasáže Sofie najdete od roku 2020 novou vyhlídkovou konstrukci.
Praha 12, Praha

Libušská meteorologická observatoř ČHMÚ

Bývalý meteorologický radar v Praze 4 – Kamýku je mezi lidmi znám jako Meteorologická věž Libuš. Od roku 1979 až 2000 sloužila ke sledování oblačnosti, jednalo se zároveň o první takový radar u nás. Dnes už věž slouží jako lokální meteorologická stanice a působí zde i mobilní operátoři.
Praha 4, Praha

Kryoterapie Polarium Praha – Wellness 21. století

Chlad je starý léčebný prostředek proti bolestem a zánětům. Využití působení chladu na celé tělo se ukázalo jako velmi vhodná metoda při terapii revmatických a chronických zánětlivých onemocnění pohybového aparátu.
Praha 4, Praha

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.
Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Jemný bistro

Kristýna a Denisa Schimková spolu studovaly, cestovaly a pracovaly v gastru na Novém Zélandu, už tehdy toužily si spolu otevřít kavárnu. Název Jemný Bistro ale vymyslely až na cestách po Turecku.
Praha 12, Praha

Deco Restaurace

Rodinná chorvatská restaurace vítá hosty v pražských Modřanech. Útulný interiér je čistý a elegantní, laděný do bílých a béžových tónů. Přímořskou atmosféru umocňují obrazy na stěnách a příjemná reprodukovaná hudba chorvatských muzikantů.
Praha 4, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha

Hostinec Ve Mlýně

Vychutnejte si kvalitní gastronomii v prostředí starého mlýna v Praze 4 – Krči. Jedinečný interiér vás vtáhne do prostředí starobylé vesničky, kde si posedíte pod modravou oblohou vedle klapajícího mlýnského kola a protékajícího potůčku.
Praha 4, Praha

Hotel Michael

Čtyřhvězdičkový hotel Michael se nachází uprostřed zeleně v klidné a bezpečné lokalitě Prahy 12.
Praha 12, Praha

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Hotel Villa Voyta na pražské Lhotce

V klidné vilové čtvrti městské části Prahy 4, přesto nedaleko od centra Prahy, najdete ve dvou budovách Hotel Villa Voyta. První budova je vystavěna v secesním stylu, druhá budova v moderním stylu. Dohromady tvoří jedinečný kontrast.
Praha 4, Praha

Restaurace a hotel Chateau St. Havel

Chateau St. Havel – wellness & golf hotel je kompletně rekonstruovaný novogotický zámek v Praze 4 – Krč uprostřed stylového anglického zámeckého parku s několika idylickými rybníky. Hotel nabízí kromě nadstandardního ubytování na zámku řadu dalších služeb.
Praha 4, Praha