Úvod > Aktuality > Sáňkování a snowtubing ve městech i na horách: nejlepší tipy
Sáňkování a snowtubing ve městech i na horách: nejlepší tipy
"> "> ">
Zimní sporty

Sáňkování a snowtubing ve městech i na horách: nejlepší tipy

  • Vydáno15. ledna 2019
Sáňkování je pro někoho hezká vzpomínka na dětství, pro jiné zábava na večer, když na chvíli sundají lyže a pro rodiny s dětmi nutnost. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde se obvykle sáňkuje ve velkých městech i kde objevíte speciální sáňkařské tratě, kde nebudete překážet lyžařům.

Když je hodně sněhu ve městech

Někde mají děti příhodný svah přímo před domem, ale co města v rovinách a nížinách? Mezi rodiči v Českých Budějovicích například vedou parky Háječek, park u Jižní zastávky nebo Stromovka, báječně si zajezdíte kousek za městem za Hlincovou Horou na stráni nad rybníkem Mrhal. V Plzni se často chodí do Borského parku, v Brně na Kraví horu na svah pod hvězdárnou nebo na sídliště do Kohoutovic a v Hradci Králové do Šimkových sadů. Když napadne dost sněhu v Praze mohou děti sáňkovat v Riegrových sadech, na Folimance, ve Stromovce anebo v parku na Jezerce. Zatím však tolik sněhu ve městech nenapadlo, a tak za jízdou na sáních, bobech a sáňkách budete muset vrazit do hor.
 

Když se vám nechce šlapat do kopce

Neznáte náhodou nějaké sáňkařské dráhy, kde se nahoru vyjede lanovkou a potom se dolů jede na saních? ptají se často ti, kterým se nechce prcky opakovaně vláčet do kopce. Pro Kudy z nudy žádný problém, záleží jen na tom, kolik se vám chce do sáňkování investovat.

Například ve Špindlerově Mlýně si zajezdíte na nejdelší osvětlené sáňkařské dráze v Česku, ale je možné, že jedno svezení na bezmála tři kilometry dlouhé trase s převýšením až 400 metrů vám bude bohatě stačit. Základní jízdné, kdy je v ceně zapůjčení saní, doprava autobusem na start a po jízdě zase zpátky do centra města, vyjde na 270 Kč, druhá a každý další jízda během jednoho dne stojí 150 Kč. Rodinná jízdenka pro dva dospělé a dvě děti stojí 890 Kč s tím, že na saních jede každý sám. Děti do sedmi let neplatí nic, ale vždy musí jet s dospělým. Navíc se nemusíte bát, že by vám to nejelo, trať se denně upravuje rolbou. V provozu je denně, od úterý do soboty se jezdí také večer. Poslední sáňkaře tu pouští na dráhu půl hodiny před zavírací hodinou, tedy ve 20:30.
 

Sáňkování v Janských Lázních

Na saních či bobech se projedete také po téměř stejně dlouhé Černohorské sáňkařské cestě, kde se jezdilo na saních před více než sto lety. Výhoda? Neplatí se tu žádné vstupné a dokonce i saně můžete mít vlastní, ale budete muset zaplatit za dopravu kabinkovou lanovkou Černohorský Express; na jinou vás se saněmi nepustí. Jízdenka nahoru pro dospělé stojí 160 Kč, juniory i seniory 140 Kč a děti od tří do deseti let 110 Kč. Přeprava saní je v ceně jízdného, ale samozřejmě si je můžete půjčit na dolní stanici lanovky.

Cesta je v provozu denně od 8 do 17 hodin a je třeba dodržovat pár bezpečnostních pravidel. Například na saních nesmíte vjíždět na sjezdovky, ale zároveň musíte mít na paměti, že dráha je volně přístupná pro každého – i pro pěší.
 

Na saních na Dolní Moravu

Dva a půl kilometru dlouhou sáňkařskou dráhu na Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem obsluhuje čtyřsedačka U Slona. Jenže vede po propojovacích cestách mezi dvěma areály, a tak se sáňkuje až večer po uzavření sjezdovek.

Jezdí se každé úterý a pátek od pěti do osmi, v sobotu do sedmi hodin pod umělým osvětlením. Zároveň vás tu nepustí na trať s vlastními saněmi, podmínkou jsou speciální saně s brzdou z půjčovny na dolní stanici lanovky (vratná kauce 300 Kč). Jedna jízda stojí 190 Kč, tři jízdy vás vyjdou na 450 Kč. Jezdí se tu jednotlivě, ve dvojici vás na saně pustí jen s dítětem do 12 let, které však jezdí zadarmo.
 

Přírodní veledráhy a snowtubing

Bezplatně si zajezdíte v Jizerských horách na čtyřkilometrové přírodní sáňkařské dráze, která vede od rozhledny Černá Studnice až do Smržovky. Cestou vás budou provázet šipky s piktogramem sáněk, ale má to háček: žádný vlek tu neexistuje, takže musíte vymyslet a využít dopravu vlastními auty.

Speciální sáňkařskou dráhu má například Skiareál Klíny u Litvínova. Je jen 600 metrů dlouhá, ale neobsluhuje ji žádná lanovka, její využití je bezplatné a musíte mít vlastní saně. Se sáňkami se můžete vydat i do jiných lyžařských center; lanovkou vás se saněmi obvykle vyvezou bez problémů, ale na sjezdovky se můžete pustit jen výjimečně. Lepší je najít si nějaký vlastní terén tam, kde nebudete nikomu překážet, anebo na dojezdech sjezdových tratí.

sjezdování na bobechSáňkařská dráha s dlouhou historií začíná na Křížovém vrchu a spouští se dolů kolem křížové cesty do Smetanových sadů v Jeseníku. Start dráhy se nachází na hřebenu Křížového vrchu, v nadmořské výšce 690 metrů nad mořem. Na délce necelého kilometru překonáte převýšení necelých 100 metrů. Jedná se o amatérskou přírodní dráhu, kterou využívají především děti a milovníci sáňkování s vlastními vybavením.

Někde můžete místo sáňkování vyzkoušet snowtubing, jízdy na speciálních gumových člunech ve sněhových korytech. Užijete si ho například na speciální dráze ve Špindlerově Mlýně, u hotelu Horal ve Velkých Karlovicích, ve Skiareálu Klíny nebo v HEIparku Tošovice, tři snowtubingové dráhy objevíte v lyžařském areálu U vodárnyBedřichově a ve skiareálu BosínoRokytnici nad Jizerou.
Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Přijďte si užít jedinečný zážitek nočního sáňkování na osvětlené trati dlouhé 2,5 kilometru bez jediného kroku pěšky. Tuto trať najdete ve skiareálu Sněžník na Dolní Moravě. Čeká na vás skvělá zábava a zážitek pro lyžaře i nelyžaře.

Přírodní sáňkařská dráha u Skiareálu Klíny

Přírodní sáňkařská dráha u Skiareálu Klíny

Přírodní sáňkařskou dráhu najdete i u Skiareálu Klíny v Litvínově. Jedná se o přírodní cestu vedoucí lesem. Doba provozu není nijak omezena a sáňkování je bezplatné.

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice – Smržovka

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice – Smržovka

Na čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu se můžete vydat v Jizerských horách. Vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolů do Smržovky.

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Sáňkařská dráha ve Smržovce

Ve Smržovce byla již v roce 1912 vybudovaná první sáňkařská dráha. Současná závodní dráha pochází z let 1972 – 1975. Je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, raritou je kruhová 400° zatáčka.

Černohorská sáňkařská cesta

Černohorská sáňkařská cesta

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 3 500 m s převýšením 560 m.

Smržovský vyhlídkový okruh

Smržovský vyhlídkový okruh

Výletní okruh zajímavými místy Smržovky, trasa dlouhá 12,5 km. Trasa vede z náměstí T. G. Masaryka přes vyhlídku zpět do Smržovky, značená je červenobíle.

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn

V našem areálu najdete takřka 200 metrů dlouhé sněhové koryto s několika klopenými zatáčkami, kde zažijete spoustu zábavy a legrace. Atrakci si užijí všechny věkové kategorie. Nejmenší děti (cca do 3 let) sjíždí společně s rodiči, ty starší pak stejně jako dospělí již jezdí sami.

Lyžařský areál Razula ve Velkých Karlovicích – rodinné lyžování v Beskydech

Lyžařský areál Razula ve Velkých Karlovicích – rodinné lyžování v Beskydech

Turisticky atraktivní chráněná krajinná oblast Moravskoslezských Beskyd a Javorníků nabízí také špičkově vybavený lyžařský areál s nejmodernějšími vleky. Ski areál Razula nabízí celkem čtyři sjezdové tratě a snowpark.

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Sáňkařská dráha ve Špindlerově Mlýně

Jízda na nejdelší osvětlené sáňkařské dráze v ČR, to jsou vaše jedinečné zážitky na sněhu. Dráha se nachází ve Špindlerově Mlýně a při jejím zdolávání si užijete bezmála 3 kilometry jízdy na saních s převýšením až 400 metrů.

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

SkiResort Černá Hora – Pec

SkiResort Černá Hora – Pec

Zalyžujte si ve východních Krkonoších a užijte si 50 km sjezdovek na 1 skipas. 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. V létě vás na hřebeny vyvezou 3 lanovky. Odtud se vydejte na túru, cyklovýlet, koloběžky nebo do dětských parků.