Úvod > Co chcete dělat? > Kunratický les – zelené srdce Prahy 4
Příroda

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.
Kunratický (Krčský) les má významný rekreačně-sportovní charakter a je zde krásně v kterémkoli ročním období. Leží v blízkosti velkých sídlišť, dvou stanic metra (RoztylyChodov) i zastávek autobusu MHD (st. Ústavy Akademie věd a Zelené domky č. 193, 203 a 114). Lidé sem chodí na procházky, jezdit na kole, běhat apod. Cesty v Kunratickém lese jsou ve valné většině kvalitní, asfaltové nebo vozové, sjízdné pro kočárky i vozíčkáře. Na mnoha místech naleznete lavičky, odpočinkové altány, dětská hřiště, někde i včetně např. stolu na ping-pong.

Téměř celý les se nachází na historickém území, které je spojeno s králem Václavem IV. Ten byl nejznámějším majitelem Kunratického panství, které i s rozsáhlými lesy koupil roku 1407 od zadlužených Olbramoviců, aby zde pobýval v přírodě a vyjížděl na lovy. Za tímto účelem si zde také nechal vybudovat hrad.

Kunratický les je i přes vysokou návštěvnost domovem mnoha živočichů, ať už ptáků či savců. Z chráněných ptáků zde žije např. král pěvců slavík obecný, dále jeden z nejrychlejších ptáků světa rorýs obecný (letí až 200 km/h), také vlaštovka obecná a z dravců poštolka obecná a chráněný krahujec obecný, bubnováním na sebe upozorní strakapoud prostřední. Na stromech můžeme zahlédnout veverku obecnou, doupné stromy zase poskytují útočiště letním koloniím netopýra rezavého a netopýra vodního. Vyskytují se zde ale i lišky a jezevec lesní. Zahlédnout můžete i zvěř srnčí či stádo muflonů (které často vyhledává útočiště v areálu krčské nemocnice).

Zajímavostí je hájovna s výběhy pro daňky a srnce a také několik jedinců sekvojovce obrovského, a dokonce metasekvoje čínské. Děti zde naleznou několik lesních hřišť s prolézačkami.
Zobrazit více
1.8.
5.8.
AIM Kemp Praha-Kunratice

AIM Kemp Praha-Kunratice

Praha-Kunratice, Praha
15.8.
19.8.
AIM Kemp Brno-Řečkovice a Mokrá Hora

AIM Kemp Brno-Řečkovice a Mokrá Hora

Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, Jihomoravský kraj
22.8.
26.8.
AIM Kemp Brno-Řečkovice a Mokrá Hora

AIM Kemp Brno-Řečkovice a Mokrá Hora

Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, Jihomoravský kraj
1.6.
Dětský den v KC Zahrada

Dětský den v KC Zahrada

Praha 11, Praha