!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Ďáblický háj s tajemným vrchem Ládví
Příroda

Ďáblický háj s tajemným vrchem Ládví

Nejvyhledávanější místo pro relaxaci a procházky v přírodě je na Praze 8 Ďáblický háj. Často zde probíhají akce pro děti, naučné stezky, nebo sportovní klání. Najdete zde několik dětských hřišť a prolézaček a nachází se zde také místo zvané Areál zdraví.
Ďáblický háj je vlastně ostrovem, který byl v daleké minulosti bičován vlnami mořského příboje (přibližně před 98 miliony lety). Dnes je to velice příjemný lesopark, který se k severu otevírá do volné krajiny směrem ke vsi Ďáblice. Na jižní straně se k němu přimyká souvislá městská zástavba sídliště Ďáblice na katastru Kobylis. Většina lesa leží na území Ďáblic, jen malý cípek v jihozápadním rohu Kobylis.
 
Uprostřed lesoparku se vypíná nejvyšší bod Prahy na pravém břehu Vltavy – Ládví ve výšce 359 metrů nad mořem, mystický kopec opředený spoustou legend a záhad. Podivné je totiž to, že ačkoliv se v jeho okolí podařilo najít spoustu archeologických důkazů o osídlení v době prehistorické, tak na samotném kopci nebylo nalezeno nic. To zavdalo příčinu k hypotéze, že tajemný vrchol mohl být posvátný a zasvěcený pouze bohům, kdy vstup obyčejným smrtelníkům byl dovolen pouze v době provozování kultovních obřadů. Původ názvu Ládví se odvozuje od slova Hledví, které mělo vzniknout ze slov „hledět“ a „vědět“, jakožto místa s dalekými výhledy.
 
O kousek dál se nachází unikátní geologická přírodní památka se stejným názvem – Ládví. Kdysi se v těchto místech těžil buližník, což je hornina, na kterou narazíte prakticky v celém prostoru lesa. Tato hornina vznikla před miliony let, když kopec obklopovalo moře a vlny uhlazovaly balvany, které zde vidíme i dnes. Ještě v pravěku vyráběli lidé z buližníku pazourky a jiné zbraně a nástroje, později se z něj stavěly i základy domů. V nedalekých Dolních Chabrech stojí například menhir, který pochází rovněž z těchto míst. Zajímavé je, že řada tmavých, době opracovaných valounů buližníků byla upravena na takzvané prubířské kameny, které ještě donedávna sloužily k posuzování ryzosti zlata v řadě zlatnictví.
 
V prostoru lesa najdete i několik jezírek, která se stávají útočištěm řady zajímavých živočichů, jako je například čolek. U hvězdárny rostou teplomilné rostliny, například mateřídouška. V Ďáblickém háji najdete mnoho druhů dřevin, nejvíce však dub zimní, modřín opadavý a lípu srdčitou. Pokud projdete celý les, dostanete se do Vozovny Kobylisy, odkud můžete plynule přejít do Čimického háje. Lesem vedou dvě turistické stezky. Po zelené se dostanete do Troje a do Zoologické zahrady a po žluté až k Vltavě, kde můžete využít přívoz Klecánky a dostat se na druhou stranu řeky.
Zobrazit více