Úvod > Aktuality > Závodu „1000 mil československých“ se letos zúčastní 111 posádek
Závodu „1000 mil československých“ se letos zúčastní 111 posádek
"> "> ">

Závodu „1000 mil československých“ se letos zúčastní 111 posádek

Vydáno 11. srpna 2020 Zážitky
Soutěž historických automobilů „1000 mil československých“, kterou pořádá Veteran Car Club Praha ve spolupráci s Národním technickým muzeem, Design Veteran Car Clubem Bratislava a Autoklubem ČR vyvrcholí i letos před Národním technickým muzeem. V sobotu 15. srpna 2020 od 17 do 19 hodin zde uvidíte příjezd vozidel do cíle. Letos se soutěže zúčastní 111 posádek v 5 kategoriích.
Soutěž obnovuje tradici závodu, který byl pořádán Autoklubem Republiky československé v 30. letech 20. století. Šlo o rychlostní závod na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha – Kolín – Německý Brod (dnes Havlíčkův) – Jihlava – Velké Meziříčí – Brno – Břeclav – Bratislava. Účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát.

Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku. O vysoké sportovní úrovni tohoto podniku svědčí dodnes úctyhodné jízdní průměry vítězů. Absolutně nejrychlejší na této trati byl vítěz druhého ročníku Jindřich Knapp na třílitrovém šestiválci Walter Standard S, který celý závod ujel průměrem téměř 104 kilometrů v hodině a v poslední čtvrtině závodu z Bratislavy do Prahy dokonce dosáhl průměru 111,5 km/h. Již od sedmdesátých let 20. století pražský Veteran Car Club příležitostně pořádá vzpomínkovou jízdu historických automobilů 1000 mil československých, která se letos jede na trase Praha – Brno Bratislava  Piešťany a zpět.
 
Letošní ročník soutěže se uskuteční v posunutém termínu ve dnech 12. až 15. srpna 2020 a oslavuje 125. výročí založení Laurin & Klement – Škoda a 110. výročí otevření prvních expozic Národního technického muzea. S veterány se setkáte také při návratu z jízdy, a to v sobotu 15. srpna před budovu Národního technického muzea, kam jezdci se svými stroji dorazí mezi 17. a 19. hodinou.

 
Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.