Úvod > Aktuality > Závodu 1000 mil československých se letos zúčastní 121 posádek
Závodu 1000 mil československých se letos zúčastní 121 posádek
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Závodu 1000 mil československých se letos zúčastní 121 posádek

  • Vydáno9. srpna 2021
121 nablýskaných veteránů 12. srpna 2021 opět vyjede na trasu prestižní soutěže 1000 mil československých. Letošní ročník doplní pestrý doprovodný program pro veřejnost v místě startu v Opletalově ulici před Autoklubem ČR, v Bratislavě i před Národním technickým muzeem v Praze, kde soutěž v sobotu 14. srpna končí.
Soutěž obnovuje tradici závodu, který byl pořádán Autoklubem Republiky československé v 30. letech 20. století. Šlo o rychlostní závod na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha – Kolín – Německý Brod (dnes Havlíčkův) – Jihlava – Velké Meziříčí – Brno – Břeclav – Bratislava. Účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát.

Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku. O vysoké sportovní úrovni tohoto podniku svědčí dodnes úctyhodné jízdní průměry vítězů. Absolutně nejrychlejší na této trati byl vítěz druhého ročníku Jindřich Knapp na třílitrovém šestiválci Walter Standard S, který celý závod ujel průměrem téměř 104 kilometrů v hodině a v poslední čtvrtině závodu z Bratislavy do Prahy dokonce dosáhl průměru 111,5 km/h. Již od sedmdesátých let 20. století pražský Veteran Car Club příležitostně pořádá vzpomínkovou jízdu historických automobilů 1000 mil československých, která se letos jede na stejné trase jako původní závod – tedy z Prahy přes Brno do Bratislavy a zpět.
 

Start závodu a jeho konec bude v Praze

P1000 mil odjezdřejímky vozidel a start soutěže proběhnou v Opletalově ulici před klubovým domem Autoklubu ČR. Stejně jako tomu bylo ve třicátých letech minulého století se ve středu 11. srpna od 14:00 hodin ulice postupně zaplní vozidly a promění v soutěžní depo. Pro diváky bude připraven bohatý doprovodný program, živá dobová hudba, stánek Škoda, divácká soutěž o víkend s vozem Škoda, komentované rozhovory s účastníky soutěže a možnost občerstvení. Ve spolupráci s Národní pedagogickou knihovnou J. A. Komenského bude pro děti připraven program „Buď jako Eliška!“, která nejmenším přiblíží legendární Elišku Junkovou, její úspěchy, odhodlání a výjimečnou odvahu. V 17:30 hod proběhne ve Smetanově sále klubového domu módní přehlídka dobových kostýmů Vlaďky Dobiášové.

100 mil příjezdSoutěž končí v sobotu 14. srpna 2021 před Národním technickým muzeem v Praze na Letné. Tento atraktivní závěr s dojezdy soutěžích vozidel letos doplní pro fanoušky z řad veřejnosti pestrý doprovodný program spojený s hudbou a občerstvením. Pro děti ve věku 3 až 6 let je připraven první ročník závodu „100 metrů pražských“ na autíčcích z dílny Czech Pedal Cars. Na všechny malé účastníky čeká odměna a na vítěze sportovní trofej. Jedno z krásných retro modelů autíček bude věnováno Fondu ohrožených dětí pro pražský Klokánek. Starší děti si budou moci vyzkoušet vzdělávací aktivity Národního technického muzea. Díky funkčním modelům poznají, jak funguje spalovací a parní motor, jak se vyrábí a uchovává energie a mnoho dalšího. Konat se budou komentované prohlídky muzea. Pro dospělé je opět připravena divácká soutěž o víkend s automobilem Škoda.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.