Úvod > Aktuality > Závod „1000 mil československých 2019“ začíná už ve čtvrtek

Závod „1000 mil československých 2019“ začíná už ve čtvrtek

Vydáno 11. června 2019 Zážitky
Více než 100 automobilů – veteránů se zúčastní letošní soutěže „1000 mil československých“, která začíná už ve čtvrtek 13. června 2019. Tento závod je jednou z legend v dějinách domácího automobilového sportu a byl pořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935. Dnes jej pořádá Veteran Car Club Praha.
Šlo o rychlostní závod na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha – Kolín – Německý Brod (dnes Havlíčkův) – Jihlava – Velké Meziříčí – Brno – Břeclav – Bratislava. Účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát.

Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku. O vysoké sportovní úrovni tohoto podniku svědčí dodnes úctyhodné jízdní průměry vítězů. Absolutně nejrychlejší na této trati byl vítěz druhého ročníku Jindřich Knapp na třílitrovém šestiválci Walter Standard S, který celý závod ujel průměrem téměř 104 kilometrů v hodině a v poslední čtvrtině závodu z Bratislavy do Prahy dokonce dosáhl průměru 111,5 km/h. Již od sedmdesátých let 20. století pražský Veteran Car Club příležitostně pořádá vzpomínkovou jízdu historických automobilů 1000 mil československých, která se letos jede na trase Praha – Brno Bratislava  Piešťany a zpět.
 
Unikátní pohled na stovku startujících veteránů se všem příznivcům auto-moto sportu naskytne 12. června odpoledne v Opletalově ulici, kde bude probíhat technická přejímka. Start závodu pak bude ve čtvrtek v 6:00 a vozy budou startovat v minutových intervalech. Nejstarším startujícím účastníkem bude Praga Mignon z roku 1913. Pojede se mimo rychlostní komunikace za plného provozu. Na cestě budou tajné kontroly, jízda pravidelnosti nebo soutěž v rychlosti výměny kola. S veterány se setkáte také při návratu z jízdy, a to v sobotu 15. června před budovu Národního technického muzea, kam jezdci se svými stroji dorazí mezi 16. a 17. hodinou.
Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.