Babí léto je ideální příležitostí k tomu, abychom si ještě v aktuálním roce naplno užili výlety do přírody v kraťasech a teniskách, ideálně doprovázení hřejivými slunečními paprsky. Když už jsme u slunného počasí, co takhle vyrazit do voňavé a barevné moravské krajiny?
Jihomoravský kraj | Příroda
Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
Jihomoravský kraj | Příroda
V Hustopečích nedaleko Břeclavi, v unikátních mandloňových sadech, se během minulého týdne objevily první kvítky. Aktuálně je již polovina sadu v květu! Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 24. do 26. března, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
Jihomoravský kraj | Příroda
Havranické vřesoviště po roce opět postupně zaplavují koniklece, které zdejší stráně zabarvují do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Jihomoravský kraj | Příroda
Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde nyní začínají kvést desetitisíce konikleců velkokvětých. Louky se letos začínají barvit do fialova o pár týdnů dříve, než obvykle, a to díky teplejší zimě, která u nás letos panovala. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 55 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě.
Jihomoravský kraj | Příroda
Mandloňové sady, mandlovice, dobré víno a skvělá zábava? To vše najdete během víkendu od 24. do 26. března v Hustopečích, kde se konají tradiční Slavnosti mandloní a vína. Vše je již připraveno, milovníky jarní květeny určitě potěší mandloňové kvítky, které by se mohly objevit právě v době pořádání slavností.
Jihomoravský kraj | Příroda
O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav.
Jihomoravský kraj | Příroda
Mandloně pocházejí z Afriky a Asie, daří se jim v jižní Evropě a milují středomořské klima. Zdálo by se, že se jim u nás příliš dařit nebude, ale opak je pravdou: na jižní Moravě u Hustopečí už stovky let rostou mandloňové sady, které si město hýčká jako turistickou atrakci. Přijet můžete brzy na jaře, když mandloně září do dálky svítí záplavou bílých a růžových květů, ale také kdykoliv během roku: třeba na Slavnosti mandloní a vína, na letní Mandlobraní, na vinařské slavnosti anebo jen tak, na docela obyčejnou procházku mandlovými sady.
Jihomoravský kraj | Příroda
Již přes dvacet let probíhají ukázky dravců v lednickém parku. Park je největší a nejkrásnější místo k předvádění letu dravců v Evropě a snad i ve světě. Letos v červenci a v srpnu tam bude soustředěno unikátních 40 druhů dravců v počtu asi 100 exemplářů! Vše je doprovázeno poutavým výkladem pro děti a dospělé. Během prázdnin můžete vidět 2 letové ukázky – vždy ve 12:00 a 14:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda
Říkáte si, že pro vás jižní Morava nemá tajemství a že Podyjí znáte dokonale? Přesto vám doporučíme se na naše tipy podívat. Samotáře tentokrát pozveme na Znojemsko, ovšem vyhlášené turistické oblasti, jako je právě Národní park Podyjí, Vranovská přehrada nebo vinice Šobes, vynecháme. Vydáme se na pomezí jižní Moravy a Vysočiny, kde objevíte pozapomenuté skvosty architektury i mimořádné přírodní zajímavosti, stojící stranou hlavního zájmu turistů.
Jihomoravský kraj | Příroda
Brouzdat pouští se dá i na jižní Moravě nebo v jižních Čechách. Nevěříte? Stačí navštívit písečné přesypy české nebo moravské Sahary. Nejsou sice tak rozlehlé jako „pravá africká Sahara“, ale své kouzlo určitě mají. Těm, kdo na poušti nikdy nebyli navíc dovolí alespoň ochutnat něco málo z toho zvláštního kouzla písečných dun.
Jihomoravský kraj | Příroda
Zámek Rájec nad Svitavou pořádá od 6. března do 15. března 2020 již 28. ročník oblíbené výstavy kamélií v prostorách zámku. Kamélie společně s dalšími květinami vyzdobí historické místnosti soukromých a hostinských apartmánů prvního patra zámku. Až do konce března 2020 jsou také otevřeny zámecké skleníky, kde můžete obdivovat unikátní sbírku rostoucích a právě kvetoucích kamélií. Skleníky jsou přístupné denně mimo pondělí od 9 do 15 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda