Úvod > Aktuality > Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou
Příroda

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

  • Vydáno18. března 2023
V Hustopečích nedaleko Břeclavi, v unikátních mandloňových sadech, se během minulého týdne objevily první kvítky. Aktuálně je již polovina sadu v květu! Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 24. do 26. března, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.

Mandloně v HustopečíchPokud máte chvilku času, nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a vydejte se na krátkou procházku nad Hustopeče, kde si můžete vychutnat jedinečný pohled na něžné narůžovělé květy vonící po medu.

Mandloně pocházejí z Asie a vyžadují teplo. V Evropě se proto pěstují především ve Středomoří. V Hustopečích byly stromy vysázeny po roce 1948, kdy se zastavily dodávky mandlí ze Španělska, Itálie a Řecka. Komunistické vedení chtělo zbavit cukrovinářský průmysl závislosti na západu a rozhodlo se plodinu pěstovat. Nejvhodnější podmínky pro mandloně zemědělci našli právě v Hustopečích, kde se místní klima nejvíce podobá středomořskému. Když se po převratu plodina začala znovu dovážet z jižních zemí, pěstování v hustopečském sadu skončilo jako neefektivní. Z původních 50 tisíc stromů jich zůstala pouhá tisícovka na ploše pět hektarů. Město Hustopeče je však na svou botanickou raritu náležitě hrdé a podařilo se mu unikátní mandloňový sad získat a uchovat.
 

Procházka mandloňovým sadem

mandloně HustopečeDnes sady slouží jako místo odpočinku, v jejich středu byla vybudována 14 metrů vysoká rozhledna a vede zde také Mandloňová naučná stezka. Nejkrásnější pohled z vrcholu rozhledny se nabízí právě v březnu a dubnu, kdy pod ní rozkvétá záplava mandloňových květů. Mimo mandloní lze z rozhledny dohlédnout na nedaleké Pálavské vrchy.

Návštěvu mandloňových sadů vám doporučujeme nejen nyní – na jaře, ale také v srpnu, kdy nastává čas sklizně. Ochutnat místní plody můžete buď přímo v sadech anebo si je lze zakoupit jako suvenýr v hustopečském turistickém centru.

Kde zaparkovat: Město Hustopeče se tradičně na jaře plní návštěvníky, kteří chtějí vidět kvetoucí sad – prosíme, využijte záchytná parkoviště, včetně toho nového na Šafaříkově ulici (48.9480039N, 16.7343569E).
 

Slavnosti mandloní a vína

MandloněBěhem příštího víkendu 24. až 26. března 2023 se uskuteční další ročník oblíbených Slavností mandloní a vína. Přijeďte se podívat, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny. V sadech je připraven program na sobotu i neděli, proto si na své si přijdou také milovníci turistiky. 

Ty do největších mandloňových sadů ve střední Evropě  dovede 5 km naučná stezka. Na ní budou stanoviště v režii místních spolků, kde mohou děti i dospělí plnit úkoly. Na konci cesty pak za odměnu obdrží drobnou pozornost. Nebude chybět ani cimbálová muzika a otevřené sklepy místních vinařů.

Kvetoucí mandloně jsou poslové jara a probouzející se přírody, buďte v sadech i ve městě ohleduplní, nevjíždějte auty mimo parkoviště, neodhazujte odpadky, netrhejte větvičky.

Slavnosti mandloní a vína 2024

22.3.
24.3.
Slavnosti mandloní a vína 2024

Přijeďte se podívat do Hustopečí 22. 3. – 24. 3. 2024, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

#světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum

#světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum

Mandloně pocházejí z Afriky a Asie, daří se jim v jižní Evropě a milují středomořské klima. Zdálo by se, že se jim u nás příliš dařit nebude, ale opak je pravdou: na jižní Moravě u Hustopečí už stovky let rostou mandloňové sady, které si město hýčká jako turistickou atrakci. Přijet můžete brzy na jaře, když mandloně září do dálky svítí záplavou bílých a růžových květů, ale také kdykoliv během roku: třeba na Slavnosti mandloní a vína, na letní Mandlobraní, na vinařské slavnosti anebo jen tak, na docela obyčejnou procházku mandlovými sady.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Hustopeče

Hustopeče

Hustopeče bývaly nejvýznamnějším středověkým vinařským městem a vinice je obklopovaly ze všech stran. Dávné vinařské tradice nyní připomínají vinné sklepy a četné vinařské slavnosti, vinařská expozice v renesančním domě U Synků a také kuriózní socha kvasinky vinné.

Mandloňové arboretum v Hustopečích

Mandloňové arboretum v Hustopečích

Mandloňové arboretum vzniká u turistické cesty "Mandloňovou stezkou na rozhlednu" v lokalitě Hustopečský starý vrch, kde se nachází i původní mandloňové sady. Arboretum vzniká díky nadšencům z Hustopečské mandlárny jako unikátní genofond mandloní ve střední Evropě.

Chuť Moravy – originální a chutné dárky

Chuť Moravy – originální a chutné dárky

Chuť Moravy je nová značka kvalitních moravských produktů, které jsou vyráběny z kvalitních surovin, podle tradičních receptur a bez přidaných umělých látek. Znáte svatojánské ořechy, chmelíček nebo speciality z hustopečských mandlí?

Tůně v nivě Štinkovky

Tůně v nivě Štinkovky

Turistické stezky v okolí hustopečských rybníků už dávno nevedou jen k rozhledně nebo do přírodní rezervace Kamenný vrch, ale od jara loňského roku je možné zabloudit také k osmi přírodním tůním v nivě Štinkovky.

Vinařství Starý vrch

Vinařství Starý vrch

Vinařský dům se nachází v Hustopečích, v bezprostřední blízkosti Mandloňové stezky. Hledáte možnost poznat malebná zákoutí jižní Moravy, degustovat jedinečná moravská vína v atraktivním prostředí nebo nahlédnout do provozu vinařství?

Hustopečská mandlárna – mandle od srdce

Hustopečská mandlárna – mandle od srdce

Jde o rodinný podnik vyrábějící produkty, v nichž se snoubí nevšední chuť a vůně mandlí s alkoholem. Mandlárna zde vznikla hlavně díky existenci jediných mandloňových sadů ve střední Evropě.

Další aktuality

Vinné trhy v Čejkovicích vypuknou již tuto sobotu

Tisíce milovníků kvalitního moravského vína, hudby a tance se opět setkají v Čejkovicích. První červnový víkend zde proběhnou čejkovické Vinné trhy s bohatým kulturním programem. Připraveni jsou vinaři z celé obce, aby představili to nejlepší víno v prostorách zámecké zahrady. Letos již XXVII. ročník Vinných trhů, který se uskuteční 4. a 5. června 2023.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slovácko čeká Víkend památkových domků – nahlédněte do unikátních expozic!

Památné domky a drobná muzea Slovácka se otevřou turistům během červnového víkendu 3. a 4. 6. 2023. Otevřena budou nejen běžně dostupná muzea a skanzeny, ale také soukromá památková stavení lidového stavitelství anebo menší unikátní expozice, do kterých je běžně vstup omezen anebo se musí dopředu domluvit s majitelem.
Jihomoravský kraj | Památky

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 7. do 11. června 2023 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na 24. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Národní park Podyjí společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání přibližně 40 kilometrů dlouhé údolí řeky Dyje – hluboké a romantické, s nesčetnými meandry, řadou nádherných luk a skal. Pokladem národního parku jsou především vyhlídky: každá je spojená se zajímavým příběhem nebo pověstí. Kromě nich v národním parku objevíte značené stezky pro pěší i cyklisty, pár zajímavých drobných památníků a staveb, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí, a dokonce i několik hradů – u nás i u sousedů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

V úterý 30. května 2023 byl slavnostně zahájen 28. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, který zve během celého měsíce června na setkání s krásnou hudbou v unikátních prostorách hradů, zámků a dalších historických sálech. Festival bude mít letos podtitul Mezi Kroměříží a Vídní, krásná klasická hudba se rozezní ve více než třiceti místech Moravy a Vysočiny, od Boskovic přes Náměšť nad Oslavou, Žďár nad Sázavou nebo Tišnov, až po Valtice, Slavkov u Brna či Mikulov. Festival probíhá od 30. května do 27. června 2023.
Jihomoravský kraj | Kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihomoravského kraje: Aqualand, hrad Špilberk a zámek Lednice

Nejnavštěvovanějším místem Jihomoravského kraje je Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Na desítkách skluzavek a tobogánů si tu užijete nekončící adrenalin a zábavu, milovníci relaxu si pak vychutnají termální bazény s výhledem na krásnou krajinu Pálavských vrchů. Další místa patří hradu Špilberk, zámku v Lednici a zoologické zahradě v Brně.
Jihomoravský kraj | Památky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Slovanské hradiště v Mikulčicích

Velkomoravské hradiště u Mikulčic je magické místo. Leží v krajině jako utkané ze snů, uprostřed luk a lužních lesů v blízkosti řeky Moravy, obklopené obřími listnatými stromy a staletými alejemi s dalekými průhledy. Je to krajina ideální pro cyklistický výlet, kde se můžete dokonale vyhnout autům a užít si řadu neobvyklých zážitků a setkání. Na výlet ke starým Slovanům zve portál Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Setkání v Moravském Krasu vás nechá nahlédnou do Staré huti u Adamova

Moravský kras ožije v sobotu 27. 5. 2023 opět tradičním Setkáním v Josefovském údolí, kde bude probíhat program pro rodiny s dětmi v areálu technické památky Stará huť u Adamova s názvem Slované na huti. Letos již 22. setkání ve střední části Moravského krasu je pořádané u příležitosti Mezinárodního dne muzeí, Evropského dne parků a proběhne od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Kultura