Úvod > Aktuality > Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích
Příroda

Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích

  • Vydáno21. března 2022
Mandloňové sady, mandlovice, dobré víno a skvělá zábava? To vše najdete už tuto sobotu 26. března v Hustopečích, kde se konají tradiční Slavnosti mandloní a vína. Vše je již připraveno, milovníky jarní květeny potěší, že během minulého víkendu se v sadech objevily první kvítky. Do sobotních slavností jich určitě přibude ještě víc.
Mandloně v HustopečíchUž tuto sobotu 26. března 2022 můžete přivítat jaro na Slavnostech mandloní a vína v Hustopečích. Těšit se můžete na bohatý program na hustopečském Dukelském náměstí, vycházku k mandloňovému sadu s průvodcem nebo jarmark s řemeslnými a mandlovými produkty. Pestrý program už osmého ročníku slavností začne na Dukelském náměstí od deváté hodiny ráno. Vína místních vinařů bude možné ochutnat v otevřených sklepích v ulici Na Hradbách a Vinařská či u staré pošty. Vinaři své sklepy otevřou už v pátek od 18:00 a v sobotu od 10:00 hodin. Na programu je také soutěž jedlíků nebo koncert kapely Cimballica a Fleret se Zuzanou Šulákovou.

A nebude chybět ani Mandlojarmark, kde budou k dispozici pochutiny jako jsou mandlové věnečky a jiné dezerty, tradiční trdelník sypaný mandlemi, i pražené mandle na všemožné způsoby. Pány potěší mandlové pivo a dámy zaujme mandlová kosmetika či dekorační předměty, bižuterie apod.
 

Gastrozóny a soutěž jedlíků

MandloviceHustopečské restaurace si pro své hosty připraví mandlové speciality. Od 11:00 nabídnou návštěvníkům Slavností mandloní a vína speciální mandlová menu! Vyzkoušet je můžete například v restauraci Hotel Amande, Formanka, U Halmů, Rustikal, Vinopa a Růženy.

Dále bude k dispozici gastrozóna. Ta vyroste na Dukelském náměstí od 10:00, kdy prostor zaplní stánky plnými skvělých chutí a úžasných vůní. Svá nejlepší jídla zde představí vybrané restaurace a bistra a opět si buďte jistí, že všechny pokrmy budou mít společného jmenovatele – mandli! Svůj stánek tu bude mít Formanka, Wine Wellness Hotel Amande, U Dřeváka Beer & Grill, Vespalec catering a další podniky). Menší porce vybraných specialit vám dovolí ochutnat co nejvíce různých pokrmů. Zapít je můžete vínem, mandlovicí, limonádou či mandlovým pivem z Břeclavského pivovaru.

gastrozónaGastrozóna se bude nacházet také u rozhledny. Tam se můžete těšit na mandlové pivo, mandlové likéry, mandlové paštiky a sladké mandlové delikatesy.

V rámci doprovodného programu na hlavním pódiu se i letos utkají největší jedlíci, kteří na čas budou muset sníst co nejvíc mandlového dezertu. Přihlásit se bude možné přímo u pódia v 13:40 hodin po vyzvání moderátorem, který z publika vybere 8 statečných hladovců.
 

Vycházky k mandloním v sobotu i v neděli

Hustopeče mandloňové sadyV sobotu i v neděli bude od 9 do 17 hodin připravena soutěžní vycházková trasa k mandloňovým sadům. Její délka je 4 kilometry a je vhodná i pro kočárky. Po trase narazíte na 5 soutěžních stanovišť, na kterých se pobavíte i občerstvíte. Start všech tras se koná od 9:00 do 14:00 hodin, stanoviště na trasách a výběr odměn v cíli bude možné do 17:00 hodin.

Na startu si za 50 Kč zakoupíte soutěžní kartičky, do kterých budete na trase sbírat razítka za splnění jednoduchých úkolů (vhodných pro děti i dospělé). Stanovišť je celkem 5 + jedno bonusové, ale o tom se více dozvíte na soutěžní kartičce. Podaří-li se vám po cestě posbírat všech pět razítek, čeká na vás v cíli odměna – vybrat si můžete třeba panáka mandlovice (pro starší 18 let), kalíšek pražených mandlí, omalovánky či pexesa, dětskou knížku O hrozínkovi a mandličce, či nějaké drobnosti z hustopečského TICka.
 

Hustopeče – město vína a mandloní

Mandloně v HustopečíchSlavnosti se záměrně konají v době, kdy bývají  mandloně v plném květu. Přibližně 1 200 stromů představuje přírodní raritu střední Evropy. Byly vysázeny po roce 1948 a sloužily státním čokoládovnám, ale po revoluci zájem o hustopečské mandle opadl a sady postupně chátraly.

Nápad na záchranu mandloňových sadů, s nímž před několika lety přišli žáci hustopečské základní školy, postupně vzalo za své jak město, tak místní lidé. Hustopeče se tak vrátily ke své minulosti a znovu se návštěvníkům představují jako město vína a mandloní.
Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět

Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět

Mezi jihomoravskými obcemi Březí, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí se táhne ve směru severojižním úzký pás kopců, jejichž úpatí jsou většinou pokryta vinohrady. Nadmořská výška oblasti však nepřesahuje 285 m n. m.

Další aktuality

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní si mohou v prosinci město vychutnat i při komentovaných procházkách či projížďkách s průvodci, od kterých se dozví mnoho nového nebo návštěvou zajímavých míst.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!

Když je venku počasí, že by psa nevyhnal, schovejte se do podzemí. Při prohlídkách jeskyní, štol a tajemných podzemních labyrintů rozhodně nezmrznete, v chodbách bývá příjemných 7 až 10 °C. Dokonce nemusíte cestovat nijak daleko z měst, rozzářených krásou adventních trhů!
Jihomoravský kraj | Životní styl

Špilberk zve na pohodovou adventní atmosféru. Přidá se i vila Tugendhat

Kam vyrazit nasát tu pravou vánoční atmosféru? Muzeum města Brna zve na hrad Špilberk a do vily Tugendhat. Na hrad se vrací adventní veselí, jaké návštěvníci znají z let před koronavirovou pandemií. Minulý rok musel být program značně omezený, ale o to lepší bude letos a přidá se i vila Tugendhat se svým vánočním programem.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 10. a 11. prosince 2022 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
Jihomoravský kraj | Památky