Úvod > Aktuality > Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích
Příroda

Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích

  • Vydáno6. března 2023
Mandloňové sady, mandlovice, dobré víno a skvělá zábava? To vše najdete během víkendu od 24. do 26. března v Hustopečích, kde se konají tradiční Slavnosti mandloní a vína. Vše je již připraveno, milovníky jarní květeny určitě potěší mandloňové kvítky, které by se mohly objevit právě v době pořádání slavností.
Mandloně v HustopečíchOd pátku 24. do neděle 26. března 2023 můžete přivítat jaro na Slavnostech mandloní a vína v Hustopečích. Těšit se můžete na bohatý program na hustopečském Dukelském náměstí, vycházku k mandloňovému sadu s průvodcem nebo jarmark s řemeslnými a mandlovými produkty. Pestrý program už osmého ročníku slavností začne na Dukelském náměstí od deváté hodiny ráno. Vína místních vinařů bude možné ochutnat v otevřených sklepích v ulici Na Hradbách a Vinařská či u staré pošty. Vinaři své sklepy otevřou už v pátek 24. 3. od 18:00 a v sobotu pak od 10:00 hodin. Právě na parkovišti u staré pošty bude vyhrávat i cimbálová muzika.

A nebude chybět ani Mandlojarmark, kde budou k dispozici pochutiny jako jsou mandlové věnečky a jiné dezerty, tradiční trdelník sypaný mandlemi, i pražené mandle na všemožné způsoby. Pány potěší mandlové pivo a dámy zaujme mandlová kosmetika či dekorační předměty, bižuterie apod.
 

Gastrozóny a soutěž jedlíků

MandloviceHustopečské restaurace si pro své hosty připraví mandlové speciality. Od 11:00 nabídnou návštěvníkům Slavností mandloní a vína speciální mandlová menu! Vyzkoušet je můžete například v restauraci Hotel Amande, Formanka, U Halmů, Rustikal, Vinopa a Růženy.

Dále bude k dispozici gastrozóna. Ta vyroste v sobotu 25. března na Dukelském náměstí od 10:00, kdy prostor zaplní stánky plnými skvělých chutí a úžasných vůní. Svá nejlepší jídla zde představí vybrané restaurace a bistra a opět si buďte jistí, že všechny pokrmy budou mít společného jmenovatele – mandli! Zapít je bude možné opět vínem, mandlovicí, limonádou či mandlovým pivem z Břeclavského pivovaru. Soutěž jedlíků se bude konat od 13:40, na čas budou muset sníst co nejvíc mandlového dezertu. Přihlásit se bude možné přímo u pódia po vyzvání moderátorem, který z publika vybere 8 statečných hladovců! Na programu je také sobotní večerní koncert kapel Bachtale Apsa a Mário Bihári a poté The People.
 

Vycházky k mandloním v sobotu i v neděli

Hustopeče mandloňové sadyV sobotu i v neděli bude od 9:00 do 17:00 hodin připravena soutěžní vycházková trasa k mandloňovým sadům. Její délka je 4 kilometry a je vhodná i pro kočárky. Po trase narazíte na 5 soutěžních stanovišť, na kterých se pobavíte i občerstvíte. Start všech tras se koná od 9:00 do 14:00 hodin, stanoviště na trasách a výběr odměn v cíli bude možné do 17:00 hodin.

Na startu si za 50 Kč zakoupíte soutěžní kartičky, do kterých budete na trase sbírat razítka za splnění jednoduchých úkolů (vhodných pro děti i dospělé). Stanovišť je celkem 5 + jedno bonusové, ale o tom se více dozvíte na soutěžní kartičce. Podaří-li se vám po cestě posbírat všech pět razítek, čeká na vás v cíli odměna – vybrat si můžete třeba panáka mandlovice (pro starší 18 let), kalíšek pražených mandlí, omalovánky či pexesa, dětskou knížku O hrozínkovi a mandličce, či nějaké drobnosti z hustopečského TICka. Pro ty, kteří vystoupají až k rozhledně, budou připraveny netradiční chuťovky z nakládaných hustopečských mandlí, mandlové paštiky, mandlové delikatesy, mandlovice, mandlová limonáda a spousta dalšího.
 

Hustopeče – město vína a mandloní

Mandloně v HustopečíchSlavnosti se záměrně konají v době, kdy bývají  mandloně v plném květu. Přibližně 1 200 stromů představuje přírodní raritu střední Evropy. Byly vysázeny po roce 1948 a sloužily státním čokoládovnám, ale po revoluci zájem o hustopečské mandle opadl a sady postupně chátraly.

Nápad na záchranu mandloňových sadů, s nímž před několika lety přišli žáci hustopečské základní školy, postupně vzalo za své jak město, tak místní lidé. Hustopeče se tak vrátily ke své minulosti a znovu se návštěvníkům představují jako město vína a mandloní.
Slavnosti mandloní a vína 2024

22.3.
24.3.
Slavnosti mandloní a vína 2024

Přijeďte se podívat do Hustopečí 22. 3. – 24. 3. 2024, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět

Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět

Mezi jihomoravskými obcemi Březí, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí se táhne ve směru severojižním úzký pás kopců, jejichž úpatí jsou většinou pokryta vinohrady. Nadmořská výška oblasti však nepřesahuje 285 m n. m.

Další aktuality

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Ke konci února nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat. Krásné rostliny si prohlédnete do 29. 2. v zámeckém skleníku v Rájci-Jestřebí a od 1. 3. se otevře výstava kamélií v zámeckých interiérech. Kamélie budou k vidění do neděle 10. 2. 2024.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Projděte se vilou Tugendhat virtuálně

Z pohodlí vašeho domova si můžete zcela nerušeně a bez časových omezení projít brněnskou vilu Tugendhat. Muzeum města Brna během loňského roku připravilo zcela novou virtuální prohlídku, která nejen že zachytila současnou podobu vily Tugendhat, ale zároveň poutavou formou propojuje virtuální realitu s textovými, fotografickými a video materiály.
Jihomoravský kraj | Památky

Co letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se na komentované prohlídky, kulturní léto či okurkové slavnosti

Na jaké akce se mohou místní i turisté ve Znojmě těšit v roce 2024? Vedle největšího festivalu vína v České republice Znojemského historického vinobraní, které letos oslaví 40. ročník, je to například divadelní festival Znojmo žije divadlem, dvouměsíční Znojemské kulturní léto, Májové slavnosti, Hudební festival Znojmo, Slavnosti okurek, program Městského divadla Znojmo, ale i další dílčí koncerty a představení v různých koutech města. Ve středu 21. února jsou všichni zájemci zváni na speciální prohlídky města v rámci Mezinárodního dne průvodců.
Jihomoravský kraj | Památky