Úvod > Aktuality > Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích
Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích

Vydáno 19. března 2019
Mandloňové sady, mandlovice, dobré víno a skvělá zábava? To vše najdete už tuto sobotu 23. března v Hustopečích, kde se konají tradiční Slavnosti mandloní a vína. Vše je již připraveno, milovníky jarní květeny potěší, že během minulého víkendu se v sadech objevily první kvítky. Do sobotních slavností jich určitě přibude ještě víc.
Mandloně HustopečeUž tuto sobotu 23. března 2018 můžete přivítat jaro na Slavnostech mandloní a vína v Hustopečích. Těšit se můžete na bohatý program na hustopečském Dukelském náměstí, vycházku k mandloňovému sadu s průvodcem nebo jarmark s řemeslnými a mandlovými produkty.
 
Pestrý program už sedmého ročníku slavností začne na Dukelském náměstí, v renesančním domě U Synků od deváté hodiny ráno. Po celý den až do páté odpoledne bude otevřená Stálá vinařská expozice i sklepy v ulici Na Hradbách, vína místních vinařů bude možné ochutnat rovněž na nádvoří domu U Synků. Na programu je také soutěž jedlíků nebo koncert kapely Hrdza a Red Socks Orchestra. Hustopečské restaurace jako například Amande nebo Formanka si pro své hosty připravily mandlové speciality.
 

Kolotoč, soutěž jedlíků i krmění zvířátek

slavnosti mandloní a vínaDěti se určitě rády povozí na kolotoči, který bude po celý den stát ve spodní části náměstí, u Mandlo Jarmarku. K dispozici bude všem lovcům fotografických kuriozit fotostěna v horní části náměstí, odkud si odnesete na památku fotku s Mandličkou a Hrozínkem - maskoty města. Od 10:00 do 15:00 určitě využijte možnost prohlídky kostela sv. Václava na náměstí, jehož pohnutá minulost vás chytne.

V rámci doprovodného programu na hlavním pódiu se i letos utkají největší jedlíci, kteří na čas budou muset sníst co nejvíc mandlového dezertu. Přihlásit se bude možné přímo u pódia po vyzvání moderátorem, který z publika vybere 8 statečných hladovců.

V areálu ranče Valkýra cestou k mandloním je pro děti připravena další kratochvíle: projížďky na ponících a krmení zvířátek.
 

Vycházky k mandloním mají letos rozšířené trasy

Hustopeče mandloňové sadyRok 2019 přináší rozšíření vycházkových tras k mandloňovým sadům o nové soutěžní i občerstvovací stanice. Start všech tras se koná od 9:00 do 14:00 hodin, stanoviště na trasách a výběr odměn v cíli bude možné do 17:00 hodin. Startovné je 50 Kč.

První trasa je nazvaná "Po stopách mandličky", cca 7 km dlouhá trasa (lze pohodlně ujít za 3 hodiny) určená hlavně pro rodiny s malými dětmi. Po trase na vás čekají 4 soutěžní a 2 občerstvovací stanice: Ranč Valkýra (hledání jehly v kupce sena), U rybníka (lovení a poznávání ryb), U Ovčárny, Na odpočívadle (střelba s myslivci, výstava trofejí), U odbočky k mandloním a cíl - Mandloňová rozhledna, z níž se otvírá výhled na unikátní sady z ptačí perspektivy.

Mandloňová rozhledna HustopečeDruhá trasa "Skořápková", cca 10 km dlouhá trasa (lze ujít za 4 hodiny) je určená pro rodiny se staršími dětmi. Po trase jsou rozmístěné občerstvovací stanice z Trasy 1 a v prodloužené části 4 kešky s úkoly, které je nutné splnit a výsledky vyplnit do soutěžní brožurky.

Vycházka "Napříč historií", cca 18 km trasa je určená pro zdatné turisty, její projití zabere asi 6 hodin. Jedná se o komentovanou procházku s průvodcem, která je zaměřena nejen na historii mandloňových sadů v Hustopečích, ale i na další přírodní či kulturní zajímavosti v katastru Hustopečí a jejich ochranu. Hromadný start vycházky je pouze v 10:00 hodin od Sportovní haly.
 

Podaří se pokořit rekord?

MandloviceV rámci doprovodného programu bude na hlavním pódiu připravena nevšední akce. Je-li vám více než 18 let a budete-li se v den slavností v 15:30 nacházet na Dukelském náměstí, zdejší hostesky vám rozdají zdarma panáka mandlovice a na výzvu moderátora se přesně v 16:00 uskuteční pokus zapsat pod dohledem komisaře do České knihy rekordů jako událost, na které si nejvíce lidí připíjelo mandlovicí!

Rozdávat se bude přesně 1132 panáků, to je totiž počet stromů v mandloňových sadech. Za stromy se v úterý 26. února 2019 vydaly děti ze ZŠ Komenského se pod dozorem Odboru životního prostředí a složky Marketing a kultura, a všechny je osobně přepočítaly.
 

Hustopeče – město vína a mandloní

HustopečeSlavnosti se záměrně konají v době, kdy bývají  mandloně v plném květu. Přibližně 1 200 stromů představuje přírodní raritu střední Evropy. Byly vysázeny po roce 1948 a sloužily státním čokoládovnám, ale po revoluci zájem o hustopečské mandle opadl a sady postupně chátraly.

Nápad na záchranu mandloňových sadů, s nímž před několika lety přišli žáci hustopečské základní školy, postupně vzalo za své jak město, tak místní lidé. Hustopeče se tak vrátily ke své minulosti a znovu se návštěvníkům představují jako město vína a mandloní.
Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

V Hustopečích vznikla nová rozhledna - nachází se v jedné z největších botanických rarit na Moravě, v mandloňových sadech. Ocelová vyhlídka dosahující do výšky 14 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Národní přírodní památka Dunajovické kopce - pomalu ztracený svět

Národní přírodní památka Dunajovické kopce - pomalu ztracený svět

Mezi jihomoravskými obcemi Březí, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí se táhne ve směru severojižním úzký pás kopců, jejichž úpatí jsou většinou pokryta vinohrady. Nadmořská výška oblasti však nepřesahuje 285 m n. m.

Slavnosti mandloní a vína 2021 v Hustopečích

20.8.
21.8.
Slavnosti mandloní a vína 2021 v Hustopečích

Letos neuvidíte květy, ale plody. Mandlové slavnosti se přesouvají na srpen.

Stálá vinařská expozice v jihomoravském městečku Hustopeče

Stálá vinařská expozice v jihomoravském městečku Hustopeče

Pronikněte do tajů vinařství a dopřejte potěšení svým chuťovým buňkám! Můžete využít různé degustační programy, objednat si řízenou degustaci vedenou someliérem, zakoupit si lahve vína anebo jen tak navštívit tuto ojedinělou vinařskou expozici v Hustopečích a zpříjemnit si tak svůj pobyt na Jižní Moravě.

Další aktuality