!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou
Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou
"> "> "> "> "> ">

Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou

Vydáno 21. září 2019 Příroda
Babí léto je ideální příležitostí k tomu, abychom si ještě v aktuálním roce naplno užili výlety do přírody v kraťasech a teniskách, ideálně doprovázení hřejivými slunečními paprsky. Když už jsme u slunného počasí, co takhle vyrazit do voňavé a barevné moravské krajiny?

Když se řekne Morava, mnoha turistům (a nejen jim) se před očima objeví nekonečné vinice obtěžkané šťavnatými hrozny, chladné sklípky plné skvělých vín v obřích sudech… Víno k Moravě samozřejmě neodmyslitelně patří. Nabídnout toho však může více.
 

Krása květné zahrady

Tak například Květná zahrada v Kroměříži je mistrovským dílem zahradních architektů a ukázkou precizní práce zahradníků. Asi byste nevěřili tomu, že ji italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla založili na bažinaté půdě, která nejevila známky života. Kromě nekonečné záplavy úchvatných květinových záhonů v Květné zahradě v Kroměříži turisté narazí také na galerii soch táhnoucí se dlouhých 244 metrů, nechybí ani dva obří skleníky…

Když už budete v Kroměříži, projděte se také po městě. Věděli jste, že se mu říká Hanácké Athény? Kromě pozdně renesanční Květné zahrady, o níž už byla řeč, stojí za návštěvu také zámek. A protože jsme na Moravě, u zámku nechybí ani Arcibiskupské vinné sklepy s mešním vínem, kterým nepohrdne žádný gurmán.
 

Výlety do minulosti

Když už je řeč o historii a výletech, za zmínku jistě stojí také Park RochusUherském Hradišti, tedy co by kamenem dohodil od Kroměříže. Areál parku je ideální k rodinným procházkám, na kterých se výletníci také něco přiučí.

Kulturně-historický park v přírodě nabízí cíle, jakým je kupříkladu rozhledna na Rovině, stejně jako degustaci lahodných vín, mlsání v ovocných sadech nebo pozorování stád pasoucích se ovcí
 

Moravským krasem rychle a zběsile

Pokud dáváte přednost adrenalinu a divokým sportovním zážitkům, vyzkoušejte Singletrail Moravským krasem. Propojíte tak to, co máte rádi, s pobytem na čerstvém vzduchu ve voňavých lesech u Jedovnice. Singletrail spojuje tři jízdní okruhy o celkové délce 38 kilometrů. Jedná se o síť lesních stezek (trailů) mezi obcemi Jedovnice a Křtiny. Cesty jsou stavěny speciálně pro cyklisty. Nemusíte se tak bát, že se budete vyhýbat turistům. Nezabloudíte ani do chráněných lesních území a oblastí.

Singletrailové stezky také vznikly v lokalitě Doubravy v Boskovicích. Moderní sportpark zde nabízí trasy v délce 10 km, lehčí profily pro rodiny s dětmi a začínající cyklisty. Necelých deset kilometrů singletrailů se klikatí lesem. Technicky náročnější černé lajna s větším sklonem, nebo naopak XC okruh bez větších vylomenin. Traily jsou zde kratší, cca kolem kilometru, ale dají se různě kombinovat. Nahoru vedou dva stoupáky, jinak jsou převážně z kopce.
 

Moravský kras láká nejen na jeskyně

Konkrétně v čarokrásném Moravském krasu si najdete aktivit ještě daleko více. Vynechat byste neměli kupříkladu některou z 1100 jeskyní přístupných veřejnosti, protože tato lokalita patří k nejvýznamnějším krasovým oblastem v Evropě. Přímo v srdci Moravského krasu nesmíte minout Rudické propadání, kde budete svědky toho, jak zemi pohlcuje voda Jedovnického potoka.
 

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Singletrailové stezky v Boskovicích

Singletrailové stezky v Boskovicích

Být na kole obklopený krásnou přírodou, vyzkoušet si své síly a dopřát si adrenalinový zážitek. To cyklistům nejen z Blanenska umožní singletrailové stezky, které vznikají v lokalitě Doubravy v Boskovicích. Jde o devět terénních tras o délce deseti kilometrů a různých obtížností.

Park Rochus v Uherském Hradišti

Park Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů již nyní nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek, rodinných výletů i prohlídku s našimi průvodci.

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Vybaveni helmou a světlem, máte možnost se podívat do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyně nedaleko Holštejna byla objevena pracovníky kamenolomu Velká Dohoda po odstřelu v roce 1953, prozkoumána, zaměřena a dalším odstřelem znepřístupněna na dalších téměř padesát let.

Singletrail Moravský kras

Singletrail Moravský kras

Vyrazte na kolo do lesů v Moravském krasu. SingleTrail u Jedovnice se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě. Celkem je zde 28 km v terénu na třech okruzích.