Úvod > Aktuality

Aktuality Jihomoravský kraj

Naučné stezky a trasy křižují celé Česko a tvoří jednu z nejhustších sítí na světě. Podle Klubu českých turistů, který se o jejich údržbu stará, je to přibližně 45 km, tedy více jak devatenáctinásobek obvodu celé ČR. Naučné stezky a trasy jsou lemované informačními nebo interaktivními tabulemi, které popisují faunu a flóru v dané oblasti, ale také tradice a zvyky, lidová řemesla, dochované nálezy nebo ostatky původních obyvatel. Čím dál populárnější jsou také tzv. stezky bosou nohou, které pomáhají k prokrvení končetin tím, že důkladně promasírují vaše chodidla. Už jste nějakou vyzkoušeli?
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihomoravský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků proběhnou na vrcholu Bílých Karpat

XXX. slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině se letos uskuteční od 30. do 31. 7. 2022. Dominanta a nejvyšší vrchol Bílých Karpat – Velká Javořina (970 m.n.m.) se opět stane místem konání oblíbených slavností. Už po desetiletí se místní řídí heslem: "Tu bratia vždy sa stretať budú..." V přírodním amfiteátru je na neděli 31. července 2022 připraven bohatý folkloní program a na malém pódiu vás potěší veselá lidová hudba či country.
Jihomoravský kraj | Příroda

Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu je jako nová

Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu, která vede od jeskyně Kůlna k parkovišti, se v těchto dnech dočkala obnovy. Návštěvníkům už řadu let zpestřuje cestu od východu z jeskyní po skončení prohlídky zpět k autům a zájemcům doplňuje předchozí výklad průvodců. Kromě prvního panelu u Kůlny, který se dočkal renovace již dříve, ale už byl technický stav ostatních tabulí působením slunce i povětrnostních vlivů poněkud za zenitem. Správa jeskyní České republiky proto renovovala a vyměnila za nové čtyři zašlé infotabule – u takzvané Propástky, u skály Hřebenáč a dvě u vstupního areálu-pokladny.
Jihomoravský kraj | Příroda

Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Jeskyně Na Turodlu, největší a z pálavských jeskyní jediná veřejnosti přístupná, je významným zimovištěm vrápenců malých i dalších druhů netopýrů. A spolu s lomem připomínkou proměn a zvratů v historii kopce Turold. Tu připomene obnovená naučná stezka, která zde bude instalována během jarních měsíců.
Jihomoravský kraj | Příroda

V Lomnici u Tišnova najdete novou naučnou stezku

Stezka v městysu Lomnice u Tišnova v okrese Brno venkov vede lokalitou zdejší bývalé obory a návštěvníky seznamuje se zajímavostmi území včetně údajů o lokální historii, lesním porostu, fauně, flóře a správě lesů. Celá trasa měří 2 kilometry a je vhodná spíše pro pěší turisty.
Jihomoravský kraj | Příroda

Ve Valticích a v okolí Pálavy se v létě projdete naboso

V okolí Valtic vzniká unikátní "masážní" turistická stezka, po níž se turisté budou moci projít bez bot. K tomu bude uzpůsoben také terén – povrch stezky budou tvořit šišky, kůra ze stromů, sláma, písek a oblázky – materiály, které lidská chodidla důkladně promasírují.
Jihomoravský kraj | Příroda