Úvod > Aktuality > Na Havranickém vřesovišti v Podyjí kvetou vzácné koniklece

Na Havranickém vřesovišti v Podyjí kvetou vzácné koniklece

Vydáno 10. března 2020 Příroda
Havranické vřesoviště po roce opět zaplavily koniklece, které zdejší stráně zabarvily do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Podyjí vřesovištěDivocí koně původem z anglického Exmooru pomohli po dlouhé době k rozkvětu konikleců a dalších bylin, které v minulých letech dusila tráva. Právě o tu se sympatičtí kopytníci, kteří se na Havranickém vřesovišti pasou od května 2018, hravě postarali a po středočeských Milovicích tak pomohli zachránit další stepní lokalitu.
 
Koniklec velkokvětý je v Česku chráněný jako silně ohrožený druh. Rozkvétá začátkem března a v NP Podyjí se nachází na západní hranici rozšíření této rostliny. V minulosti však byly Havraníky tak zarostlé, že zde rostlinka vykvétala pouze sporadicky. Loni vykvetly po dlouhé době poprvé tak, že konikleci "zaplavily" celé stráně. Letos díky teplé zimě, již rostlinky začínají opět kvést.
Divocí koně v Podyjí

Divocí koně v Podyjí

Jedenáct divokých koní našlo domov v Národním parku Podyjí na Znojemsku, kde pomáhají s jejich údržbou a chrání je před zarůstáním. Setkat se s nimi můžete na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Národní park Podyjí - pestrá mozaika skalních stěn

Národní park Podyjí - pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.