Úvod > Aktuality > Na Havranickém vřesovišti v Podyjí vykvetly vzácné koniklece

Na Havranickém vřesovišti v Podyjí vykvetly vzácné koniklece

Vydáno 15. března 2019 Příroda
Havranické vřesoviště po dlouhé době opět zaplavily koniklece, které zdejší stráně zabarvily do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Podyjí vřesovištěDivocí koně původem z anglického Exmooru pomohli po dlouhé době k rozkvětu konikleců a dalších bylin, které v minulých letech dusila tráva. Právě o tu se sympatičtí kopytníci, kteří se na Havranickém vřesovišti pasou od minulého května, hravě postarali a po středočeských Milovicích tak pomohli zachránit další stepní lokalitu.
 
Koniklec velkokvětý je v Česku chráněný jako silně ohrožený druh. Rozkvétá začátkem března a v NP Podyjí se nachází na západní hranici rozšíření této rostliny. V minulosti však byly Havraníky tak zarostlé, že zde rostlinka vykvétala pouze sporadicky. Letos je to tedy po dlouhé době poprvé, kdy konikleci rozkvetly celé stráně.
Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Národní park Podyjí - pestrá mozaika skalních stěn

Národní park Podyjí - pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Divocí koně v Podyjí

Divocí koně v Podyjí

Jedenáct divokých koní našlo domov v Národním parku Podyjí na Znojemsku, kde pomáhají s jejich údržbou a chrání je před zarůstáním. Setkat se s nimi můžete na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti.