Úvod > Aktuality > Kamélie a zimní květinové výstavy či slavnosti: kde, co a kdy pokvete?
Kamélie a zimní květinové výstavy či slavnosti: kde, co a kdy pokvete?
"> "> ">
Příroda

Kamélie a zimní květinové výstavy či slavnosti: kde, co a kdy pokvete?

  • Vydáno30. ledna 2020
O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, kterou jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav.
O nesmrtelnost křehkých květů se nepostaral jen Alexandr Dumas mladší coby autor příběhu Dáma s kaméliemi a hudební skladatel Giuseppe Verdi, který na jeho motivy složil neméně slavnou operu La Traviata, ale také francouzská módní návrhářka Coco Chanel. Milovala kamélie natolik, že motiv složitých květů objevíte na výšivkách i na tkaných látkách, jako ozdobu šatů, klobouků i kabelek a dokonce i na křišťálovém lustru, který navrhla pro svůj pařížský byt. Oblíbila si je možná i proto, že zimní krásky svou vůní nerušily její oblíbené parfémy.
 

Květy kamélie v liberecké botanické zahradě

Kamélie liberecUž od 28. ledna lákají rozkvetlé kamélie k návštěvě botanické zahrady v Liberci. Odrůda kamelie, kterou nyní naleznete v pavilonu I pochází z roku 1910, kdy ji francouzský zahradník Henri Guichard poctivě pojmenoval po jiném francouzském pěstiteli, Adolphe Audussonovi z Angers, od něhož ji dostal. Zkuste si jméno Camellia japonica "Adolphe Audusson" dát do internetového vyhledavače a přepněte si na záložku "obrázky". Uvidíte, že se pod tímto názvem ukáže mnoho květů různých tvarů a kvalit.

Kamélie liberecká botanická zahradaTo je způsobeno tím, že kamelie japonské zahradníci rozmnožují pomocí řízkování, tedy zakořeňováním větviček. Avšak Kamelie Adolphe Audusson v expozici liberecké botanické zahrady je ten nejhezčí klon, jaký lze v plejádě podobných nalézt! Ač je opravdu stará, původem i skutečným věkem, je navýsost elegantní.

Samozřejmě se nejedná o tuto jednu kamélii, v zahradě naleznete kolem padesáti dalších odrůd. Některé z nich jsou více než dvě stě let staré. Kvetoucí kamélie mohou návštěvníci zahrady obdivovat až do jara.
 

Krásné kamélie v Rájci

Ano, je to tak: kamélie vás oslní barvami i velikostí květů, ale nevoní. Poznáte to na vlastní nos třeba v zámeckém skleníku v Rájci nad Svitavou, kam se můžete přijít podívat už od soboty 1. února. Kdyby kamélie voněly, po prohlídce stísněných prostor se čtyřmi sty keři a stromky byste si připadali jako po koupeli ve flakonu voňavky. Skelníky zůstanou otevřené až do konce března denně kromě pondělí od 9 do 15 hodin za 30 Kč.

Od pátku 6. do neděle 15. března bude v komnatách na zámku Rájec probíhat Výstava kamélií 2020. V období výstavy kamélií je možné navštívit i zámecké zahradnictví, kde je možné zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství. Vstupné na zámek bude stát 130 korun.
 

Kamélie v Kroměříži

Návštěvnickou sezonu v Květné zahraděKroměříži již posedmé zahájí tradiční výstava kamélií, tentokrát tematicky zaměřená na "kamélie mezi živly". Ve velkém skleníku uvidíte od 14. února do 15. března desítky vzácných, více než stoletých kamélií, které v tomto období bohatě nakvétají.

Těšit se můžete ale i na zajímavý doprovodný program. Tak například 16. února se můžete zúčastnit komentované prohlídky Velkého a Palmového skelníku v dobových kostýmech, kaméliový ples v rytmu 20. let 20. století s přehlídkou tehdejší módy proběhne 22. února a na 1. března je přichystána v Květné zahradě prezentace unikátních historických automobilů Veterán klubu Kroměříž.
 

Kamélie v Lysicích

kamélie v LysicíchBarokní zámek Lysice sice ještě dřímá v hlubokém zimním spánku a probudí se z něj až v dubnu, ale tradičně v době kolem Valentýna se otevírá zámecká oranžerie s citrusovníky a unikátními, přes sto padesát let starými stromy kamélií.

Letos můžete na Valentýnskou oslavu s kaméliemi přijít v sobotu 15. a v neděli 16. února od 10 do 16 hodin do skleníku a oranžerie lysického zámeckého zahradnictví, kde kvetou unikátní stromy kamélie japonské. Vstupné stojí 30 Kč.
Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.