Úvod > Aktuality > Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?
Příroda

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

  • Vydáno25. ledna 2023
O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav.
kamélieO nesmrtelnost křehkých květů se nepostaral jen Alexandr Dumas mladší coby autor příběhu Dáma s kaméliemi a hudební skladatel Giuseppe Verdi, který na jeho motivy složil neméně slavnou operu La Traviata, ale také francouzská módní návrhářka Coco Chanel. Milovala kamélie natolik, že motiv složitých květů objevíte na výšivkách i na tkaných látkách, jako ozdobu šatů, klobouků i kabelek a dokonce i na křišťálovém lustru, který navrhla pro svůj pařížský byt. Oblíbila si je možná i proto, že zimní krásky svou vůní nerušily její oblíbené parfémy.
 

Květy kamélie v liberecké botanické zahradě

Kamélie liberecOd ledna až do konce března lákají rozkvetlé kamélie k návštěvě botanické zahrady v Liberci. Milovníci květin zde naleznou na padesát druhů a odrůd kamélií. Jedna z nich, která se nachází v pavilonu I pochází z roku 1910, kdy ji francouzský zahradník Henri Guichard poctivě pojmenoval po jiném francouzském pěstiteli, Adolphe Audussonovi z Angers, od něhož ji dostal. Zkuste si jméno Camellia japonica "Adolphe Audusson" dát do internetového vyhledavače a přepněte si na záložku "obrázky". Uvidíte, že se pod tímto názvem ukáže mnoho květů různých tvarů a kvalit.

kamélie liberecTo je způsobeno tím, že kamélie japonské zahradníci rozmnožují pomocí řízkování, tedy zakořeňováním větviček. Avšak Kamelie Adolphe Audusson v expozici liberecké botanické zahrady je ten nejhezčí klon, jaký lze v plejádě podobných nalézt! Ač je opravdu stará, původem i skutečným věkem, je navýsost elegantní. Samozřejmě se nejedná o tuto jednu kamélii, v zahradě naleznete kolem padesáti dalších odrůd. Některé z nich jsou více než dvě stě let staré. Kromě kamélií v libereckých sklenících kvetou také exotické orchideje. Jejich květy vynikají mimo jiné pozoruhodnou vůní, kamélie oproti tomu nevoní.
 

Krásné kamélie v Rájci

kamélieAno, je to tak: kamélie vás oslní barvami i velikostí květů, ale nevoní. Poznáte to na vlastní nos třeba v zámeckém skleníku v Rájci nad Svitavou, kam se můžete přijít vždy v únoru a v březnu, v době květu kamélií. Od pátku 24. února do neděle 5. března bude v komnatách na zámku Rájec probíhat Výstava kamélií 2023. V období výstavy kamélií je možné navštívit i zámecké zahradnictví, kde je možné zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství. Vstupné na zámek bude stát 170 korun.
 

Kamélie v Kroměříži

Návštěvnickou sezonu v Květné zahraděKroměříži již podeváté zahájí tradiční výstava kamélií. Ve velkém skleníku uvidíte od 13. února do 5. března desítky vzácných, více než stoletých kamélií, které v tomto období bohatě nakvétají. Skleník bude přístupný bude denně od 9 do 16 hodin v rámci vstupného do zahrady, víkendy pak ozvláštnění doprovodný program, a také prohlídky s odborným komentářem. Ty budou probíhat vždy v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin. Nadýchané květy v pastelových barvách se ve městě pěstují od 19. století, ty nejstarší z nich jsou zasazeny v mohutných dřevěných vědrech. Skleníky Květné zahrady najdete ve vstupní budově, kterou tvoří čestný dvůr lemovaný klasicistními skleníky.
 

Kamélie v Lysicích a brněnský botanik Jiří Kamel

kamélie v LysicíchBarokní zámek Lysice sice ještě dřímá v hlubokém zimním spánku a probudí se z něj až v dubnu, ale tradičně v době kolem Valentýna se otevírá zámecká oranžerie s citrusovníky a unikátními 200 až 250 padesát let starými stromy kamélií. Letos však kvůli rekonstrukci zůstane uzavřená. Snad se rekonstrukci podaří provést tak, abychom se již příští rok mohli těšit z krásy kamélié. Jsou totiž různých druhů a květy mají různé tvary i barvy – jsou například bílé nebo červené, které dokonce růžově žíhané. Stromy pocházejí původně z Drážďan, odkud byly před bombardováním za druhé světové války převezeny na kolonádu do Karlových Varů. Když se ale změnila zahradnická podoba lázní, kamélie se do nové koncepce nehodily. Krásných stromů se tak ujali odborníci právě z lysického zámku.

A nakonec jedna zajímavost – věděli jste, že kamélie dostaly své jméno po brněnském rodákovi Jiřím Kamelovi (1661-1706), který se zasloužil o podrobné zmapování živočišných a rostlinných druhů na Filipínách? V roce 1689 zkoumal jako jezuitský misionář tamní faunu i flóru. Výsledky svého bádání zasílal do Londýna, dodnes jsou uloženy v Královském muzeu. Jeho velkou prací se stal "Herbář rostlin ostrova Luzon na Filipínách" – rostliny zde popsané Kamelem mají zkratku Kamel.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Lysice

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Další aktuality

Setkání v Moravském Krasu vás nechá nahlédnou do Staré huti u Adamova

Moravský kras ožije v sobotu 27. 5. 2023 opět tradičním Setkáním v Josefovském údolí, kde bude probíhat program pro rodiny s dětmi v areálu technické památky Stará huť u Adamova s názvem Slované na huti. Letos již 22. setkání ve střední části Moravského krasu je pořádané u příležitosti Mezinárodního dne muzeí, Evropského dne parků a proběhne od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Kultura

Zoo Brno slaví 70 let od svého otevření

V letošním roce slaví brněnská zoo 70 let od svého otevření. Historii, současnost i budoucnost a význam Zoo Brno představuje nová výstava v Urban centru, která začíná ve čtvrtek 25. května a potrvá do 10. července 2023.
Jihomoravský kraj | Příroda

Brněnské bazény se po roce opět otevírají

Milovníci vodních radovánek se mají na co těšit. Městská společnost Starez – Sport, a. s., otevře v sobotu 27. května 2023 koupaliště na Riviéře a v Zábrdovicích. Kromě tradičního koupání si návštěvníci budou moci užít také nejrůznější doplňkové aktivity, například pétanque, ping-pong nebo plážový volejbal. I letos bude platit akce, díky níž mohou brněnští školáci trávit poslední dny školního roku na koupalištích zdarma.
Jihomoravský kraj | Letní sporty

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Když se v roce 2008 slavilo 110 let českého filmu, Česká televize uspořádala anketu Hvězda mého srdce. Diváci i odborníci tehdy vybírali nejoblíbenější osobnost celé historie českého filmu. A jak to dopadlo? Nejpopulárnější herečkou dvacátého století se stala Libuše Šafránková.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Zoo Brno je plná mláďat! Přijďte se na ně podívat

Jaro je tradičně časem, kdy se v brněnské zoo rodí spousta mláďat. Pojďme se podívat, která jsou to tentokrát, a kam se za nimi můžete vydat. Navštívit je můžete denně od 9:00 do 18:00 hodin, vstupné stojí 180 Kč. Každý den v týdnu také probíhá atraktivní krmení zvířat, například tygrů, jeřábů, klokanů nebo medvědů.
Jihomoravský kraj | Příroda

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Chcete ochutnat chřest v rozmanitých kombinacích, upravený skutečnými mistry kuchaři? Pak se s portálem vydejte ve dnech 19. až 21. května 2023 do jihomoravských Ivančic, kam se opět po roce vracejí Slavnosti chřestu. S bohatým chřestovým menu a kuchařskou show, duely vína a jídla i nabitým doprovodným programem... a hlavně s pravým u nás vypěstovaným chřestem!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov zahajuje v sobotu sezonu

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov srdečně zve na zahájení provozu, které se bude konat v sobotu 20. května, kdy poprvé vyjedou vláčky tažené parní lokomotivou. Podívejte s portálem Kudy z nudy, na co se můžete těšit.
Jihomoravský kraj | Památky

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 13. a 14. května 2023 se uskuteční šestý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. V nabídce je letos 110 objektů, do 34 z nich je třeba rezervace. Jedním ze stěžejních témat bude role žen v brněnské architektuře.
Jihomoravský kraj | Památky