Úvod > Aktuality > Kamélie a zimní květinové výstavy či slavnosti: kde, co a kdy pokvete?

Kamélie a zimní květinové výstavy či slavnosti: kde, co a kdy pokvete?

Vydáno 2. února 2019 Příroda
O kaméliích se mluví jako o poslech jara. Květiny, kterou jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav.
O nesmrtelnost křehkých květů se nepostaral jen Alexandr Dumas mladší coby autor příběhu Dáma s kaméliemi a hudební skladatel Giuseppe Verdi, který na jeho motivy složil neméně slavnou operu La Traviata, ale také francouzská módní návrhářka Coco Chanel. Milovala kamélie natolik, že motiv složitých květů objevíte na výšivkách i na tkaných látkách, jako ozdobu šatů, klobouků i kabelek a dokonce i na křišťálovém lustru, který navrhla pro svůj pařížský byt. Oblíbila si je možná i proto, že zimní krásky svou vůní nerušily její oblíbené parfémy.
 

Krásné kamélie v Rájci

Ano, je to tak: kamélie vás oslní barvami i velikostí květů, ale nevoní. Poznáte to na vlastní nos třeba v zámeckém skleníku v Rájci nad Svitavou, kam se můžete přijít podívat už od pátku 1. února. Kdyby kamélie voněly, po prohlídce stísněných prostor se čtyřmi sty keři a stromky byste si připadali jako po koupeli ve flakonu voňavky. Skelníky zůstanou otevřené až do konce března denně kromě pondělí od 9 do 15 hodin za 30 Kč.

Od pátku 8. do neděle 17. března bude v komnatách na zámku Rájec probíhat Výstava kamélií 2019. V období výstavy kamélií je možné navštívit i zámecké zahradnictví, kde je možné zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství. Vstupné na zámek bude stát 130 korun.
 

Kamélie v Kroměříži

Návštěvnickou sezonu v Květné zahraděKroměříži již posedmé zahájí tradiční výstava kamélií, tentokrát tematicky zaměřená na "kamélie mezi živly". Ve velkém skleníku uvidíte od 22. února do 23. března desítky vzácných, více než stoletých kamélií, které v tomto období bohatě nakvétají.

Těšit se můžete ale i na zajímavý doprovodný program. Tak například 23. února se můžete zúčastnit ochutnávky čínských čajů ve Velkém skleníku, v neděli 3. března proběhne komentovaná prohlídka výstavy kamélií, dále jsou na programu výtvarné dílny anebo promítání filmu "Hrdina".
 

Kamélie v Lysicích

Barokní zámek Lysice sice ještě dřímá v hlubokém zimním spánku a probudí se z něj až v dubnu, ale tradičně v době kolem Valentýna se otevírá zámecká oranžerie s citrusovníky a unikátními, přes sto padesát let starými stromy kamélií.

Letos můžete na Valentýnskou oslavu s kaméliemi přijít v sobotu 16. a v neděli 17. února od 10 do 16 hodin, vstupné stojí 30 Kč.
 
Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou.