ÚvodAktualityKamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?
Příroda

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

  • 9. ledna 2024
O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co se kde chystá.
kamélieO nesmrtelnost křehkých květů se nepostaral jen Alexandr Dumas mladší coby autor příběhu Dáma s kaméliemi a hudební skladatel Giuseppe Verdi, který na jeho motivy složil neméně slavnou operu La Traviata, ale také francouzská módní návrhářka Coco Chanel. Milovala kamélie natolik, že motiv složitých květů objevíte na výšivkách i na tkaných látkách, jako ozdobu šatů, klobouků i kabelek a dokonce i na křišťálovém lustru, který navrhla pro svůj pařížský byt. Oblíbila si je možná i proto, že zimní krásky svou vůní nerušily její oblíbené parfémy.
 

Orchideje a květy kamélie v liberecké botanické zahradě

Kamélie liberecOd ledna až do konce března láká Botanická zahrada Liberec k návštěvě rozkvetlých orchidejí a kamélií. Milovníci květin zde naleznou na padesát druhů a odrůd kamélií. Jedna z nich, která se nachází v pavilonu I pochází z roku 1910, kdy ji francouzský zahradník Henri Guichard poctivě pojmenoval po jiném francouzském pěstiteli, Adolphe Audussonovi z Angers, od něhož ji dostal. Zkuste si jméno Camellia japonica "Adolphe Audusson" dát do internetového vyhledavače a přepněte si na záložku "obrázky". Uvidíte, že se pod tímto názvem ukáže mnoho květů různých tvarů a kvalit.

kamélie liberecTo je způsobeno tím, že kamélie japonské zahradníci rozmnožují pomocí řízkování, tedy zakořeňováním větviček. Avšak Kamelie Adolphe Audusson v expozici liberecké botanické zahrady je ten nejhezčí klon, jaký lze v plejádě podobných nalézt! Ač je opravdu stará, původem i skutečným věkem, je navýsost elegantní. Samozřejmě se nejedná o tuto jednu kamélii, v zahradě naleznete kolem padesáti dalších odrůd. Některé z nich jsou více než dvě stě let staré. Kromě kamélií v libereckých sklenících kvetou také exotické orchideje. Jejich květy vynikají mimo jiné pozoruhodnou vůní, kamélie oproti tomu nevoní.

Nenechte si ujít i rozkvetlé orchideje. Botanická zahrada má největší sbírku orchidejí v zemi, která čítá přes 1 500 druhů. Orchideje jsou ve vitrínách v horním patře skleníků, rozdělené na divoké druhy a na šlechtěné odrůdy. 
 

Výstava Kamélie v Květné zahradě v Kroměříži

Návštěvnickou sezonu v Květné zahraděKroměříži již podeváté zahájí tradiční výstava kamélií. Ve velkém skleníku uvidíte od 3. února do 25. února desítky vzácných, více než stoletých kamélií, které v tomto období bohatě nakvétají. Skleník bude přístupný bude denně od 9 do 16 hodin v rámci vstupného do zahrady. Nadýchané květy v pastelových barvách se ve městě pěstují od 19. století, ty nejstarší z nich jsou zasazeny v mohutných dřevěných vědrech. Skleníky Květné zahrady najdete ve vstupní budově, kterou tvoří čestný dvůr lemovaný klasicistními skleníky.

Kamélie v Lysicích

kamélie v LysicíchBarokní zámek Lysice sice ještě dřímá v hlubokém zimním spánku a probudí se z něj až v dubnu, ale tradičně v době kolem Valentýna se otevírá zámecká oranžerie s citrusovníky a unikátními 200 až 250 padesát let starými stromy kamélií. Letos bude otevřeno 17. až 18. února a vstupné je 60 Kč. Kamélie tu mají různých druhů a květy mají různé tvary i barvy – jsou například bílé nebo červené, které dokonce růžově žíhané. Stromy pocházejí původně z Drážďan, odkud byly před bombardováním za druhé světové války převezeny na kolonádu do Karlových Varů. Když se ale změnila zahradnická podoba lázní, kamélie se do nové koncepce nehodily. Krásných stromů se tak ujali odborníci právě z lysického zámku.
 

Krásné kamélie v Rájci

kamélieAno, je to tak: kamélie vás oslní barvami i velikostí květů, ale nevoní. Poznáte to na vlastní nos třeba v zámeckém skleníku v Rájci nad Svitavou, kam se můžete přijít vždy v únoru a v březnu, v době květu kamélií. Od 1. března do 10. března bude v reprezentačních sálech v přízemí zámku na zámku Rájec probíhat Výstava kamélií. V období výstavy kamélií je možné navštívit i zámecké zahradnictví, kde je možné zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství. Vstupné na zámek bude stát 200 korun.
 

Perlička na závěr: brněnský botanik Jiří Kamel

A nakonec jedna zajímavost – věděli jste, že kamélie dostaly své jméno po brněnském rodákovi Jiřím Kamelovi (1661-1706), který se zasloužil o podrobné zmapování živočišných a rostlinných druhů na Filipínách? V roce 1689 zkoumal jako jezuitský misionář tamní faunu i flóru. Výsledky svého bádání zasílal do Londýna, dodnes jsou uloženy v Královském muzeu. Jeho velkou prací se stal "Herbář rostlin ostrova Luzon na Filipínách" – rostliny zde popsané Kamelem mají zkratku Kamel.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy Památky

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Lysice Památky

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou Příroda

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Další aktuality

Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

Zavítáte-li na Slovácko, určitě si nechte čas na návštěvu obce Prušánky a přilehlých Nechor. Nechory, vzdálené asi 1 km od Prušánek, jsou unikátní vesnicí, jež je tvořena jen a pouze vinnými sklepy.
21. červen 2024 13:46
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Patříte k milovníkům folkloru, lidových krojů a muziky? Pak nesmíte chybět na největší akci obce Kobylí, která připravuje od soboty 15. do pondělí 17. června 2024 tradiční krojované hody!
13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Návštěvu Brna si můžete ozvláštnit prohlídkou netradičního místa, a to hrobky v klášteře kapucínů, kde uvidíte mumifikované ostatky mnichů a významných osobností města. Své zvláštní místo zde má také obávaný velitel pandurů František baron Trenck.
12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 15. – 16. června 2024. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9:00 do 16:00 hodin, a to za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihomoravského kraje: Aqualand, zámek Lednice a Vida!

Nejnavštěvovanějším místem Jihomoravského kraje je Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Na desítkách skluzavek a tobogánů si tu užijete nekončící adrenalin a zábavu, milovníci relaxu si pak vychutnají termální bazény s výhledem na krásnou krajinu Pálavských vrchů. Další místa patří zámku v Lednici a Science centru Vida! v Brně.
6. červen 2024 20:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brno pro vyznavače ohňostrojových show: Ignis Brunensis přiváží nejlepší světelné umělce

Sedmadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé přehlídky ohňostrojů Regiojet Ignis Brunensis se opět chystá rozzářit noční nebe nad Brněnskou přehradou. Od soboty 8. června 2024 se přihlížející mohou těšit na čtyři umělecké ohňostroje a dvě dronové světelné show s premiérou 250 dronů!
6. červen 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 5. do 9. června 2024 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na jubilejním 25. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
4. červen 2024 10:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

Concentus Moravaie již téměř třicet let patří k tuzemským nejvýznamnějším festivalům klasické hudby. Posluchači díky němu spojují výjimečné hudební zážitky s návštěvou inspirativních míst jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. Přes tři desítky koncertů se letos v v termínu od 31. 5. do 10. 7. 2024 odehrají v architektonicky atraktivních prostorech dvou desítek měst: mezi dějišti nechybějí zámky, chrámy ani synagogy, nádvoří paláců či radnic, hraje se také v městských divadlech, ale třeba i mezi obrazy Slovanské epopeje v Mikulově, na středověkém hradě Pernštejn nebo v zámecké knihovně v Náměšti.
31. květen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj