Úvod > Aktuality > Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?
Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

  • Vydáno26. ledna 2022
O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav.
kamélieO nesmrtelnost křehkých květů se nepostaral jen Alexandr Dumas mladší coby autor příběhu Dáma s kaméliemi a hudební skladatel Giuseppe Verdi, který na jeho motivy složil neméně slavnou operu La Traviata, ale také francouzská módní návrhářka Coco Chanel. Milovala kamélie natolik, že motiv složitých květů objevíte na výšivkách i na tkaných látkách, jako ozdobu šatů, klobouků i kabelek a dokonce i na křišťálovém lustru, který navrhla pro svůj pařížský byt. Oblíbila si je možná i proto, že zimní krásky svou vůní nerušily její oblíbené parfémy.
 

Květy kamélie v liberecké botanické zahradě

Kamélie liberecOd konce ledna lákají rozkvetlé kamélie k návštěvě botanické zahrady v Liberci. Odrůda kamelie, kterou nyní naleznete v pavilonu I pochází z roku 1910, kdy ji francouzský zahradník Henri Guichard poctivě pojmenoval po jiném francouzském pěstiteli, Adolphe Audussonovi z Angers, od něhož ji dostal. Zkuste si jméno Camellia japonica "Adolphe Audusson" dát do internetového vyhledavače a přepněte si na záložku "obrázky". Uvidíte, že se pod tímto názvem ukáže mnoho květů různých tvarů a kvalit.

kamélie liberecTo je způsobeno tím, že kamelie japonské zahradníci rozmnožují pomocí řízkování, tedy zakořeňováním větviček. Avšak Kamelie Adolphe Audusson v expozici liberecké botanické zahrady je ten nejhezčí klon, jaký lze v plejádě podobných nalézt! Ač je opravdu stará, původem i skutečným věkem, je navýsost elegantní. Samozřejmě se nejedná o tuto jednu kamélii, v zahradě naleznete kolem padesáti dalších odrůd. Některé z nich jsou více než dvě stě let staré. Kvetoucí kamélie mohou návštěvníci zahrady obdivovat až do jara.
 

Krásné kamélie v Rájci

kamélieAno, je to tak: kamélie vás oslní barvami i velikostí květů, ale nevoní. Poznáte to na vlastní nos třeba v zámeckém skleníku v Rájci nad Svitavou, kam se můžete přijít podívat už od středy 2. února. Kdyby kamélie voněly, po prohlídce stísněných prostor se čtyřmi sty keři a stromky byste si připadali jako po koupeli ve flakonu voňavky. Skelníky zůstanou otevřené od 2. do 24. února od středy do soboty, a dále od 25. února do 6. března od úterý do neděle, vždy od 9 do 15 hodin. Vstupné je za 60 Kč.

Od pátku 25. února do neděle 6. března bude v komnatách na zámku Rájec probíhat Výstava kamélií 2022. V období výstavy kamélií je možné navštívit i zámecké zahradnictví, kde je možné zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství. Vstupné na zámek bude stát 170 korun.
 

Kamélie v Kroměříži

Návštěvnickou sezonu v Květné zahraděKroměříži již poosmé zahájí tradiční výstava kamélií, tentokrát s podtitulem "V hlavní roli kamélie". Ve velkém skleníku uvidíte od 12. února do 13. března desítky vzácných, více než stoletých kamélií, které v tomto období bohatě nakvétají. Na víkendy je připraven doprovodný program, součástí výstavy budou i speciální komentované prohlídky, které proběhnou vždy v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.

Nadýchané květy v pastelových barvách se ve městě pěstují od 19. století, ty nejstarší z nich jsou zasazeny v mohutných dřevěných vědrech. Skleníky Květné zahrady najdete ve vstupní budově, kterou tvoří čestný dvůr lemovaný klasicistními skleníky.
 

Kamélie v Lysicích a brněnský botanik Jiří Kamel

kamélie v LysicíchBarokní zámek Lysice sice ještě dřímá v hlubokém zimním spánku a probudí se z něj až v dubnu, ale tradičně v době kolem Valentýna se otevírá zámecká oranžerie s citrusovníky a unikátními 200 až 250 padesát let starými stromy kamélií. Jsou různých druhů a květy mají různé tvary i barvy – jsou například bílé nebo červené, které dokonce růžově žíhané. Stromy pocházejí původně z Drážďan, odkud byly před bombardováním za druhé světové války převezeny na kolonádu do Karlových Varů. Když se ale změnila zahradnická podoba lázní, kamélie se do nové koncepce nehodily. Krásných stromů se tak ujali odborníci právě z lysického zámku.

A nakonec jedna zajímavost – věděli jste, že kamélie dostaly své jméno po brněnském rodákovi Jiřím Kamelovi (1661-1706), který se zasloužil o podrobné zmapování živočišných a rostlinných druhů na Filipínách? V roce 1689 zkoumal jako jezuitský misionář tamní faunu i flóru. Výsledky svého bádání zasílal do Londýna, dodnes jsou uloženy v Královském muzeu. Jeho velkou prací se stal "Herbář rostlin ostrova Luzon na Filipínách" – rostliny zde popsané Kamelem mají zkratku Kamel.
Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Další aktuality